Okunma

Intel’den cetvel gibi SSD form faktörü!


08 Ağustos 2017 Salı 15:00
Intel’den cetvel gibi SSD form faktörü!

Intel, veri merkezlerinde depolamayı dönüştürmek üzere bazı yeni ürünlerin duyurusunu gerçekleştirdi. Bu ürünler arasında özellikle yeni Ruler (Cetvel) form faktörlü SSD’ler dikkat çekerken, ayrıca Dual Port SSD’ler ve SATA SSD’ler yer alıyor.

Intel’den veri merkezleri için yeni depolama çözümleri

Öncelikle bir SSD devrimi olarak lanse edilen Ruler form faktöründen bahsedelim. Yakın gelecekte pazara sunulacağı ifade edilen bu yeni form faktörüne sahip Intel Optane SSD’ler ve Intel 3D NAND SSD’ler sunucularda veri depolama için tasarlanmış. Ürün, uzun ve ince yapısının yanı sıra, alışılagelmiş 2.5 inç ve 3.5 inç form faktörlerinden ayrılan bir tasarıma sahip.

Ruler SSD sayesinde sunucu depolama kapasitesi daha iyi kullanılabilecek ve soğutma ile güç tüketimi anlamında da avantajlara sahip olunacak. Intel 3D NAND teknolojisi sayesinde, bir 1U sunucusunda 1 petabayta (PB) varan depolama olanağı sunulabilecek. Intel bu kapasitenin 300 bin HD film depolamak için yeterli olduğunu ve 70 yıl boyunca hiç durmadan film izlenebileceğini belirtiyor.

17-08/08/intel-yeni-ruler-ssd-form-faktoru-sdn-02.jpg

Dual Port Intel Optane SSD’ler ve Intel 3D NAND SSD’ler ise, SAS SSD’’lerin ve HDD’lerin yerini almak üzere tasarlanmış durumda. Yeni depolama teknolojileriyle daha fazla IOPS, daha fazla bant genişliği ve daha düşük gecikme değerleri sağlanıyor. Dual Port Intel SSD DC D4500, D4502 ve D4600 serisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.

Veri merkezleri için Intel SSD DC S4500 ve S4600 serisi ise Intel tarafından geliştirilen yeni SATA kontrolcüsü, yenilikçi SATA firmware yazılımı ve endüstrinin en yüksek yoğunluğu olan 32 katman 3D NAND ile geliyor. Intel SSD DC S4600 ve DC S4500 serisi ise piyasaya sürülmüş durumda.

:: Veri merkezleri odaklı yeni Intel SSD’ler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel’den cetvel gibi SSD form faktörü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den cetvel gibi SSD form faktörü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den cetvel gibi SSD form faktörü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "