Intel Ice Lake işlemci performans testinde görüldü


16 Şubat 2020 Pazar 18:07
Intel Ice Lake işlemci performans testinde görüldü

AMD ile büyük bir rekabete hazırlanan Intel, yeni masaüstü ve mobil işlemcilerini tanıtmaya hazırlanıyor. Bunlara ek olarak, sunucu sınıfı yeni işlemciler de bu yıl tanıtılacak. Sunucu sınıfı işlemcilerden büyük oranda gelir elde eden Intel, bu durumu sürdürmek istiyor. Sızıntılara göre, sunucu sınıfı Intel Ice Lake işlemci serisi ile birlikte pazara iddialı bir giriş yapacak.

Rakip AMD, CES 2020 ile birlikte Threadripper 3000 serisini tanıtmıştı. 7 nm üretim sürecinden geçen serinin amiral gemisi, 64 çekirdekli Threadripper 3990X olmuştu.

Sunucu sınıfı Intel Ice Lake işlemci performansı ile iddialı

Yeni sunucu sınıfı Ice Lake işlemci, 10 nm üretim sürecinden geçecek. Masaüstü ve mobil işlemcileri için 14 nm üretimde takılan Intel, sunucu sınıfında 10 nm üretime geçmeyi başardı. Bu yıl tanıtılacak 14 nm işlemcilerin, 10 nm üretime geçememesinin sebebi ise üretim sıkışıklığı. Yeni sızdırılan işlemci, 14 çekirdek ve 28 izleğe sahip bir sunucu sınıfı işlemci.

intel core ice lake işlemciler

Ice Lake mimarisine dayanan işlemci, 21 MB L3 ve 17.5 MB L2 önbelleklere sahip. İşlemcinin temel saat hızı 2.0 GHz olarak görülürken, isimlendirmeden dolayı bu testin Intel laboratuvarlarında yapılmış olma ihtimali oldukça yüksek. Döngü başına komut sayısı olarak adlandırılan IPC, temelde işlemcinin ne kadar güçlü olduğuna dair belirtidir. İşlemci, tek döngüde ne kadar çok işlem yapabilirse o kadar fazla performans gösterebilir.

intel sunucu işlemcileri

Sızdırılan yeni Intel Ice Lake işlemci için bu sayı 360 GOP olarak belirtiliyor. Multimedya performansı 1,4 Gpix / s iken, şifreleme performansı ise 23 GB / s olarak belirtilmiş. İşlemcinin 2666 MHz’de bellek bant genişliği ise 98,1 GB / s. Bu değerler, 2.0 GHz hızındaki bir işlemci için oldukça iyi olarak nitelendirilebilir.

Yeni Intel Ice Lake işlemciyi, Intel Xeon Gold 6132 ile karşılaştırırsak ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor. Xeon Gold 6132, çift soketli yapılandırmada ve 3,2 GHz’de 750 GOP puan alıyor. Bu da işlemcinin çekirdek başına 8.4 puan alması demek. Ancak yeni Ice Lake işlemci, çekirdek başına 12.9 puan alıyor. Bu da döngü başına komut sayısında yaklaşık yüzde 54 oranında bir artış demek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel Ice Lake işlemci performans testinde görüldü”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Reis geri dönecek kudurun AMD fanları

" Intel Ice Lake işlemci performans testinde görüldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Ice Lake işlemci performans testinde görüldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Ice Lake işlemci performans testinde görüldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar