Okunma

Intel, Linux’a Yatırım Yapıyor


02 Eylül 2008 Salı 21:00
Intel, Linux’a Yatırım Yapıyor

Moblin
, Intel‘in Atom işlemcilerine özel yazılım üreten yegane firma
durumunda. Görünen o ki Atom işlemcilerini olan ilgi yatırımı da
beraberinde getiriyor. Yazılımsal olarak daha güçlü bir destekle
gelecek gibi görünen Intel‘in, Microsoft yerine Linux‘u seçmesi ne gibi
sonuçlar doğuracak? Bu sorunun dışında ‘Microsoft işletim sistemine yönelmemesi ve Linux‘a yönelmesi iyi sonuçlar verebilir mi? Eee PC‘de olduğu gibi Windows opsiyonu da olacak mı?’ gibi sorular da hemen akıllarda oluşmaya başlıyor.

Moblin yazılımını kullanarak piyasaya çıkacak olan ilk cihazlar MID adıyla geçiyor. Açılımı ise ‘Mobile Internet Devices’ yani ‘Taşınabilir Internet Aygıtı’ olarak çevirilebilir. Bu aygıtı ise Asus, Samsung, Founder ve TabletKiosk adlı şirketler kendilerine özel modellerle birlikte pazarlayacaklar.

Moblin’i Anladık da Opened Hand Kimdir?

Opened Hand, Londra‘da bulunan küçük bir şirket olmasına rağmen Nokia ve OLPC için yazılım üretmekle meşgul. Yazılım sektörüne en büyük katkısı olarak gösterilebilecek yazılımı ise Clutter‘dır. Clutter, Open-GL tabanlı GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) ve Matchbox konularında kendini kanıtlamış bir yazılım. Şirketin ayrıca görüntüleme ile ilgili gömülü çözümleri de bulunuyor.

Intel+Nokia+OLPC=Atom Bombası?

Sonuç olarak bu şirketin bütün projeleri de Intel‘in Moblin‘ine aktarılıyor. İşin içinde Nokia ve OLPC‘nin de olması oldukça deneyimli bir yazılım grubu anlamına geldiğinden, Intel‘in Atom‘u atom bombası etkisi yapabilecek bir kıvama gelebilir gibi görünüyor.

Kaynak: Intel
Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel, Linux’a Yatırım Yapıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, Linux’a Yatırım Yapıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, Linux’a Yatırım Yapıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "