Okunma

İnternet Fikri Bulmanın 5 Adımı


27 Mayıs 2009 Çarşamba 13:50
İnternet Fikri Bulmanın 5 Adımı

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle, bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum, sanal dünyada iş yapmak isteyen girişimcilere fikir bulmak konusunda yol gösteriyor. “Hayata geçirilmeyen fikirler beş para etmezler çünkü bir hareket planı olmayan bir fikri milyon dolara satmış birine hiç rastlanmadı” diyen etohum kurucusu Burak Büyükdemir, bir internet şirketi kurmadan önce iş modelinin tüm hatlarıyla ortaya çıkartılması gerektiğini söylüyor.

etohum’un işe yarayan bir fikir bulmak ve onu yatırım yapılabilecek kazançlı bir proje haline getirmek isteyenler için belirlediği 5 adımlık yol haritası şu şekilde listeleniyor.


Bir not defteri alın ve onu yanınızdan hiç ayırmayın.

Söz uçar yazı kalır” deyişinden hareketle etohum, internette kendi işini kurmak isteyen girişimcilere öncelikli olarak akıllarına gelen her şeyi not almalarını tavsiye ediyor. Girişimcilerin akıllarına gelen bir fikri daha sonradan unutabileceklerine dikkat çeken etohum, bu basit maddenin milyon dolarlık projeler üretmek için atılması gereken ilk adım olduğuna dikkat çekiyor.


Soru sorun, problemleri ortaya koyun ve sorunları yeniden analiz edin.

Her ürünün daha iyisinin olabileceğine dikkat çeken etohum, yol haritasının ikinci adımında girişimcilere sorgulayıcı olmalarını öneriyor. Bu noktada süregelen iş modellerinin analiz edilmesinin de önemli olduğunu vurgulayan etohum, karşılaşılan sorunların yeniden değerlendirilmesi gerektiğinin de altını çiziyor. Konu ve olaylara farklı çerçevelerden bakmanın da gerekli olduğunu söyleyen etohum, örneğin “Atlar daha hızlı nasıl gidebilir?” yerine “Nasıl daha hızlı bir ulaşım aracı yapabiliriz?” diye sorulması gerektiğini ifade ediyor.


Hem gerçek hayatta hem de internette araştırma yapın.

İnternet üzerinde iş yapmak isteyenlerin oluşturdukları iş modelinin gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğini ihmal ettiklerini belirten etohum, sahada ve internet üzerinde konuyla ilgili araştırma yapmanın önemini belirtiyor. İş fikrinin ait olduğu sektördeki ihtiyaçların belirlenmesi, rakiplerin neler yapıp yapmadıklarının incelenmesi ve yerel faktörlerin göz önüne alınması gerektiğini de söyleyen etohum, girişimcilere işi yakından öğrenmelerini tavsiye ediyor. İnternet üzerindeki kaynakların okunması da yine aynı şekilde önem taşıyor. Sektörlere ilişkin önemli yayınların takip edilmesi gerektiğini söyleyen etohum’a göre başarılı ve başarısız örneklerin de incelenmesi gerekiyor. 


İletişiminizi kapatın.

Cep telefonlarının, internet sitelerinin, kullanılan e-posta programlarının, haber sitelerinin uyarı sistemlerinin, çevrimiçi iletişim araçlarının ve hatta bazen arkadaşların bile bir konuya odaklanmanın önünde engel yaratabildiğini ifade eden etohum, yeni bir fikir bulmak isteyen girişimcilerin dikkatlerini dağıtacak araç ve ortamlardan uzak durmalarını tavsiye ediyor.


Farklı düşünün.

Farklı bakış açıları edinmenin ve düşünce şeklini değiştirmenin önemli olduğunu söyleyen etohum, yol haritasının son adımında girişimcilere daha önce yapmadıkları şeyleri yapmalarının tavsiye ediyor. Bu noktada tersten düşünmenin de gerekli olduğunu ifade eden etohum, yaratıcılığını ortaya çıkartmak isteyen girişimcilerin hayatı farklı yaşamaları gerektiğine dikkat çekiyor. 

:: Sizce sonraki adımlar neler olmalı?

Bilgi için:
etohum
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İnternet Fikri Bulmanın 5 Adımı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    not tutmak, neden daha önce gelmedi aklıma….. of off çok saçma yaaa

" İnternet Fikri Bulmanın 5 Adımı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Fikri Bulmanın 5 Adımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Fikri Bulmanın 5 Adımı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "