Intel’den şaşırtan karar


05 Nisan 2018 Perşembe 11:30
Intel’den şaşırtan karar

Teknoloji dünyası 2018’in ilk ışıklarına Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları ile uyanmıştı. Piyasadaki neredeyse tüm işlemcileri etkileyen bu güvenlik açığının ortaya çıkmasının ardından; Intel, AMD, Microsoft ve Apple gibi dev isimler güncellemeler yayınlamış ve nispeten bu açıkları kapatmışlardı.

Güvenlik yaması ile performansı %20’ye varan kayıp yaşayan işlemcilere bu güncellemenin yüklenmesi şiddetle tavsiye edilmişti. Şimdiki süreçte ise Intel cephesinden ilginç bir açıklama geldi. İşlemci devi, Spectre açığı için yama kılavuzunu güncellediğini ve kritik seviyedeki açıkları kapatmak için aylardır çalıştıklarının belirtti.

Güncelleme almayacak Intel işlemci modelleri belli oldu

Intel bu ifadenin ardından eski işlemcileri için Spectre güvenlik yamasını yayınlamayacağını belirtti. Açıklamalara göre; Bloomfield, Clarksfield, Gulftown, Harpertown, Jasper Forest, Penryn, SoFIA 3GR, Wolfdale ve Yorkfield serileri Spectre güvenlik yamasını almayacak. Peki, bu seriler için neden güncelleme yayınlanmayacak?

Intel

İşlemci devi; Varyant 2‘nin (CVE-2017-5715) güncelleme ile mikro mimariden dolayı eski işlemcilere uygulanamadığını, ticari olarak mevcut yazılım desteğinin kısıtılı olması ve müşteri girdilerine bağlı olarak bu işlemcilerin çok az kullanıldığı için tehlikenin minimum seviyede olduğunu belirterek güncelleme sunmayacağını belirtiyor.

Kökü 1998 yılına kadar inen eski işlemciler için güncellemenin hazırlanması firma için büyük yük olacaktır. Ancak SoFIA 3GR gibi daha 2015 yılında satışa sunulan yeni denilenebilecek bir işlemcinin Spectre için yamalanmaması büyük bir hata olarak görünüyor.

Eğer bu serilere ait bir işlemci kullanıyorsanız; Microsoft‘un açıkları nispeten kapatan güncellemelerini yüklemekten başka bir seçeneğiniz yok gibi görünüyor.

:: Güncelleme konusunda alınan karar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel’den şaşırtan karar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den şaşırtan karar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den şaşırtan karar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme
  2. 2 iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog! iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog!
  3. 3 Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım? Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım?
  4. 4 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
  5. 5 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
  6. 6 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
  7. 7 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
  8. 8 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
  9. 9 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
  10. 10 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar