Internet Explorer Kan Kaybediyor


12 Şubat 2009 Perşembe 10:22
Internet Explorer Kan Kaybediyor

Bilindiği üzere Internet Explorer’ın gücü birkaç temel noktaya dayanıyor. İlki Windows ile birlikte gelmesi ve dolayısıyla kullanıcıların varsayılan anasayfayı ziyaret ederek direkt IE kullanmaya başlaması; ikincisi ise Netscape’ten sonra devraldığı liderliği korumak için o dönemde başarılı geliştirmeler ortaya koyması. Ancak bunlar geride kaldı. IE’nin ağırlığında sona yaklaşılıyor gibi gözüküyor.

Analitik firmalarından Net Applications‘dan gelen son rakamlar Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısının yüzde 67,5 pazar payına sahip olduğunu, yani geçtiğimiz yıla oranla yüzde 7’den fazla düşüşe tekabül ettiğini gösteriyor.

Bu genel kaybın temel sebeplerinin başında artık 8 yaşını geçmiş IE 6’yı yeni bir Internet Explorer’a güncellemek yerine Firefox, Safari veya Chrome ile değiştirmeleri geliyor.

Dahası, IE 6 kullanıcılarının oranı halen yüzde 20. Ve bu durum Mozilla, Apple veya Google‘ın tarayıcıları için halen iyi haber niteliğinde.


Internet Explorer pazar payı kaybediyor

Microsoft internet tarayıcısı pazarında son iki yılda yüzde 9’dan fazla pay kaybetti. Microsoft’un son tarayıcısı Internet Explorer 8 hız ve hafiflik anlamında Firefox ve Chrome‘u tam olarak adresleyebilmiş değil. Bu durum internet tarayıcıları pazarında 1 numara olan IE’nin işini Netbook ve dizüstü bilgisayarların yoğun olarak kullanıldığı gelecekte daha da zorlayabilir ve pazar payının daha da erimesine yol açabilir.

:: Hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? IE 6-7-8, Firefox, Chrome, Opera, diğer?
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Internet Explorer Kan Kaybediyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar İnternet Explorer’ın geleceği bence kötü değil pazar payı düşüyor olabilir ama unutmayınki IE’nin Arkasında koskoca Microsoft var Milyar Dolarlık Bir Şirketten ve bu konuda Aşırı derecede Tecrübeli bir Şirketten bahsdiyoruz Bence İnternet Explorer ile ilgili geliştirmeleri microsoft yapacaktır ve çok iyi bir geliştirme yapacaklarından Kuşkum ***** Google Chrome Tarayıcısı rakip olabilir ama İE ne olursa olsun galip gelecektir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  🙂 Bütün Yorumlarda Expo Kötüleniyor. ama Hala lider. Kullananlar Yorumsuz kalmayı tercih ediyor galiba. ben windows kurulumunda ie var diye kullanıyorum. alıştıgım için diğerleri iyimi hızlımı beni hiç ilgilendirmiyor. işimi görüyor ie

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  IE ile adam gibi sayfa acmıyor. Kilitlenip kaliyor. Chrome ile yola devam. Firefox u da beğenmiyorum. En sade basit anlaşılır olan chrome.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Explorer’in hantallığından ve hata mesajı verip kapanmalarından usandım, Firefox’u denedim hızlı bir tarayıcı, ancak Opera 9.6’yı deneyince “işte budur” dedim. Flashget ile indirme yapılamaması ve çok ender de olsa karakter sorunu çıkartması dışında Opera’dan çok memnunum. Denemeyenlere tavsiye ederim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bitiremediniz şu internet explorerı 😀

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  opera daha iyi bir tarayıcı bence

" Internet Explorer Kan Kaybediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Internet Explorer Kan Kaybediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Internet Explorer Kan Kaybediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?