Okunma

İnternet Kotaları Artıyor


21 Mayıs 2013 Salı 06:39
İnternet Kotaları Artıyor

Teknolojinin gelişmesiyle beraber internet hızları artıyor olsa da kullanıcıların en büyük sorunlarından biri bu hıza oranla düşük kalan kotalar (Adil Kullanım Limiti) oldu. Günümüzde limitsiz olarak satılan tarifelerde minimum 50 GB, maksimum 100 GB kota bulunuyor.

Bu konuda kamuoyunda oluşan tepkilere kayıtsız kalmayan en büyük altyapı sağlayıcısı Türk Telekom, sektörü düzenleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK‘ya yeni bir tarife sundu.

   

Tarifenin büyük halini görmek için imajın üzerine tıklayın

Yeni tarifeye göre limitsiz paketlerde kotada üst limit 200 GB (daha önce bu rakam 100 GB idi) oluyor. Öte yandan 16 Mbit hızındaki kotalara 50, 75, 100 ve 200 GB’lık kota seçenekleri de ekleniyor. Kotalı tarifelerde ise 16 Mbit hızında 5 GB kotalı tarife ise kullanımdan kaldırılıyor. Yeni düzenleme ile internet kullanıcılarının yüzünün (kısmen de olsa) gülmesi bekleniyor. 

Fiyatlar toptan

BTK‘nın onayladığı ve Türk Telekom‘un yayınladığı fiyatların toptan rakamlar olduğunu hatırlatalım. Bu fiyatların üzerine servis sağlayıcılar kendi karlarını koyarak son tüketiciye satış yapacaklar. Yine de mevcut durumda fiyatların değişmeyeceğini düşünüyoruz. Fiyatlar değişmese de kotaların artması muhtemel. 

Öte yandan yeni tarifelerin birkaç gün içinde kullanıma sunulması bekleniyor. Tariflerle ilgili resmi açıklamayı BTK‘nın internet sayfasında okuyabilirsiniz. 

:: Yeni düzenlemeyi nasıl buldunuz?   
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

101 yorum - “İnternet Kotaları Artıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    adil kullanım noktası adı altında konulan sınır tam bir saçmalık ve haksızlıktır. sen sadece hizmete aracılık ediyorsun. internet bir bilgi havuzu ve paylaşan herkes bu havuza bir şey atıp onun çoğalmasını sağlıyor. sonuçta burada azalan bir şey mi var ki sınırlıyorsun. paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir. sonuçta herkes bilginin peşinde. ttnet ‘ten Avea kökenli bir hizmet olan ortak kotaya abone oldum ama sonuç hayal kırıklığı. ortalama 40-50 GB aylık kullanımım var. vın filan gibilerin 5-6 GB’ına her ay 30 lira vermekten kurtulayım dedim ama 15 GB olunca limit 75 kb/s ye düşüyor. bu da durma demektir. zira Google’a tıklayınca, sayfanın açılışı bile 10 dakika sürüyor. ne anladım bu ortak kotadan o zaman. 12 ay bitince derhal kapatacağım.

" İnternet Kotaları Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Kotaları Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Kotaları Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "