İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır?


22 Temmuz 2020 Çarşamba 16:30
İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır?

İnternete ulaşmak her geçen gün kolaylaşıyor olsa da, ülkemizde ciddi bir sorun var. Her gün yüzlerce dairenin inşaatı tamamlanıyor ve bu dairelere internet altyapısı gelmesi uzun sürebiliyor. Yeni bir daireye taşınan ve internet hizmeti için iki yıl bekleyenler bile var. Bu kapsamda “internet altyapı sorgulama” ve “fiber altyapı sorgulama” sayfalarına yoğun ilgi gösterilmeye başlandı. En büyük servis sağlayıcısı Türk Telekom olduğu için bu sayfalardan en popüleri Türk Telekom altyapı sorgulama sayfası!

İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır?

Ülkemizde ADSL / VDSL ve Fiber internet hizmetlerini sunan Türk Telekom, Vodafone, SuperOnline, TürkNet gibi servis sağlayıcılarının altyapı sorgulama sayfalarını kullanarak yaşadığınız binada veya internet hizmetini bağlatmak istediğiniz binada maksimum hangi hızlara ulaşabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Aynı şekilde binada internet hizmeti bulunmuyorsa, bunu önceden öğrenme şansı yakalayarak tedbir alabiliyorsunuz. Bunu nasıl yapabileceğinize geçmeden önce, dilerseniz internet hizmetleri arasındaki farklara göz atalım;

Fiber, ADSL ve VDSL/VDSL2 internet farkları nelerdir?

Türkiye’nin 2004 yılında tanıştığı ADSL, telefon hatları üzerinden sağlanan bir bağlantı türüdür. Bakır telefon hattından gelen internet hattının hızı, evinizin merkeze uzaklığı ve bina altyapı durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. ADSL bağlantısıyla maksimum 24 Mbps hız sağlanabiliyor.

Bir diğer DSL hizmeti olan VDSL ise, ADSL gibi bakır kablo altyapılı bir internet hattına ihtiyaç duyan bağlantı tipidir. VDSL, ADSL’den 5 kat hızlı indirme hızına ve 10 kat daha hızlı gönderme (upload) hızına sahiptir. Bu teknoloji sayesinde kullanıcının ulaşabileceği en yüksek gönderme (upload) hızı 60 Mbps‘dir.

Bu noktada kafa karıştıran bir konu da VDSL2 internet bağlantısıdır. Diğerlerinde olduğu gibi VDSL2’de bakır kablo altyapısını kullanır; fakat müşterinin binasındaki telefon kutusuna kadar fiber kablo çekilir. Alternatif olarak da fiber kablo sokak başındaki kutuya kadar gelmektedir. Bu sayede 250 Mbps indirme hızı gibi yüksek hızlara ulaşılabilir.

Günümüzdeki en güncel teknoloji olan Fiber internet ise, ayrı bir fiber optik kablo altyapısı ile 1 Gbps’ye (1000 Mbps) kadar hız sunan bir teknolojidir. Fiber kablolar cam elyaf türevi kablolar olup daha fazla verinin dalgalanma yaşanmadan daha hızlı aktarılmasını sağlar.

Türk Telekom altyapı sorgulama / TTnet altyapı sorgulama

Bildiğiniz üzere Türk Telekom ülkemizdeki en büyük servis sağlayıcı ve diğer şirketlerin büyük bir bölümü Türk Telekom’un altyapısını kullanarak hizmet veriyor. Türk Telekom altyapı sorgulama ile TTnet altyapı sorgulama işlemleri aynı. Bunun nedeni ise Türk Telekom’un internet hizmetini yıllardır TTnet adıyla sunması.

türk telekom internet altyapı sorgulama

Türk Telekom diğer servis sağlayıcıları ile benzer şekilde internet altyapı sorgulama ve fiber altyapı sorgulama işlemlerini aynı ekrandan yapmanızı sağlıyor. Binanızda Türk Telekom’un hangi bağlantı tipinde internet erişimi verdiğini öğrenmek oldukça basit.

Buraya tıklayarak Türk Telekom altyapı sorgulama sayfasına giriyoruz. Sonrasında oturduğunuz il, ilçe, mahalle, cadde ya da sokak bilgilerini girdiğinizde haritada bulunduğunuz binayı pinleyin. Sonrasında sorgulama işlemi gerçekleşecek ve Türk Telekom’un binanızda sunduğu internet altyapısını öğrenebilirsiniz.

Superonline altyapı sorgulama

Çevirmeli ağ zamanlarından tanıdığımız, bir süre önce Turkcell bünyesine geçen Superonline’da da durum aslında çok farklı değil. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Turkcell Superonline altyapı sorgulama sayfası üzerinden il,ilçe ve mahallenizi girerek binanızda ADSL / VDSL veya fiber internet hizmetinin olup olmadığını öğrenebilir, hızlı bir şekilde başvuru işlemlerine geçebilirsiniz.

turkcell superonline internet altyapısı sorgulama

 

TurkNet altyapı sorgulama

Son dönemde oldukça popüler hale gelen TürkNet’in sunduğu hizmetlerden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli. TurkNet altyapı sorgulama sayfasından eğer evinizde sabit telefon kullanıyorsanız bu numarayla, kullanmıyorsanız da yine adres bilgilerinizle altyapınıza sunulan seçenekleri öğrenebilirsiniz.

turknet internet altyapı sorgulama

KabloNet altyapı sorgulama

kablonet internet altyapı sorgulama

Türksat tarafından işletilen KabloNet, son yıllarda geliştirdiği hizmet altyapısı ile kullanıcıların dikkatini çekiyor. Ancak, oldukça kısıtlı bölgede hizmet vermekte. Buraya tıkladığınızda açılan sayfadan adres bilgilerinizle sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Halihazırda Kablo TV aboneliğiniz var ise müşteri hizmetlerinden de direkt abone olabilirsiniz.

Vodafone altyapı sorgulama

vodafone internet altyapı sorgulama

Ülkemizde uzun yıllardır telekomünikasyon hizmeti veren Vodafone, birkaç yıl önce sabit internet hizmeti vermeye başlamıştı. Kendi fiber ağı dışında Turkcell Superonline altyapısını da kullanan Vodafone, mobil müşterileri için daha avantajlı paketler sunuyor. Buraya tıkladıktan sonra numaranızı girin, ardından gelen onay mesajındaki kodu girerek bulunduğunuz yerdeki altyapıyı öğrenebilirsiniz.

Millenicom altyapı sorgulama

Azerbaycan merkezli SOCAR Holding’e bağlı bir şirket olan Millenicom, Türkiye’de 2004 yılından itibaren alternatif operatör şirketi olarak hizmetlerine devam ediyor. 2019 yılı itibarıyla internet servis sağlayıcıları arasında en büyük pazar payına sahip 5. şirket olmuştur. Türk Telekom ve Turkcell Superonline altyapısını kullanan şirket için aslında bu iki altyapıya sahip müşteriler için ek bir alternatif olarak ön plana çıkıyor.

millenicom internet altyapı sorgulama

Buraya tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşabilen ve size en uygun internet tarifelerini görüntüleyebilirsiniz.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Alt yapi yok nasil baş vura bilirim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Benimde ayni şekilde altyapı yok denilip Wi-Fi baglatamiyoruz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İzmir bornova inönü mahallesindeyim evime internet bağlatamıyorum yıl 2020

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Altyapı başvurusunu nasıl yapıcam alt yapı yok ve bağlıyamıyoruz nereden başvuru yapıcam bilgi verirseniz sevinirim

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İzmir Bornova İnönü mahallesi Ersoy caddesi no 53 te oturuyorum iki yıldır aramadigim yer kalmadı evime internet baglayamiyorum kimi arasam hep alt yapı yok denildi dağlarda tepelerde internet ağımız var diye reklamlar yapılıyor ama hepsi yalan

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim bir sokak arkada: Fiber
  Bir sokak ileride: vdsl 100mbps alıyorlar
  Biz: 16mbps adsl

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  5 ay oldu sakarya seker mah deyim alt yapi bekliyorum allahtan revami eleman yoksa is bekleyen cok al yahu artik hersey internttn kafayi yiyorum alt yapi yok uydu dan alayim dedim uyduyu gormuyor sistem diyor 2.kat evim eee alt yapi olmadan net bana haram allah kahretsin hepsini

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Önceden superonline kullanıyordum en fazla 6.5 mbps hız alıyordum şuan turknet kullanıyorum 30 35 mbps arası hız alıyorum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   peki altyapında 35 hız alabilirsinmi diyor cevap verirsen çok memnun olurum

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende millenicom 100mbs tarifesi kullanıyorum ama genellikle 110 ile 130mbs arasında bir dl hızı alıyorum. Bir defa 144mbs gördüm.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bütün altyapı Türk Telekom un ama her yere fiber internet vermiyor ki. Ancak belli bir kesime ve sitelere tesisatını kuruyor, geri kalan bakır kullanıyor. Birinin girdiği yere diğeri fiberini kurmuyor. Ben de superonline fiber var, taşımak istesem bakır hatta döneceğim, istediğim hızı veremeyecekler, sağlıklı bağlantı olmayacak; mecburen devam ettim. Superonline altyapısı en iyisi, tüm engellemelere rağmen kendi altyapısını iyileştirmeye çalışıyor. 15 mbps hız ama fazlasını veriyor.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben 3 yıl bekledim ama anca vdsl2

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  vodafone a sakın bulaşmayın

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk telekom ev interneti kullanıyorum çok memnunum bulunduğum her yerde bana hizmet verebiliyorlar Turkcell superonline gibi sitelere zenginlere ve yabancılara hitap etmiyor bütün türkiyedeki insanlara hitap ediyorlar ve ping süresi 8 fiberde ve fiber olmasa bile vdsl gibi güzel bir seçenek var türk telekom candır.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  ee Turk Telekom bizim orda kimsenin çekmiyor ama 4,5G kullanabilirsiniz diyor. İnanabilirliği nerde çok pardon?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Turknet’e güvenmeyin. bina’da 50mbit gösteriyorlar ama verdikleri 16mb.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Millenicom kullanıyorum bana max 80 Mbps vermeleri gerekiyor ben zorla 100 mbps aldım.Bir denyelim ***** koparsa 1 ay içinde geçiş yapamazsınız dedi ben inat ettim suan 95 Mbps hız alıyorum.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  istanbulun en iyi yerlerinde bile fiber yok…

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  En yüksek hızı millenicom dan aldım ve hemen turkneti bırakıp millenicom a geçtim

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Millenicom a bir şans verin derim

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Milenyuma nasil geçerim bana ya dinci olurmusunuz nereden baş vurabilirim

" İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?