AMD mutlu: Intel işlemci sorununu çözemiyor!


21 Ekim 2019 Pazartesi 13:20
AMD mutlu: Intel işlemci sorununu çözemiyor!

Donanım dünyasında yıllardır tek rakibi AMD karşısında ciddi bir üstünlük sağlayan Intel için işler tersine dönmeye başladı. AMD Ryzen serisi ile ciddi bir büyüme ivmesi kazanırken, Intel üretim sıkıntıları nedeniyle düşüşe geçti.

Ortaya çıkan son raporlara göre, Intel’in 2018 yılında başlayan işlemci kıtlığı 2020 yılına kadar devam edecek. Intel tarafında yaşanan bu sıkıntının devam etmesi, AMD’nin işlemci pazarındaki payını artırmasına yardımcı olacak.

Intel işlemci kıtlığı 2020’ye kadar devam edecek

Peki, Intel neden işlemci kıtlığı yaşıyor? Bu sıkıntının sorumlusu firmanın kendisi. Intel işlemci üretiminde ağırlığı Xeon sunucu işlemcilerine ve performans odaklı Core işlemcilere kaydırdığı için diğer segmentlerde stok sıkıntısı yaşanıyor.

intel işlemci kıtlığı

Geçen yıl üretim hattının genişletilmesi için yapılan 1 milyar dolarlık yatırım, 14 nm üretim hattındaki sorunların giderilmesi için yeterli olmadı. Yani, Intel’in bilgisayar sektörünü zarara uğratan bu üretim sıkıntısı performans odaklı bilgisayarlara ve sunuculara odaklanmasından kaynaklanıyor.

Lenovo’nun operasyon müdürü Gianfranco Lanci, Intel tarafındaki sorunların PC pazarındaki büyümeyi yavaşlattığını belirtiyor. HP yöneticilerinden Alex Cho ise Intel’deki sıkıntıların HP’nin zor bir yıl geçirmesine neden olduğunu belirtiyor.

2020 yılında sıkıntılar bitince, dengelerin nasıl değişeceğini birlikte göreceğiz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “AMD mutlu: Intel işlemci sorununu çözemiyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Tabi biterse…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  hala yeni işlemcileri alan denyolara kaldı mı ya ? alıyorsun aliexpressten bi xeon e5 kendinden 10 kat pahalı işlemcileri tokat manyagı yapıyor xd

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   hangi işlemci sınıfına göre tokat manyağı? onu da söylesen bari… 😛
   ahan bir tane daha. nasıl güç tükettiklerini de söyle.
   ya da ne kadar ısındıklarını ve ısınabileceklerini.
   aynı türde başka işlemciler de var.
   onlara da bakmalısın bir zahmet.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaklaşık 20 yıldır pc kullanıyorum. Hep intel kullandım sade 10-12 yıl kadar önce AMD kullandım. Ve evet sorunlar yaşadım. Sonrasında da hep intel kullandım. 3 ay kadar önce ryzen kullanmaya başladım. Emsali intellere taş çıkartıyor. Fiyatıda neredeyse yarısı. Körü körüne inteci de olmamak lazım. Baya sıkı araştırdım almadan önce. Test sonuçları doğru. AMD bu sefer olmuş.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Single core performansında intel multi core da amd alır her türlü. Ama konu şu ki ryzen 2600 ü türk piyasasında 1000 tl altına bulurken single coreda intel muadillerini 1600 – 1700 den aşağı bulamazsınız. Ki bu kartlara göre daha fazla corea sahip olduğundan oyunda muadili renderda tokatlıyor ryzen ve çok daha ucuz. Fan boy olmayın ki paranızın hakkını alın. Şuan kim ne derse desin ryzenler fiyatına göre oldukça iyiler.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Okuldan AMD işlemcili bilgisayar vermişlerdi araştırma görevlilerine. Sözde performansı iyiymiş 🙂 evet performansı harika, sayesinde evde sabahları tost makinesi, kışları ısıtıcı, yazın barbekü olarak kullanıyorum.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   zeka özürlü intel botları iftira atmaya doyamıyor…

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    amd athlon xp yeni çıktığında bile kullanan kişiler olarak, amd’nin ve intel’in hangi nesillerinde hangi örneklerinin ısındığını 3-5 hatırlar/biliriz.
    o marka ısınır bu kadar soğur diye ortaçağ kafası yaşayan çomarların yorumlarını görenler de sanacak ki, 15 yıllık işlemci bilgi birikimleri var. sermayeye tapan asalak çomarlar, çomarlıyor işte.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Amd intel gibi düşük güç tüketen amd gpu lu apu yu telefona yapsa keşke intel yapmıştı güç tüketimi hariç fena değildi…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  AMD pişmanlıktır

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   asıl intel pişmanlıktır intele tapan bot…

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    aslanım sen niye milletin fikrine bot zeka özürlü felan diyorsun kuyruk acın ne senin

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     Çünkü bot dediğin şeyin keskin sınırı vardır ötesini algılayamaz bir şey onun için ya iyidir ya da kötü yani ya 1 ya da 0’dır.

     Köpek gibi ryzen serisi karşısında Intelin yeri yokken böyle gelip amd pişmanlıktır diyen bir kişi ya bottur ya da sorunludur.

     Şimdi sizin kuyruk acınıza gelelim, hayırdır 9600k’ya servet yatırıp ryzenın orta seviye 3600’ü karşısında diz çöktüğü için mi?

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Şu güce, paraya kul köle olan bağnaz intelci, appleci lar bilsin ya da bilmesin.
    gerçek olan ısınma sorunu pentium 4 775 ‘lerde var iken intel parasal gücü ile bunu saklayabildi.
    bugün de aynı şekilde son 6, 7, 8 ‘inci nesil işlemcilerindeki hatalarından kaynaklı ısınmaları ilkel araç olan parasal gücü ile saklıyor. nereye kadar? sık sık olacak olan böyle gelişmelere kadar.
    duyarlı kullanıcılar inte’in sakladıklarını yaşadıkları sorunlar ile tespit etmiştir. intel tekeline karşı sorumluluğuz; bunları sanal ortama dökmekte kararlı olmak ve gecikmemektir.
    intel işlemcilerin bazı nesillerinde değil, birçok nesilinde sorun var.
    intel işlemcili her sistem aynı verimlilikte işlemci başarımı vermiyor çünkü intel işlemciler çoklu deneyimlediğim kadarıyla 5 ‘nci nesilden sonrası hatalı. donanımsal ve yazılımsal farklar olmadığını dikkate alarak her sistemde aynı verimlilikte çalışmamaları, ısınma ve ısınmanın getirisi olarak yüksek fan (pervane) gürültüsü ile kendini belli ediyor.
    kullananlar bilgisayarındaki hız, verimlilik, ısınmaya dayalı olarak fan (pervane) gürültüsü durumlarına ve seviyelerine kulak vermelidir. yazılımsal açıklar da verimlilik sorununa neden olabiliyor.
    mesele:
    intel ‘in kaç nesildir hatalı üretimden kaynaklı ısınma ve ısınma sonucu yüksek fan (pervane) sesi ile kendini belli eden işlemcilerinden birine denk gelmek ve bunu basına biz kullanıcılara ulaştıracak birilerinin olabilmesidir.
    örnek olarak, bir intel işlemcisi i7 4700hq her bilgisayarda aynı başarımı göstermiyor.
    neden acaba? intelin yapısal hatalarından olabilir mi?
    son 6, 7, 8 nesil işlemcilerinde yüksek güç tüketimi ve aşırı ısınma sorunlarına denk gelenlerin sesiyim burada.
    yoksa çok sık rastlanan yongasetinden mi kaynaklı bu ısınmalar?
    deli gibi ısınmadan ötürü yüksek fan devirinin verdiği rahatsızlığı yaşayanlar bilir.
    çomar olup ta gidip amd’nin fx hızaşırtma için olan örneklerinden (120w tpd’li) birini alıp üzerine pazardan alırmış gibi bir fan takıp sonra ısındığında, ‘amd çok ısınıyormuş’ diye kör bağnazlık yapanlar amd ‘ye çamur atmadan önce, NEDEN testlerde amd’nin güç tasarruflu Ryzen U (15w tdp) işlemcilerinin karşısına, intel ‘in yüksek tdp ‘li 45w ve üzeri tdp li işlemcileriyle test yapmaya kalkışıyorlar, onu sorgulasınlar.
    ahlaklı olanlar belli. benchmark siteleri bile satılmış. parasal güç kimde ise o hep ileride gösteriliyor ya da aşağıda olsa çok yakın gösteriliyor. fakat 15w tdpli bir işlemci ile 45w tdpli bir işlemciyi kıyaslayarak çocuk kandırıyorlar. AMD, U (15w) işlemcileri ile bile intelin yüksek 45w tdpli H işlemcilerinin seviyelerine rahatça ulaşmış ve bazılarında geçmiş. geçmiş derken, oralarda gösterilen görseller ve rakamlar değil; verimlilik önemlidir. intel, amd ryzen 9 4900hs varsayılan tdp değeri 35 olan işlemcisi karşısına, i9 9880h ‘nin 90w tdp ‘li sürümü ile çıkabiliyor. çok gülün durum. intel şimdi de varsayılan tdp değeri 165w olan i9 9900x, i9 9980xe gibi saçma güncellemeler ile sözde güçlü göstermeye çalışıyor. sonuç ortada: varsayılan 35w tdp ile harikalar yaratan Ryzen bir yerde; varsayılan 90-95-165w tdp ile çaresizlikten gereksiz kaynak tüketip verimsizlik yaratan, yıllardır tekelliği ile kullanıcıları sömüren/kandıran intel i9 çöpleri bir kenarda.
    çoklu işlem hacmini, harcadığı güce ve verdiği ısıya göre değerlendirmek gerek.
    ryzen
    AMD Ryzen H işlemcileri varsayılan 35W tdp değeri ile geliyor.
    intel H işlemciler varsayılan 45W tdp değerine sahip.
    ayrıca intel’in bu H işlemcilerinin, AMD Ryzen H ‘ler ile kıyaslanmak üzeri kullanılan 90w tdp li sürümleri var. demek 45w ‘likler işe yaramamış, 90w ‘lık çıkarmışlar. : )
    intel H işlemciler ile AMD Ryzen U işlemcileri değil; Ryzen H işlemcileri kıyaslamalıyız.
    U ve H kıyaslaması adil olmadığı halde Ryzen U 15W lar, düşük güçte bile intel H 45W ları yakalamış/geçmiş daha ne anlatalım. bu durumda
    AMD’nin, Ryzen H ‘lerin 90W ‘lığını çıkarmasını bekleyemeyiz.
    AMD, intel gibi saçma yanıltıcı numaralandırmaya gerek duymaz, yeni bir örnek işlemci çıkartır.
    anlaşılan o ki hırsız tekelci intel her kapitalizm yanlısı kölelerine para dağıtıyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilinçsiz AMD fanları ne haber, hayat nasıl? Biraz gerçekçi olun canlarım.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Pahalı olan herzaman kalitelidir kafası olduğu sürece bu tartışma hiçbir zaman bitmez.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Üstteki arkadaş fakirlik ile android i aynı kefeye koymuş puhahhaa ulan ne komik adamsın yahu. Android bir işletim sistemi, yani ucuz bir modelde de kullanılıyor diye fakir işletim sistemimi oluyor? Ona bakarsan lüks otomobillerin içindede var Android, alsana yiyorsa?🤣😂😀.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Oldum olalı AMD den şaşmadım şuan için AMD pazarda tam olarak üstünlük kuramasada çok yakın bir zamanda Intel ikiye katlar. AMD dibe dahi vursa ürettiği sürece AMD.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  İntel rakipsiz olduğu zamanlar fiyatları fena şişriyordu . Acımıyordu insanlara rekabeti severim inş. En kısa zamanda qualcom da piyasada rakip olarak girer

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  şu aptal intel ve apple fanboylarının sonu gelmedi gelmeyecek acıyorum size akıl ve mantık diye bir şey yok

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  İntel çok güçlü bir şirket kolay kolay çökmez falan desen anlarımda rüyasında geçemez nedir ezdi geçti biraz gündemi takip et.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Amd inteli ancak rüyasında geçer o kadar talep var ki intele fabrikalar yetiştiremiyor düşünün pazar payı ve net karlara da baktığınızda anlarsınız aradaki farkı

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   İntel fanboyluğu yapıyorsun. Fiyat ile kas gücünü çarparsan AMD önde. Doğrudan performansları çarparsan yanlış hesap olur. Ağzını beynine bağla öyle yorum yap.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   insanlar gözünü açtı şimdi AMD zamanı intele para veren kalmadı…

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Sadece perfornmas olarak geçti o da yenidir intelin yeni işlemcilerle karşılaştırması gerek

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Onun için athlon zamanında intel kara kara düşünüyordu zamanın ne göstereceği belli olmaz.

  5. Ziyaretçi dedi ki:

   Geçmesine gerek yok. Önemli olan pazar payını arttırması. Intel rakipsizken aynı işlemcileri ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyordu. Şu an i3 işlemcilere HT geliyorsa, i9 diye işlemci çıkıyorsa AMD sayesinde oluyor bunlar. Rekabet her zaman son kullanıcıya yarar.

  6. Ziyaretçi dedi ki:

   Demek ki AMD sadece kendi kendine
   Büyümemiş ! Haksızlık var. AMD TSMC’ ye ürettiriyor. Umarım sorun yakında çözülür de şu AMD fanboyları susar

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    hoşt intel botu yürü anca gidersin asıl sen sus intele tapan tip…

  7. Ziyaretçi dedi ki:

   Kardeşim bu milletin gariban adamı ne olursa olsun amd ve android cihaz savunur. Intel ve Apple a parası yetmediğinden kendi egosunu tatmin etmeye çalışırlar

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Sen çok konuşma, AMD ve Android konuşuyor zaten.

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    yazık

   3. Ziyaretçi dedi ki:

    linux gibi bir özgür kaynak ile hazırlanıp kirli siyasi amaçlar için kullanılan android, kötülüğün şirketi google tekelinde.
    ve içinde google olan cihazların içi, bireysel taşınabilir google veri toplama merkezidir.
    apple kullananlar için de aynısı geçerlidir.
    son olarak tıpkı google ve apple gibi intel ‘de bu kötülüğün şirketlerinin zorba ve tekelci elebaşlarındandır.
    bu yüzden AMD bu şelikde var olduğu sürece AMD kullanmak onurdandır;
    ilkel ticaret aracı olarak zorla dayatılıp kulladırılan, para denilen kağıt parçasına ve bunu elinde bulunduran düzencilere tapınır olmaktan değil.

  8. Ziyaretçi dedi ki:

   Nokia diye bir firma vardı.Yüzde seksen gibide pazar payı.
   Şu anda intelin hiç bir işlemcisine para ***** bile yeter.
   Dün sızıntı vardı.18 çekirdekli işlemcisi 16 çekirdekli 3950x tarafından ezilmiş ***** 3900c bile ***** 3950c Hedt işlemci bile değ***** Threadripperler çıkınca iyice tarumar edecek.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    NOKIA hala var senin gibi cahiller battı sansın…

" AMD mutlu: Intel işlemci sorununu çözemiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD mutlu: Intel işlemci sorununu çözemiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD mutlu: Intel işlemci sorununu çözemiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!