Okunma

Intel Medfield Ailesine 3 Yeni İşlemci


28 Şubat 2012 Salı 08:15
Intel Medfield Ailesine 3 Yeni İşlemci

Intel‘in mobil sektördeki ARM ağırlığını kırmak ve kendi işlemcilerini bu sektörde yaygınlaştırmak için, Medfield kod adlı Atom işlemcisini piyasaya sunmuştu. x86 mimarisi ile gelen işlemci, A9 tabanlı ARM işlemcilere göre başarılı sonuçlara imza atıyordu.

Intel‘in MWC 2012′de yaptığı duyuruda, Medfield platformunda 1 işlemci değil, 3 farklı işlemcinin kullanılacağını açıkladı. Intel’in Medfield hazırlıklarını yaptığı prototip, Atom Z2460 adı ile duyurulacak ve hızı 2 GHz’e kadar olabilecek.

Diğer işlemciler biri ise Z2580.  Entegre LTE/3G ve 2G modemin bulunduğu işlemci, Z2460‘ın performansını ortalama ikiye katlıyor. Bu modeli ise 2013 yılında görmeye başlayacağız.

Intel’in Medfield işlemci ailesine katacağı son işlemci ise uygun fiyatlı olacak olan Z2000. 1GHz hızında çalışan ve çift SIM 2G/3G desteği olan işlemci, Intel XMM 6265 3G HSPA+ modem ile birlikte hazırlanıyor. 

Bakalım Intel, önümüzdeki yıllarda mobil pazarda nasıl bir pazar payına sahip olacak?

:: Intel’in Medfield platformu hakkındaki öngörüleriniz neler?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Intel Medfield Ailesine 3 Yeni İşlemci”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    intelin işlemcileri daha performanslı olabilir fakat mobil işlemcilerde önemli olan enerji / performans oranıdır. Bu durum ARM işlemcilerde oldukça iyi iken intelin enerjiyi iyi kullanabilme başarısı şu an bildiğim kadarıyla çok kötü. İntelin daha çok mesafe katetmesi lazım.

  2. -Beneficence- dedi ki:

    Bununda üstesinden gelecektir

" Intel Medfield Ailesine 3 Yeni İşlemci konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Medfield Ailesine 3 Yeni İşlemci ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Medfield Ailesine 3 Yeni İşlemci ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "