Okunma

İnternet Bağlantısı, Tehlikede mi?


30 Ekim 2015 Cuma 06:00
İnternet Bağlantısı, Tehlikede mi?

Günümüzde, tüm dünyayı çevreleyen ve dünya iletişiminin %95’lik kesimini sağlayan fiber optik denizaltı bağlantı kabloları, tehlike çanlarına sebep olmaya başladı. Rus Donanması’nın, Amerika’nın başlıca denizaltı fiber optik yapısının çevresinde aktivitesini arttırması, Amerikan Donanması’nı tetiklemiş oldu!

İnternet bağlantıları, kesilebilir mi?

Bilindiği gibi günümüzün tüm internet ve neredeyse bütün iletişim ağları, tüm dünyayı saran devasa fiber optik bağlantı kabloları ile gerçekleşiyor. Bu fiber optik kablolar ise, çoğunlukla coğrafi şartlardan dolayı denizaltı geçitlerle kurulmuş durumdalar.

15-10/30/news_1-internet-baglantilari-tehlikede-mi-2015-sdn.png

İşte bu noktada, Amerika’nın tedirginlik oluşturmasını sağlayacak Rus hareketliliği, kendini göstermiş oldu. Rus Donanması’na bağlı denizaltıların, fiber optik denizaltı ağlarının yoğunlaştığı derinliklerde aktivitelerini arttırması, çanları çaldırmaya yetmiş oldu.

NYT tarafından yapılan açıklamaya göre, Suriye ile ilgili hareketliliğin deniz ayağında aktivitelerini arttıran Rusya, özellikle fiber optik denizaltı bağlantılarının derin noktarında, yoğun olarak denizaltı seferlerini başlatmış durumda.

Geçmişte benzer bir Rusya-Amerika internet ağı kesintisinin yeniden mi gündeme geleceği korkusu ile medyaya taşınan bu olay, fiber optik ağların sabote edilmesi ile ilgili dile getiriliyor.

15-10/30/news_2-internet-baglantilari-tehlikede-mi-2015-sdn.png

Denizaltından geçirilen bu devasa fiber optik kabloların zarar görmesi, tüm dünya için iletişim sorunları meydana getirebileceği gibi, tamir edilmesi de zorlu bir süreç izletiyor. Zira bu fiber optik kablolar, derin noktalarda ciddi tadilat zorlukları yaşatabiliyor.

NYT tarafından gündeme getirilen bu durum, daha şimdiden Amerikan Donanması’nı hareketlendirmeye yetmiş oldu. İlerleyen dönemlerde, geçmişte yaşanan benzer bir denizaltı fiber ağlarının kesintisinin yaşanıp yaşanmayacağı kaygısı, ciddi tartışmaları oluşturmaya da başlamış durumda!

:: Denizaltı fiber optik bağlantılarının yoğun olduğu bölgelerinde artan bu Rus hareketliliği ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “İnternet Bağlantısı, Tehlikede mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bir şey yazmıyorum. ya bazı şeyler bilinmiyor teknik olarak yada fazla bilim kurgu filmine kapılmışız :)))))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  önlemini bence alırlar ama önemli konu…..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Demek ki o bölgedeki ağ üzerinde kontrol sahibi olmak istemiş. Ee borumu ortadoğuda bir amerika ve israil gerçeği var, neyi kontrolü altına alsa kardır. O bölgedeki tüm verileri süzgeçten geçirecek bir sistem kurmadığını kim söyleyebilir?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda herkes türkiyenin internet hızına düşücek işte adelet dediğin budur ahahsjjsj

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Rusya Cs deki vatandaşlarını tehlikeye atmaz bence

 6. YiðitBey dedi ki:

  Bu Putin kasiniyor bence. Onu bir guzel kasimak lazim.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Endişe yaratıcak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Soğuk savaş döneminde değiliz Rusyanın bu tür blöfleri daima olur amaçlarını ise henüz çözebilmiş değilim

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Amaç zaten 3. dünya savaşı belli yani

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bi bu eksikti bakalım daha neler göreceğiz 🙁

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu yüzden kahrolsun Rusya yaşasın America.

 11. ConfickerBelasi dedi ki:

  bir tehlike yok takilin…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  zaten o kabloları takip eden ekipler var ki en çok köpekbalıkları saldırıyor onlara.

 13. antiGort dedi ki:

  herhangi bir tehlike yok.

" İnternet Bağlantısı, Tehlikede mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Bağlantısı, Tehlikede mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Bağlantısı, Tehlikede mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "