Okunma

İnternetin Çıktısı Alınır mı?


15 Eylül 2009 Salı 03:25
İnternetin Çıktısı Alınır mı?

Yeni yazıcı teknolojilerinin yanı sıra, baskı işinin mizahi yönüyle de ilgilenen CreativeCloud, internetin çıktısını yazıcıdan almak istesek, bunun ne kadar verimli(!) sonuçlar vereceğini eğlenceli görseller eşliğinde ortaya koydu. İnternetin çıktısı kaç kartuş eder, okuması ne kadar sürer gibi soruların yanıtları bu sayfalarda:

İnternet Kaç Yılda Okunur?

İnterneti yazdırmak istesek, 7/24 kesintisiz bir okumayla sadece 57.000 yılda tamamını bitirmek mümkün. Eğer sadece yatmadan önce 10 dakikalık okuma seansları yapacaksanız, 8.219.088 yıla ihtiyacınız var.

İnternet Kitap Olsa

Aldığımız çıktıları kitaba dökecek olsak, 1,2 milyar pound(yaklaşık 600 milyon kg) ağırlıkta ve 10 bin feet(30 bin metre) yükseklikte dev bir eser elde edebiliriz.

İnternet Kaç Kartuşa Denk?

Yine aynı hesaplar çerçevesinde, internetin çıktısını almak için 45 milyon mürekkep kartuş ve toplamda yarım milyon litre mürekkep gerekiyor. Bu mürekkep benzin olsa, bir Boeing 747 uçağını 18.000 mil (29 bin kilometre) uçurabilirdi. Bu da New York’tan Tokyo’ya uzun yoldan gidiş anlamına geliyor.

İnternet Kaç Sayfa Eder?

İnterneti kağıda dökmek için Long Island‘ın yarısı kadar kağıt kullanmamız gerekirdi ki bu da 700 milkare (1,8 milyar metrekare) bir alana denk geliyor.

Tek Bir Yazıcıyla Denesek…

İnternet hakkında belki en eğlenceli gerçek de, tek bir inkjet yazıcı ile çıktısını almaya kalksak, bu işlemin 3.805 yıl süreceği. Eğer Babilliler milattan önce 1800 yılında yazdırmaya başlasa, şimdiye ancak bitirmiş olacaklardı. Ayrıca eğer ABD’deki tüm vatandaşlar interneti yazdırma işini paylaşsa, toplamda 6 dakika 36 saniyede internetin çıktısı alınabilir.

Dijital Dünya Doğal Hayatla Dost

Aslında tüm bu eğlencenin dikkat çekmek istediği nokta ise, internetteki tüm içeriğin sanal olmasının toplamda kaç ağacı kurtardığı. Zira eğer internetin kağıt çıktısını almak istesek, 40 bin ağacı feda etmemiz gerekiyor. Bu da meşhur Central Park’taki toplam ağaçların neredeyse iki katına denk geliyor.

:: Siz de internetin çıktısını almakla ilgili öngörülerinizi forumda paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnternetin Çıktısı Alınır mı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    guzelmis

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Çok İlginç..

  3. SDN Okuru dedi ki:

    eğer bu 20 yılda bu kadar zenginlşetiyse internet bi 100 yıl sonrasını dşünmek imknasız olur.

" İnternetin Çıktısı Alınır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetin Çıktısı Alınır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetin Çıktısı Alınır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "