Okunma

İnternetin Mobil Çağı


20 Temmuz 2014 Pazar 13:00
İnternetin Mobil Çağı

Teknolojik gelişmelerle birlikte iş dünyasında yeni strateji arayışları başladı. Mobil cihazların popülerleşmesi, bu yenilik ihtiyacını doğuran nedenlerden birisi. Peki internet kullanıcılarının masaüstü bilgisayalardan, tablet ve akıllı telefonlara geçişi iş dünyasını nasıl etkiliyor?

Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşması, kullanıcıların davranışlarında köklü değişiklikler yaratıyor. Kullanıcıların boş zamanlarını değerlendirme tarzlarını ve internete girme sıklıklarını etkiliyor. Aynı zamanda mobil uygulamalara duyulan merakı da arttırıyor. Mobil uygulamalar artık sadece şirketlerin ürün veya hizmet sağlamak için kullandıkları platformlar değil. Tarayıcı ve arama motorları da yerlerini bu uygulamalara bırakmaya başladı.

Mobil hızla yükseliyor

Gemius Knowledge ekibinin hazırlamış olduğu makaleye göre Mobil cihazlarla beraber internete sınırsız erişim bir anlamda gerçek oldu. Akıllı telefon ve tablet patlaması tüm Avrupa’da, etki alanları değişiklik göstermekle birlikte varlığını gösteriyor. 3 yıl öncesine kadar, mobil cihazlar aracılığıyla görüntülenen sayfa sayısının toplam trafik içindeki oranı %1-2 iken; şu anda %8-9.

Ukrayna ve Belarus’ta bu oran hâlâ %4 ilâ 5 arasında seyrederken, Polonya ve Hırvatistan’da %10’dan yüksek. Slovakya ve Danimarka ise sırasıyla %20 ve %34’lük oranlarla başı çeken ülkelerden.

Peki tüm bunlar iş dünyasına nasıl yansıyor? Gün geçtikçe daha fazla şirket, online platformdaki profillerini güçlendirmeye çalışıyor. İnternet yayıncıları ise günümüzde televizyon, radyo ve yazılı basının izlediği yola öncülük etmeye devam ediyor ve içeriklerini daha fazla sayıda kullanıcıya ulaştırmak için çeşitli yöntemler geliştiriyor.

Geleneksel PC yerini tablete bırakıyor

Tüm bu bilgiler ışığında bakıldığında, kullanıcıların sosyo-demografik profilleri ve mobil cihazları hangi zamanlarda kullanmayı tercih ettikleri önemli bir mesele haline geliyor. Ayrıca masaüstü bilgisayarlardan tablet ve akıllı telefonlara geçiş, kullanıcıların ev ya da iş yerlerinde pasif bir şekilde ekran karşısında oturmadıklarını gösteriyor. Kullanıcılar da mobil haldeler. Acil olarak ihtiyaç duydukları bir ürün ya da hizmete sosyal medya sayesinde hızla erişmek istiyorlar.

Bu trendin farkındalığı şirketler tarafından, hem online platformlardaki profillerinde ve hem de satış alanında yansıtılmalı. Pazar içinde her üçüncü ya da dördüncü internet erişiminin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiği göz önünde bulundurulmalı. Aksi takdirde, bu grubu oluşturan kullanıcılara ulaşılamamış olacaktır. Online profillerin buna göre yeniden düzenlenmesi için bir çok yol var. Şirketlerin mobil cihaz kullanıcılarını, bu kullanıcıların ihtiyaçlarını ve tercihlerini düşünerek hareket etmeleri çok önemli.

Profesyoneller bu dönüşümü takip etmeli

Masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara geçiş, reklamcılar ve medya kuruluşları için medya planlama alanında da çok önemli bir değişim. Yayınlanacak içeriklerin her tür cihaz tarafından görüntülenebilir olması ve pazar iletişiminin doğru planlanması gerekli.

Şirketlerin ileride karşılaşacakları sorunlar, onların kendi özgün tarzlarıyla bağlantılı olacaktır. Yayıncılar ise mutlaka, mobil cihazlardaki ücretli ve ücretsiz içeriklerine erişim konusunda hazırlık yapmalılar. Medya kuruluşları ve reklam ajansları, tablet ve akıllı telefon kullanıcıları etrafında şekillenen iletişim tarzına odaklanmalılar. Örneğin reklamcılar, bu iletişim tarzına değişik yorumlar getiren işler ortaya koyabilirler.

:: Sizce karşılaştığınız reklam, vb içerikler internet çağına uygun mu?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “İnternetin Mobil Çağı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  mobilin sürekli yanımızda olması en büyük cazibesi ancak masaüstünün tadını almış birisi için laptop (bence hiçbir zaman yeteri kadar mobil olamadı) dahil tüm mobil teknolojiler, sadece ikinci/yardımcı oyuncudur ..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  @20.07.2014 16:26 aynen kardeşim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ
  20.07.2014 16:26
  hiç bir ürün masaüsüt bilgisayarın yerini tutamaz

  Kesinlikle katılıyorum

 4. tolga9009 dedi ki:

  teknolojinin hızına yetişemiyoruz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bir ürün masaüsüt bilgisayarın yerini tutamaz

" İnternetin Mobil Çağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetin Mobil Çağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetin Mobil Çağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "