İnternet’in Yaratıcısı Serbest İnternet İstiyor!


15 Temmuz 2016 Cuma 13:00
İnternet’in Yaratıcısı Serbest İnternet İstiyor!

CERN Laboratuvarları bünyesinde 1989 yılında HTML işaret dilini geliştirerek World Wide Web (WWW) olarak tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kuran Tim Berners-Lee, günümüz internet kullanımına ilişkin önemli açıklamalarda yaptı.

World Wide Web Consortium başkanı olan Lee, Avrupa’daki mevcut internet kullanımının serbest hale getirilmesi yönünde girişimlerde bulunulması gerektiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu tarafından, 5G ihalesine katılacak olan telekom operatörlerine sunulan net tarafsızlık ilkesine değinen Lee, net tarafsızlık ilkelerinin internete uyarlamasının kullanıcılara açık internet deneyimi sunması gerektiğini belirtti.

The Verge‘de yer alan habere göre, Avrupalıların sahip oldukları yüz milyonlarca ağın serbest bir şekilde yürütülmesinin kendileri açısından son derece önem taşıdığını dile getiren Lee, devletlerin ekonomik büyüme ve sosyal ilerleme için açık internet prensiplerini korumalarının esas olduğunu vurguladı.

Avrupa kıtasında geçtiğimiz yıl internet sağlayıcıların her ülkeye eşit oranda hizmet sağlamadıkları iddiaları gündeme gelmişti.

Şirketlerin “pragmatik kurallarının”, kullanıcıları yeniliklere ve yatırım teşvik noktasında olması gerektiğinin altı çizilmişti.

Tim Berners-Lee, söz konusu güçlü kuralların Avrupa’daki rekabeti arttırarak yenilikçi ve yaratacağını, bunun da Avrupa’nın dijital ekonomide ilerleme sağlamasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

:: Web’in yaratıcısının sözleri ışığında, gelecek süreçte Avrupa’da internet erişiminin her ülkede eşit miktarda sağlanabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “İnternet’in Yaratıcısı Serbest İnternet İstiyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Htmli yazınca internetmi oluyor. Bedava nasıl olacak. Boş laflar bunlar dikkat çekme çabası

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternetin yaratıcısı nasıl bir cümle..Yaratmak Allaha ***** bu cümlenin insan için bişeyleri yarattı denilerek kullanılması diyen içinde bunu böyle lanse eden kişiler içinde çok büyük vebaldir..Şirke girer…Bilgi Mahiyetinde söylüyorum ..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz deki AKK yı duysa ne der acaba birde son günlerde dns bile değiştirsen girilemeyen yerler var pek çok site yasaklanmış

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  birileri pek çok şeyin serbest olması, sınırların kalkması, herşeyin özgür olmasını istiyor, diğer bir kısım bazi zararlı gördükleri şeylerin yasaklanması, engellenmesini, sınırlandrılmasını istiyor. Herkes haklı ama herkesin unuttuğu bir nokta var, herkes sadece kendini haklı görüyor. Yani diyeceğim şu, bu dünyada gerçekten adalet, hak, özgürlük aramayı bırakın, bu dünya sadece güçlülerin ve çoğunluğun hüküm verdiği bir dünyadır.

" İnternet’in Yaratıcısı Serbest İnternet İstiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet’in Yaratıcısı Serbest İnternet İstiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet’in Yaratıcısı Serbest İnternet İstiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?