Okunma

Intel Haswell İşlemcilerini 2013’e Hazırlıyor


16 Mart 2012 Cuma 19:00
Intel Haswell İşlemcilerini 2013’e Hazırlıyor

Intel‘in Tick Tock üretim politikası saat gibi işlemeye devam ediyor. 22nm üretim teknolojisini kullanan Ivy Bridge işlemcilerini piyasaya sunmaya hazırlanan Intel, 2013 yılı hazırlıklarına çoktan başladı.

Yeni nesil mikroişlemci mimarisini kullanacak olan Haswell işlemcileri, Tick Tock işleyişine göre 22nm üretim teknolojisi ile üretilecek.

Sandy Bridge ve Ivy Bridge işlemciler 1155 soket tabanını kullanıyor. Soket değiştirmeyen Intel, Haswell işlemcileri ile 2013 yılında soket değiştiriyor. LGA 1150 sokete geçecek olan Intel, Lynx Point kod adına sahip çipseti de geliştiriyor.

Intel, Haswell işlemcileri ile “Tock” adımını atıyor ve yepyeni bir platform oluşturuyor. Lynx Point çipseti ile beraber doğal SATA 6 GB/s desteği verecek olan Intel, doğal olarak USB 3.0‘ı destekleyecek.

Intel‘in son yıllardaki soket değiştirme politikalarına eleştiriler geliyor. Son 4 yıla baktığımızda Soket 1156, 1155 ve 2013 yılında 1150 soket ile 3 farklı soket çıkaran Intel, platformların ömrünü oldukça kısa tutuyor.

:: Intel’in Haswell işlemcileri nasıl bir performans artışı getirir?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Intel Haswell İşlemcilerini 2013’e Hazırlıyor”

 1. Kayıtsız Üye dedi ki:

  intel her zaman ki gibi işi yine götürür… Amd ile kıyasyanamayacak kadar fark ta atar

 2. kukreknecmi dedi ki:

  Diğer taraftan da kimse Inteli tavsiye etmekten çekinmiyor, o açıdan da ilginç çelişki bence. Madem soket değiştirmesi o kadar rahatsız edici bi durum ve herkez tarafından benimseniyor mümkün mertebe az tavsiye edilsin. Duruma göre daha iyi perf verdiği ortada olmasına rağ***** />

  Haswell ile alakalı olarak çıkışı bi miktar ertelenecektir, seneye bu zmanlarda gelmez, biraz daha ***** />

  Haswell Transactional Memory denen zımbırtıyı x86 ya getirmiş olacak. Bu kodların paralel çalıştırılmasıyla alakalı bişey(TSX). Aynı zmanda Speculative Multithreading denen, tek bir yazılım threadinin parçalara ayrılıp donanım üstünde birden çok kaynağı kullanmasını sağlayan olayı da destekleyebilir.

  AMD nin Haswell çıkıp, bazı yazılımlara TSX eklenene kadar vakti var. Bu da 2 seneden uzun bi süre. O zmana kadar benchmark çipi olarak kendini kanıtladı kanıtladı, yoksa durumu biraz kötü gözüküyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  güzel haber 😉

" Intel Haswell İşlemcilerini 2013’e Hazırlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Haswell İşlemcilerini 2013’e Hazırlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Haswell İşlemcilerini 2013’e Hazırlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "