Okunma

Intel’e Rekor Ceza


13 Mayıs 2009 Çarşamba 12:15
Intel’e Rekor Ceza

Avrupa Birliği tarafından ticari şirketlere yönelik kestiği en büyük ceza Intel’e geldi. Microsoft’un 900 milyon Euro’luk cezasını geçen Intel’e tam tamına 1,06 milyar Euro tutarında ceza kesildi. Bu cezanın temelinde Intel ve AMD arasındaki rekabete karışan ve adil rekabetle uzaktan yakından ilgisi olmayan olaylar söz konusu.

MediaMarkt’la ve üreticilerle anlaştığı belirtilen Intel öncelikle bu büyük elektronik perakende zincirinde ürün satan markaların Intel’e yönelmesini garanti altına almış. Bu operasyon için üreticileri ikna etmek de fazla uygun fiyatla ürün sunan Intel, hem üreticilerin AMD markalı işlemciler kullanmasını hem de bunları mağaza zincirlerinde satmasını zorlaştırmış oldu.

Intel, rekabet ortamında yanlış davrandı. Bunun sonucunda da oldukça büyük bir ceza ödemek zorunda kaldı.

Intel’in CEO’su Paul Otellini yaptığı açıklamada verilen kararın doğru olmadığını, yüksek rekabet ortamının olduğu bir pazarda, bazı durumların ciddiye alınmadığını ifade etti. Otellini yaptığı açıklamasında, pazarın sürekli yeniliklere açık olması ve yeni ürünlerle birlikte fiyatlarının da düşmesi gayet normal olduğunu söyledi. Böyle bir durumda son kullanıcı herhangi bir zarar görmediğini iddia eden Otellini, bu karara itiraz edeceklerini ve davayı temyize götüreceklerini de söyledi.

:: Sizce bu kadar ceza yeterli mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Intel’e Rekor Ceza”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    HAKSIZ REKABETTE SADECE İNTEL KAZANIR, TÃœKETİCİ DE KAZANMAZ, TEKEL HER TÃœRLÃœ YANLIŞ BENCE .

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bence intel’in zarara uğrattığı diğer firmalara tazminat ödemesi gerekir.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Hak etmişler, az bile. AMD ezildiği için ona sempatiyle bakıyorum ama Intel kullanıyorum 🙂

" Intel’e Rekor Ceza konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’e Rekor Ceza ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’e Rekor Ceza ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "