Okunma

Düşmanlar En Sonunda Barıştı


11 Ocak 2011 Salı 10:30
Düşmanlar En Sonunda Barıştı

Uzun bir süredir birbiriyle kavgalı olan Intel ve NVIDIA en sonunda barıştı. Elbette bu barışmanın sadece bir el sıkışmadan ibaret olmadığını tahmin etmişsinizdir.

İki firmanın anlaşmasının şartları donanım dünyasının yakın gelecekte nasıl şekilleneceği konusunda fikir veriyor.

Öncelikle iki firmanın da birbirine açtığı davalardan vazgeçtiğini belirtelim. Davalardan kurtulan Intel ayrıca NVIDIA’nın tüm grafik işlemci patentlerini kullanma hakkını elde ediyor.

NVIDIA’nın Intel ile dalga geçtiği Intel’s Insides adlı siteye anlaşmadan sonra ne olacak bilinmiyor

Bunların karşılığında ise NVIDIA, Intel’e ait bazı lisansları kullanma hakkının yanı sıra tam 1,5 milyar $‘lık bir ödeme de alacak.

Önümüzdeki altı yılı kapsayan bu anlaşma uyarınca Intel bu 1,5 milyar $‘ı 5 taksitte ödeyecek.

Sonuçları Ne Olacak?

Yapılan bu anlaşmanın nasıl sonuçlar doğuracağı merak konusu. Intel’in Sandy Bridge işlemcilerinde kullanacağı grafik işlemcilerde NVIDIA teknolojisine yer verebileceği söyleniyor.

NVIDIA’nın kullanma hakkını aldığı lisanslar arasında x86 işlemci, flash bellek ve belli bazı yonga setlerine ait lisanslar bulunmuyor. Bu da NVIDIA’nın x86 tabanlı bir işlemci üretemeyeceği anlamına geliyor. Ancak NVIDIA’nın zaten böyle bir hedefi olmadığı söyleniyordu. (NVIDIA’nın Büyük Açmazı)

Intel daha önce benzer bir anlaşmayı AMD ile yapmış, bu durum NVIDIA’nın desteklediği Intel’s Insides’ta bu şekilde yorumlanmıştı

Öte yandan, NVIDIA’nın Intel Wireless Diplay 2.0 gibi teknolojilere destek verebileceği belirtiliyor.

Yapılan bu anlaşmanın hangi şirket için daha kârlı olacağını zaman gösterecek fakat son kullanıcıların yakın gelecekte çok daha ileri teknolojiye sahip ürünler görebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

:: Sizce bu anlaşmada kârlı olan taraf hangisi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Düşmanlar En Sonunda Barıştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Düşmanlar En Sonunda Barıştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Düşmanlar En Sonunda Barıştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "