Okunma

Intel Sarfiyatı Azaltıyor


16 Şubat 2010 Salı 12:10
Intel Sarfiyatı Azaltıyor

Intel’in 2011 yılında bizlerle tanıştıracağı Sandy Bridge işlemci mimarisi hakkında hemen her gün yeni bilgiler geliyor.

Bünyesinde CPU, grafik işlemci ve bellek kontrolcüsü barındıracak olan Sandy Bridge işlemcileri 32 nm olacak.

32 nm mimarisinin getirdiği en büyük avantajlardan biri ise işlemcilerin güç sarfiyatlarının ve TDP’lerinin (Termal Tasarım Gücü) düşürülebilmesi.

Intel, Sandy Bridge mimarisinde en yüksek 95 Watt TDP istiyor

Daha düşük TDP

Intel, 32 nm’lik Sandy Bridge mimarisi ile üreteceği işlemcilerde, mevcut modellerden daha düşük TDP seviyesine ulaşmayı planlıyor.

Firma, çift çekirdekli modellerinde 65 W, dört çekirdekli modellerinde ise 65 W ile 95 W arasında bir TDP’ye ulaşmayı hedefliyor.

Şu an piyasada olan çift çekirdekli Core i5 ve Core i3 modellerinde 73 Watt TDP var. Öte yandan, dört çekirdekli Lynnfield Core i5 ve Core i7 modellerinde TDP 82 W ile 130 W arasında değişiyor.

:: Intel sizce bu hedefine ulaşabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel Sarfiyatı Azaltıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Sarfiyatı Azaltıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Sarfiyatı Azaltıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "