Intel işlemcili Mac modellerinin geleceği ne olacak?


28 Haziran 2020 Pazar 08:00
Intel işlemcili Mac modellerinin geleceği ne olacak?

Apple, WWDC 2020 geliştiriciler konferansında uzun süredir beklenen yeni Apple işlemcili Mac modelleri ile ilgili duyuru yaptı. Bu duyuruda işlemci detayları bir yana, bundan sonraki Mac stratejisinin ne olacağı konusunda da açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar sonrasında da dikkatler, Intel işlemcili Mac modellerinin geleceğine çevrilmiş oldu.

Intel işlemcili Mac modellerinin geleceği

Apple’ın WWDC 2020 kapsamında yaptığı açıklamalara göre 2022 yılının sonlarına doğru kademeli olarak Mac modelleri Apple işlemci ile satışa çıkacak. Bu süreçte Intel işlemcili Mac modellerinin satışları da devam edecek. Hatırlatmak gerekirse şu an için Apple’ın işlemcisi ile herhangi bir Mac satışa çıkmış değil. İlk modellerin 2020’nin sonlarında satışa çıkması bekleniyor.

Intel işlemcili Mac

Açıklamalardan anlaşıldığı kadarı ile Apple, bundan sonra yoluna Intel ile devam etmek istemiyor. Bu da mevcut Intel işlemcili Mac modellerinin güncelleme ve destek konusunu gündeme getiriyor. Şu an için bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor. Apple 2 yıl süresince Apple işlemcilerini, tüm Mac modellerine dağıtacak. Ancak Intel işlemcili modellerin satışlarının ne kadar daha devam edeceği bilinmiyor.

Buna karşın mevcut modellerin ne kadar daha güncelleme alacağı da bir başka konu. Zira Apple, çalışmalarını tamamıyla ARM temelli Apple işlemcili modellere kaydıracaktır.

Güncelleme konusundaki beklentiler, en azından 4 yıl daha herhangi bir kesinti olmadan Intel işlemcili modellerin güncelleme alacağı yönünde beliriyor. Yani 2024 yılına kadar yeni alınan Mac modellerinde herhangi bir güncelleme aksaması olmayabilir. Ancak bu açıklama Apple’dan gelmiş değil. Sektördeki tahminler bu yönde beliriyor. Buna ek olarak Intel işlemci ile satışların ne zamana kadar devam edeceği de henüz netleşmiş değil.

Yeni Mac almak isteyen kullanıcılardaki bu iki temel soru, henüz net olarak yanıtlanmasa da yıl sonunda bu konuda Apple’ın stratejisi daha somut bir hal almaya başlayacak gibi görünüyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

“o net değil bu bilinmiyor apple bişey demedi” yahu ben bilmediğim bir şeyi öğrenmek için başlığa bakıp habere geliyorum sen de bana bilmediğini söylüyorsun, madem ortada bir bilgi yok ne diye bunu haber yapıyorsun doymadınız şu boş içeriklere(!) be

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

🤙

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Bütün developerlari kaybedecekler

" Intel işlemcili Mac modellerinin geleceği ne olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel işlemcili Mac modellerinin geleceği ne olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel işlemcili Mac modellerinin geleceği ne olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik