Okunma

Güvenlik açığı olmayan işlemciler ne zaman tanıtılacak?


26 Ocak 2018 Cuma 19:00
Güvenlik açığı olmayan işlemciler ne zaman tanıtılacak?

Intel hayati öneme sahip güvenlik açıklarının bulunmadığı yeni işlemcilerini ne zaman tanıtacağını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Google tarafından güncel tüm işlemcileri etkileyen hayati güvenlik açıkları tespit edilmişti.

Intel, AMD ve ARM‘ın güncel tüm işlemcilerini etkileyen Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları, işlemci dünyasında sansasyon yaratmıştı.

Yazılım güncellemeleriyle tamamen çözülemeyen açıkların kökten çözümü için mimari bazlı değişimler gerekiyor.

Intel Meltdown ve Spectre açıkları olmayan işlemleri sene sonunda tanıtacak

meltdown-spectre Intel

Intel’in üst düzey yöneticileri tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin yeni işlemcilerinde mimari güncelleştirme yapılacak ve güvenlik açıkları tamamen giderilecek.

Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının bulunmadığı yeni nesil işlemciler 2018‘in sonlarına doğru tanıtılacak ve kısa bir süre sonrasında da satışa sunulacak.

Şu anki çözümler performans düşürme riskine sahip

Intel, AMD ve ARM tabanlı işlemcilerdeki Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarını gidermek için pek çok farklı yazılım güncellemesi yayınlandı. Güncellemeler genel anlamda sorunu çözse dahi bazı mikro kod bazlı güncellemeler performansın az da olsa düşmesine neden olabiliyor.

Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları bilgisayarınızda çalışan bir yazılımın işlemci algoritmalarını yanıltarak bilgisayarda çalışan başka bir uygulamanın verisine erişmesine neden oluyor.

Ancak, sadece kağıt üzerinde böyle bir açığın varlığı tespit edilebilmiş durumda. Kötü niyetli hacker gruplarının bu açıkları kullanarak veri çalabilmesi şu an için pek mümkün görünmüyor.

:: İşlemci satın almak için yeni modelleri bekleyecek misiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Güvenlik açığı olmayan işlemciler ne zaman tanıtılacak?”

  1. zekeriya dedi ki:

    Az da olsa derken ? Çoğunluğun sahip olduğu i3 / i5 işlemciler de performans %30 ‘a kadar düşüyor. Performans farkı az dediğiniz işlemciler 8. Nesil i7 serisi işlemciler 😀

    Birileri bunun testini yapacaktı sözde bağımsız. 4. Nesilden 8. Nesile kadar olan işlemcileri test edip performans farklarını açıklayacaktı. Sesi soluğu kesildi sonra.

" Güvenlik açığı olmayan işlemciler ne zaman tanıtılacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güvenlik açığı olmayan işlemciler ne zaman tanıtılacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenlik açığı olmayan işlemciler ne zaman tanıtılacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "