Okunma

Intel’den Devrim Yaratacak İşlemciler


12 Eylül 2009 Cumartesi 09:30
Intel’den Devrim Yaratacak İşlemciler

Daha önce “Lynnfield” kod adıyla anılan ve Intel’in ödüllü Nehalem mikromimarisini temel alan bu yeni yongalar, dijital medya, iş uygulamaları, oyun ve diğer yoğun uygulamalar için yüksek performansa ihtiyaç duyan tüketiciler için geliştirildi. Yongalar yeni Intel P55 ekspress yonga setleriyle aynı anda piyasaya sürüldü.

Intel’in 16x PCI Express 2 grafik portuyla iki kanallı bellek kontrolünü entegre eden ilk işlemciler olan yeni Core i7 ve i5‘de, bu sayede tüm girdi/çıktı yönetim fonksiyonlarının tek yongalı Intel P55 Express yonga seti tarafından görülmesi mümkün hale geliyor. Yeni bir Doğrudan Medya Arabirimi (DMI) işlemciyle yonga setini birbirine bağlıyor. Sekiz adet PCI Express 2.0×1 portunu (2,5 GT/s) destekleyen yonga seti, esnek cihaz desteği sunuyor.

Yonga seti aynı zamanda 6 adet SATA 3 Gb/s portu ile RAID 0/1/5/10 düzeylerini sağlayan Intel Matrix Storage depolama teknolojisini destekliyor. Yüksek kalitede dijital ses için Intel High Definition Audio‘nun yanı sıra USB 2.0 Rate Matching Hub’ın entegre olduğu yonga setinde 14 adede kadar USB 2.0 portu destekleniyor.

 


Yeni Land Grid Array (LGA) 1156 paket ve soket teknolojisi de ilk kez bu işlemciler tarafından destekleniyor.

 

7 gün 24 saat operasyona ihtiyaç duyan küçük işletmelerin amaca uygun geliştirilmiş sunucu almak için artık her zamankinden daha fazla bir nedeni olacak. Intel’in yeni nesil Xeon işlemcileri e-posta, dosya, yazdırma ve dinamik web hizmetlerini çok daha etkin biçimde sunarak küçük işletmelerin verimliliğini daha da artırıyor.

Xeon 3400 işlemcisini temel alan sunucular, Error Correcting Code bellek ve sunucu işletim sistemlerine yönelik RAID 0/1/5/10 özellikleri ile daha güvenilir seçenekler getiriyor. İşlemcilerin tasarımı, işletmelere yüzde 64’e varan oranda daha fazla işlem ve yüzde 56’ya varan oranda daha hızlı geri dönüş süresi sağlayacak, böylece yatırımların hızını artıracak biçimde yapılmış durumda. Bu gelişmeler Intel’in Nehalem mikromimarisi ve bellek kapasitesindeki 4 kat artış (32 GB) sayesinde olanaklı hale geliyor.

Intel Turbo Boost ve Intel Hyper-Threading teknolojisi, sunucuların kendini iş gereksinimlerine göre otomatik olarak ayarlamasını sağlıyor. Yeni duyurulan işlemciler arasında yer alan Intel Xeon L3426, önceki kuşak Intel Xeon 3380’e göre dolar başına yüzde 188‘e varan oranda enerji verimliliği getirirken, mekan ve sıcaklık sorunu bulunan ortamlarda kullanılacak sunucular için de yenilikçi boyut olanakları sunuyor.

:: Intel’in yeni işlemcileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel’den Devrim Yaratacak İşlemciler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ne dervrimi ya bunlarin hesapkitaptan haberi yok intel kafayi yemis

" Intel’den Devrim Yaratacak İşlemciler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Devrim Yaratacak İşlemciler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Devrim Yaratacak İşlemciler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "