Okunma

Intel’in 32nm’lik Dizüstü Bilgisayarı


04 Haziran 2009 Perşembe 10:03
Intel’in 32nm’lik Dizüstü Bilgisayarı

Tayvan’da devam eden Computex fuarında Intel dünyanın ilk “Clarksfield” tabanlı dizüstü bilgisayarını tanıttı. Nehalem mimarisinden türetilerek tasarlanan 32nm‘lik Clarksfield’da dört adet çekirdek ve HyperThreading teknolojisi sayesinde sekiz adet işlem birimi bulunuyor.

Clarksfield hakkında Intel ağzını sıkı tutmayı tercih ediyor. Bu yüzden ön bellek miktarı ya da saat frekansları hakkında henüz bir bilgi açıklanmış değil. Bunun dışında yetkililer çıkış tarihi konusunda da ketumluklarını koruyorlar. Ancak fuarda açıklama yapan bir yetkili bu yeni işlemcinin yıl sonundan önce piyasada olacağını umduklarını belirtti.

Fuarda gösterilen ASUS markalı dizüstü bilgisayarın boyutlarının diğer yüksek performanslı modellerden daha ufak olması dikkatleri çeken bir diğer unsur. Nehalem mimarisinin yapısının yaptığı katkının etkilerinden biri de bu.

:: Intel Clarksfield hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel’in 32nm’lik Dizüstü Bilgisayarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’in 32nm’lik Dizüstü Bilgisayarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’in 32nm’lik Dizüstü Bilgisayarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "