Okunma

Intel Movidius Myriad X VPU duyuruldu!


08 Mart 2018 Perşembe 14:00
Intel Movidius Myriad X VPU duyuruldu!

Intel tarafından Windows Makine Öğrenimi platformu için Movidius Myriad X Vizyon İşleme Birimi (VPU) çipsetinin duyurusu gerçekleştirildi. Yongaseti sayesinde yapay zeka iş yükleri ele alınırken operasyonel maliyetlerin düşürülmesi ve verimliliğin artırılması hedefleniyor.

Intel Movidius Myriad X VPU özellikleri neler?

Microsoft, Windows Geliştirici Günü etkinliğinde sonraki Windows 10 güncellemesinin işletim sistemine yapay zeka işlevleri getireceğini duyurdu. Özellikle de Makine Öğrenimi etkinliğin odak noktası oldu ve geliştiricilerin önceden eğitilmiş makine öğrenimi modellerini Windows uygulamalarında kullanabileceği ifade edildi. Tam da bu noktada Intel’in yeni yongaseti öne çıkıyor.

Intel en yeni VPU’larının yapay zeka iş yükünü çeşitli donanım türlerine verimli bir şekilde dağıtarak donanım hızlandırması için özel bir nöral bilgi işlem motoru kullanan ilk endüstriyel yongaseti olduğunun altını çiziyor.

Movidius Mydriad X

Özellikle derin nöral ağ görevlerinin yüksek hızda ve düşük maliyetli çalışması için özel olarak tasarlanan yongaseti, geliştiricilerin Windows istemcilerinde yeni nesil derin nöral ağ uygulamaları inşa etmesine olanak sağlayacak. Intel Movidius VPU teknolojisinin dünya çapındaki yüz milyonlarca Microsoft kullanıcısına gidererek sofistike hale gelen yapay zeka deneyimleri sunacağını vurguluyor.

Microsoft, Intel ile iş birlikleri konusunda heyecan duyduklarını ve akıllı uygulamaların geliştirilmesinin yanı sıra; kişisel asistanlar, akıllı müzik, fotoğraf arama ve tanıma ile biyometrik güvenlik gibi işletim sistemine özel özellikler sunacağını paylaşıyor.

:: Intel’in yapay zeka odaklı yongaseti hakkında düşünceleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel Movidius Myriad X VPU duyuruldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Movidius Myriad X VPU duyuruldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Movidius Myriad X VPU duyuruldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "