Okunma

Intel’den Akıllı Tekerlekli Sandalye!


13 Eylül 2014 Cumartesi 10:00
Intel’den Akıllı Tekerlekli Sandalye!

Yakın gelecekte günlük hayatta kullandığımız neredeyse tüm eşyaları internete bağlı birer ürün haline getirme yolundaki çalışmalar devam ediyor. Başta Intel olmak üzere birçok teknoloji devinin üzerinde çalıştığı “şeylerin interneti” projesi ilk meyvelerini de veriyor. Giderek küçülen çipler, yakın gelecekte nelerle karşılaşabileceğimiz hakkında ilk ipuçlarını verse de somut örnekler de ortaya çıkmaya başladı.

Akıllı tekerlekli sandalye

Intel mühedislik ekibi stajyerleri tarafından tasarlanan yeni tekerlekli sandalye, üzerine oturan kişinin kan basıncı, kalp atış hızı ve vücut ısısı gibi birçok veriyi ölçebiliyor. Ayrıca, kullanıcı çevresi hakkında bilgi topluyor ve verileri farklı yerlerdeki erişebilirlik oranlarını tespit için kullanıyor.

Hawking’in desteği

İnternete bağlı tekerlekli sandalyeyi duyuran Intel, bu projede ALS hastası fizik profesörü Stephen Hawking‘den de destek aldı. Bilindiği gibi, vucüdunu kullanamayan Hawking, özel teknolojik bir sandalyede hayatını sürdürüyor ve bilimsel çalışmalara imza atıyor. Hawking, uzun yıllardır Intel müdendisleriyle birlikte akıllı tekerlekli sandalye üzerine çalışıyor.

14-09/13/news-intel.jpg

Hayatları değiştirecek

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Intel CEO‘su Brian Krzanich, bu projenin “şeylerin interneti” kavramının insanların hayatlarını nasıl değiştirebileceğinin bir örneği olduğunu ifade etti. Bakalım bu alandaki çalışmalarına hız katan Intel‘in yeni hedefi ne olacak?

:: Şeylerin interneti sizce yeni bir çağın habercisi mi?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Intel’den Akıllı Tekerlekli Sandalye!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  zamanın daha kısa tarihi 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnatla Steven yazmışsınız.Doğrusu Stephan Hawking. Saygılar…

 3. raxetul dedi ki:

  "Ýnternet Þeyleri" ya da "Ýnternetli Eþyalar" diye çevirmek daha güzel olur sanki…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten Hawking’in sandalyesini İntel üretti.

" Intel’den Akıllı Tekerlekli Sandalye! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Akıllı Tekerlekli Sandalye! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Akıllı Tekerlekli Sandalye! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "