Okunma

iOS 11 yayınlandı!


09 Ekim 2017 Pazartesi 17:00
iOS 11 yayınlandı!

Birçok yenilikle gelen iOS 11’in final sürümü bugün itibariyle yayınlandı. Geçtiğimiz hafta yayınlanan iOS 11 Golden Master ile aynı yapı numarasına sahip olan iOS 11 aşağıdaki iOS cihazlara yüklenebilir durumda.

iOS 11 destekleyen cihazlar

iPhone

iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
• iPhone 7
• iPhone 7 Plus
• iPhone 6s
• iPhone 6s Plus
• iPhone 6
• iPhone 6 Plus
• iPhone SE
• iPhone 5s

iPad

• 12.9-inç iPad Pro (2. Nesil)
• 12.9-inç iPad Pro (1. Nesil)
• 10.5-inç iPad Pro
• 9.7-inç iPad Pro
• iPad Air 2
• iPad Air
• iPad 5. nesil
• iPad mini 4
• iPad Mini 3
• iPad Mini 2

iPod touch
• iPod touch 6. nesil

Nasıl yüklenir?

Yukarıdaki iOS cihazlardan birine sahipseniz iOS 11 güncellemesini iTunes üzerinden ya da cihazınızdaki Ayarlar uygulamasının Genel/ Yazılım Güncellemesi bölümünü kullanarak yükleyebilirsiniz.

Not: iOS 11 Golden Master sürümü yüklü cihazlara iOS 11 güncellemesi gelmeyecektir. Bu güncelleme için ayarlardan beta profilin silinip cihazın yeniden başlatılması ve güncellemelerin denetlenmesi gerekiyor.

iOS 11 ile gelen yenilikler!

Kontrol merkezi

Apple, iOS 10’da Kontrol Merkezi’ni birden çok pencereye bölmüştü. iOS 11’de birleştirilmiş pencereye geri döndü ve Kontrol Merkezi kabarcık stili simgeleriyle tamamen yeni bir görünüme kavuştu. Ağ seçenekleri ve Apple Müzik kontrolleri için iki üst bölüm, bu bölümün hemen altında ses ve parlaklık ayarı bölümleri yer alıyor. En altta ise yön kilidi, rahatsız etme ve diğer seçeneklerin daha küçük simgelerle gösterildiği bir bölüm bulunmakta.

17-09/19/ios-11-konrol-merkezi.jpg

Kontrol Merkezi artık ekranın tamamını kaplıyor. Böylece aynı anda daha fazla simgeye ulaşma imkanı sunuyor. Ayrıca Kontrol Merkezi’ni özelleştirmek mümkün.

Ayarlar uygulamasında, Kontrol Merkezi’nde hangi özelliklere erişmek istediğinizi seçmek için bir bölüm bulunuyor. Buradan örneğin, Düşük Güç Modu ve Apple TV kumandası Kontrol Merkezi’ne eklenebilir. iOS 11 ile birlikte yıllardır beklenen hücresel veri kısayolu Kontrol Merkezi’ne eklendi.

Yeni özelleştirme seçenekleriyle birlikte Kontrol Merkezi genişletilmiş 3D Touch erişimine sahip. Örneğin, Müzik simgesine basılı tuttuğunuzda daha büyük bir oynatma penceresi, şarkı bilgisi ve daha ayrıntılı denetim seçenekleri açılmakta.

Kilit ekranı

Artık kilit ekranında da tüm bildirimlere kolayca ulaşabileceksiniz. Sınıflandırma sayesinde ekranı sola kaydırarak bildirimlerinizi kilit ekranı üzerinde görebiliyorsunuz.

17-09/19/ios-11-kilit-ekrani.jpg

Siri ile ilgili yenilikler

Siri, her iOS güncellemesi ile daha da gelişiyor. Siri, gerçek insan konuşmasına daha yakın olması için tasarlanmış daha gerçekçi erkek ve kadın sesleriyle güncellendi. Apple, Siri’nin yeni ses seçeneklerine daha iyi telaffuz ve daha etkileyici bir ses ile derin öğrenme yeteneği eklediğini söylüyor.

17-09/19/ios-11-mesajlar.jpg

iOS 11’de Siri, tercihleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için cihaz içi öğrenme özelliğini kullanıyor. Kişisel asistanınızın bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiğini daha iyi tahmin edebilmesi için ilgi alanlarınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlanıyor.

Cihazlar arası Siri senkronizasyonu, Siri’yi daha hızlı bir şekilde daha akıllı hale getirecek yeni bir özellik. Ancak Apple bu işlevi etkinleştirirken gizlilik ilkesini gözetiyor. Paylaşılan verilerin yalnızca cihazlarınız tarafından okunabilmesi için uçtan uca şifreleme mevcut.

iOS 11’de Siri’den İngilizce’yi Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca çeviri yapmasını isteyebilirsiniz. Apple çeviri dillerini önümüzdeki aylarda genişletmeyi planlıyor.

Siri, sevdiğiniz müzik tarzını öğrenebilir ve size uygun parçaları önerebilir. Ayarlar uygulamasında bulunan yeni Erişilebilirlik seçenekleriyle Siri ile konuşmak yerine yazılı olarak komut verebilirsiniz.

Dosyalar Uygulaması

iOS 11’de iCloud Drive uygulaması yerine Mac’teki Finder uygulamasına benzeyen “Dosyalar” uygulaması geldi. Dosyalar, yerel olarak iPhone veya iPad’de saklanan tüm içeriği, iCloud içeriğini, uygulama içeriğini ve Dropbox, One Drive, Google Drive gibi diğer bulut hizmetlerinde depolanan içeriği barındırıyor.

17-09/19/ios-11-dosyalar.jpg

Dosyalar, bir iOS cihazında depolanan tüm içeriğe hızlı erişim sunar. İçerisinde Finder gibi arama yapılabiliyor. Dosyalar uygulamasında yeni dosyaların tümünü görüntülemek için bir bölüm bulunuyor. Etiketleme, iç içe klasörleme ve favori listesi oluşturma gibi özellikleri var.

Geliştiriciler, uygulamalarını Dosyalar uygulamasına entegre edebiliyorlar. Böylece belgeler, fotoğraflar, videolar ve diğer uygulamalar arasında içerik aktarma işlemleri çok basit hale geliyor. Dosyalar hem iPhone’da hem de iPad’de buluan bir iOS 11 özelliği.

iPad için iOS 11 yenilikleri

iOS 10, iPad’e önemli yenilikler içermeyen bir güncellemeydi. Ancak Apple, iOS 11’de iPad’lere bilgisayar işlevselliği kazandıracak yenilikler getiriyor.

Dock

iPad’deki Dock iOS 11 ile birlikte Mac’teki Dock’a benzer şekilde genişletildi. Daha önce yalnızca giriş ekranında erişilebilen Dock’a artık herhangi bir uygulamadan erişilebilir.

17-09/19/ios-11-ipad-dock.jpg

Yeni Dock ile hangi ekran açık olursa olsun kaydırma hareketiyle uygulamaları açabilir ve uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Favori uygulamalarınızı ekleyebilir, iPad, iPhone ve Mac’inizde son kullandığınız 13 uygulamayı görebilirsiniz.

Dock, çoklu görev için de kullanılabilir. Bir uygulama kullanırken Dock’u açıp daha sonra Dock simgesini yukarı doğru sürüklerseniz yeni bir pencere açılır. Bu pencere hızlı bir görev için kullanılabilir.

Uygulama değiştirici

Yeni geliştirilen Dock, uygulamalar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyor. Fakat Apple, buna ek olarak iOS 11’de uygulama değiştiriciyi de geliştirdi. Açık olan uygulamaları Slide Over veya Split View görünümlerinde kullanabilirsiniz.

17-09/19/ios-11-ipad-uygulama-degistirici.jpg

Kontrol Merkezi simgeleri uygulama değiştirici ekranının sağında bulunuyor. Böylece iPad kullanıcılarına uygulamalara erişmek ve ayarları tek bir konumdan değiştirmek için akıcı bir yol sunuluyor.

Sürükle ve bırak

Yeni sürükle ve bırak özelliği, metin, bağlantı, fotoğraf, dosya ve daha fazlasının uygulamalar arasında aktarılmasına olanak tanıyor. Bir parmakla sürükleme işlemi başlatılırken, başka bir parmak ile Dock’tan ögenin bırakılabileceği başka bir uygulamayı seçmek mümkün.

17-09/19/ios-11-ipad-surukle-birak.jpg

Sürükle ve bırak özelliği, iPad’in ekranında özellikle bölünmüş görünümde açık olan uygulamalar arasında dosya taşımak için çok kullanışlı.

QuickType klavye

iPad’deki klavye artık kaydırma tuşlarını kullanmak zorunda kalmadan numaraları ve simgeleri girmek için flamalar kullanıyor. Tuşların tümünde hem harf hem de sayılar / semboller görüntüleniyor. Tuş üzerindeki harf yerine bir sembol veya sayıyı yazmak için parmağınızı aşağıya doğru hızlıca kaydırılabilirsiniz. Bu özellik 12.9 inç iPad Pro hariç tüm iPad modellerinde mevcut.

17-09/19/ios-11-quicktype.jpg

Apple Pencil

iOS 11 ile Apple Pencil çok daha yetenekli hale geliyor. Artık pdf ya da ekran görüntülerini işaretleyerek notlar alabilirsiniz. Kilit ekranında hızlıca not alabilirsiniz.

17-09/19/ios-11-apple-pencil.jpg

Notlar ve mail uygulamasında kalem ile çizim yaparsanız bu çizime öncelik verilir ve metinler kenara alınır. Belge tarayıcısı ile belgeleri düzenleyebilir ve Apple Pencil ile imzalayabilirsiniz.

17-09/19/ios-11-apple-pencil-2.jpg

Uygulama güncellemeleri

Mesajlar

Apple, iOS 10’da Mesajlar uygulamasında önemli yeniliklere imza atmıştı. iMessage App Store uygulamasını getirmişti. iOS 11’de, ilanlara, uygulamalara ve etiketlere erişmeyi kolaylaştırmak üzere tasarlanan metin girişinin altında yeni bir uygulama çekmecesi bulunmakta.

17-09/19/8192017123959.jpg

iOS 11 ile birlikte mesajlar iCloud’da saklanabiliyor. iCloud’da depolanan mesajlar, yeni cihazlar da dahil olmak üzere tüm cihazlarda senkronize edilir ve daha az yer kaplarlar. Özellik etkin haldeyken, yalnızca en yeni mesajlar cihazınızda depolanır. Böylece mesajlarınızı yedekleme işlemi daha kısa sürer.

Notlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Notlar uygulaması, Apple Pencil ile çalışan anlık not seçeneği, basit çizimler ve resimlerle açıklama yapmak için satır içi çizim özelliğine sahip. Notlar uygulaması bir belgeyi algılar, tarar ve belgenin kenarlarını kırpar. Belge düzenlenip kaydedilmeden ve paylaşılmadan önce bozuklukları veya parlamalarını kaldırmak için yeni bir belge tarayıcıya sahip.

17-09/19/ios-11-yazici.jpg

Notlar, el yazınızın tanınması için de yeterince akıllı. El yazısı olan içerikte Spotlight aramalarına olanak tanıyor.

Haritalar

Apple, satın aldığı harita şirketlerinin teknolojilerini iOS 11’de kullanıyor. iOS 11, seçkin alışveriş merkezlerinin, havaalanlarının kapalı haritalarını destekliyor. Restoranlar, oteller gibi önemli mekanların kat planlarını size sunuyor. Kapalı haritalama teknolojisi şimdilik belirli alışveriş merkezi ve havaalanlarıyla sınırlı.

17-09/19/ios-11-haritalar.jpg

Haritalar, hangi şeritte olmanız gerektiğini söyleyerek ani bir dönüşten kaçınmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış şerit rehberliği özelliğine sahip. Ayrıca bulunduğunuz yolun hız sınırını da görüntülüyor.

17-09/19/ios-11-haritalar-2.jpg

Apple News

Apple’ın iOS 9 ile birlikte getirdiği ama hala ülkemizde kullanıma açılmayan Apple News, gelişmeye devam ediyor.  Apple News, Spotlight adlı yeni bir sekmeye sahip. Spotlight, her gün yeni bir konuyu içeriyor ve konuyla alakalı hikayeleri sunuyor.

Apple Müzik

Apple Müzikte artık çalma listelerini arkadaşlarınızla paylaşmanızı ve arkadaşlarınızın çalma listelerini görmenizi sağlayan bir Apple Müzik profili oluşturabilirsiniz.

17-09/19/ios-11-appstore.jpg

Profiliniz Apple Müzik’in “Sizin İçin” bölümünde bulunuyor. Profile dokunduğunuzda takip ettiğiniz arkadaşlarınızın profillerini görebiliyorsunuz. Profiller herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi genel veya özel olarak ayarlanabiliyor.

Kamera

iOS 11 ile canlı fotoğraflarınızı eğlenceli videolara dönüştürebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz videoları tarih sırasına göre hem en eskiden en yeniye hem de yeniden eskiye doğru oynatabilirsiniz.

Portre Modunu destekleyen iPhone’lar ( iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus ve iPhone X) için iOS 11 önemli yenilikler getiriyor. Artık görüntü kalitesi ve  düşük ışık performansı daha iyi. Portre Modu görüntüleri optik görüntü sabitlemeyi destekliyor. Flaş, Portre Modunda çalışıyor. Ayrıca daha iyi aydınlatma ve filtreler için HDR desteği geliyor.

Bunlan dışında iOS 11’de FaceTime sohbeti sırasında canlı fotoğraf çekebilmek için bir buton bulunuyor.

HEVC ve HEIF

iOS 11 ile birlikte fotoğrafların ve videoların depolanma şekli iPhone’larda ve iPad’lerde daha az alan kaplaması için değişiyor. Apple, videolar için HEVC formatını getiriyor. Böylece videolar 2 kat daha iyi sıkıştırılabiliyor. JPEG resim formatı yerine de HEIF (Yüksek Verimli Görüntü Biçimi) geliyor.

Fotoğraflar ve videolar yeni formatlar sayesinde iCloud’da daha az alan kaplasa da iOS cihazlarından gönderilen fotoğraf ve videolar diğer cihazlara uyumlu olmaya devam edecek. Bu yeni formatlar, Apple’ın A9 ve üstü çiplerine (iPhone SE ve iPhone 6S üstü cihazlar) sahip cihazlarda kullanılabilecek.

Safari

Safari, web sitelerinin reklamları size göstermek amacıyla sizi birden fazla sitede izlemesini önlemek için tasarlanmış yeni bir özelliğe sahip. Gördüğünüz reklamları azaltmıyor. Ancak reklam verenlerin tarama yaptıklarınızla ilgili verileri toplamasını zorlaştırıyor.

Safari, Siri’nin web tarama tercihleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine, kişisel asistanınızın yazdıklarınızı daha iyi tahmin etmesine izin veriyor.

Sağlık

iOS 11’de, Sağlık uygulamasında toplanan veriler iCloud’a yüklenebiliyor. Böylece birden çok cihazdan erişilebilir hale geliyor.

Diğer iOS 11 Özellikleri

Rahatsız etme

Rahatsız Etme, bir araba ile iPhone bağlantısı sağlandığında iPhone’daki tüm gelen bildirimleri kapatıyor.

Ana ekranda video kaydı

Denetim Merkezi’ne ekran için kayıt özelliği ekleyebilir ve böylece bulunduğunuz ekranın video kaydını kolayca alabilirsiniz. Kayıt tuşuna bastığınızda ekranın üzerindeki mavi bildirim çubuğu kayıt işleminin başladığını gösteriyor. Kaydı sonlandırmak istediğinizde tek yapmanız gereken bu mavi çubuğa dokunmak.

17-09/19/ios-11-ekran-videosu.jpg

Tek elle kullanılabilen klavye

iPhone modelleri boyutu ve ekranı büyüdükçe iOS klavyesini kullanmak da gerçekten zorlaştı. iPhone 5’te klavye tek elle klavye kullanılabilirken, iPhone 6 ve sonrasında bunu yapmak zorlaştı. iOS 11 tek elle klavye kullanma imkanı sunuyor. Bunun için tek yapmanız gereken klavye üzerindeki dünya simgesini basmak ve kullandığınız elinize göre sağ veya sol tarafta bulunan klavye arayüzüne dokunmak.

17-09/19/ios-11-klavye.jpg

Otomatik kurulum

iOS 11’de, yeni satın aldığınız bir iPad veya iPhone’u sahip olduğunuz bir iOS cihazına veya Mac’e yaklaştırarak hızlıca kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece daha önceki iOS cihazınızda kullandığınız bütün ayarları almış olursunuz.

Yenilenen App Store

App Store, tamamen elden geçirildiğinden iOS 11’de tamamen farklı görünüyor. Oyunlar ve Uygulamalar kendi bölümlerine ayrılmış durumda. Yeni uygulama içeriğini her gün görmek için tasarlanmış yeni “Bugün” bölümü bulunuyor.

17-09/19/ios-11-appstore-2.jpg

Uygulama önerisi için geliştiricilerle yapılan röportajlar, uygulama eğitimleri ve diğer pek çok şey ile birlikte Günün Uygulaması ve Günün Oyunu bölümleri bulunuyor.

Gizli Özellikler

– Kullanılmayan Uygulamalar

Ayarlar uygulamasında, bir süredir kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak kaldıran yeni bir seçenek var.

– Birleştirilmiş Siri ve arama ayarları

Ayarlar uygulamasında Siri ve Arama için artık daha mantıklı bir düzen içeren tek bir sekme bulunuyor.

17-09/19/ios-11-siri.jpg

– Yeni depolama yönetimi

“Depolama Alanı ve iCloud Kullanımı” sekmesi artık yalnızca depolama alanını içermiyor.
Bir cihazda bulunan depolama alanının bir bakışta görünümü ile birlikte depolama alanını iyileştirme önerilerini de içeriyor.

17-09/19/ios-11-depolama.jpg

– Hesaplar ve şifreler

Ayarlarda Hesaplar ve Parolalar adında yeni bir kategori açıldı. Burada yapacağınız doğrulamanın ardından iCould ve e-posta hesaplarının şifrelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

– Safari Ayarları

Ayarlar uygulamasında Safari için ek gizlilik seçenekleri mevcut. Yeni bir iOS 11 özelliği olan “Siteler Arası İzlemeyi Önlemeye Çalış” seçeneği var.

– Acil Arama

Emergency SOS özelliği iOS 11’deki yeni bölümlerden biri. Bu seçeneği aktif ettiğinizde, eğer güç tuşuna 5 kez hızlı hızlı basarsanız acil servise bağlanılıyor ve ilgili birimlere konumunuz gönderiliyor.

17-09/19/ios-11-acil-arama.jpg

-Kamera için QR tarayıcı

iOS 11 ile birlikte kamera, QR kodları otomatik olarak tarayabiliyor. İlgili uygulamaları açmadan sadece kamera yazılımı üzerinden QR kod okutabiliyorsunuz.

17-09/19/ios-11-kamera.jpg

– Şifreleri otomatik doldurma

Üçüncü parti uygulamalar için şifreleri otomatik doldurma seçenekleri geliyor.

– AirPod ayarları ve sonraki parça

AirPods, sol ve sağ AirPod için ayrı ayrı çift dokunarak özelleştirilebiliyor. Örneğin birisi Siri’ye erişmek için ayarlanabilirken, diğeri bir sonraki parçayı çalmaya ayarlanabiliyor.

17-09/19/ios-11-airpods.jpg

– Yüklemeler için otomatik duraklatma

Fotoğraf senkronizasyonu ve benzeri diğer güncellemeler, pil ömrü az olduğunda otomatik olarak duraklatılıyor.

– Akıllı Ters Çevirme

Ayarlar uygulamasının Erişilebilirlik bölümündeki Erişilebilirlik> Ekran Kolaylıkları> Renkleri Tersine Çevir altında bulunan “Akıllı Tersine Çevir” seçeneğini aktif ettiğinizde, görüntülerin, ortamın ve bazı uygulamaların haricinde ekranın renklerini tersine çevirir. Kullanıcıların beklediği Karanlık Moda oldukça benziyor.

iOS 11

– WiFi şifre paylaşımı

Bir kablosuz ağa ait bir şifrenin kayıtlı olduğu iOS cihazını iOS 11 yüklü başka bir cihaza yaklaştırılarak WiFi şifresi paylaşılabilir.

17-09/19/ios-11-wifi-sifre-paylasimi-1505817825.jpg

Video sesi ayarı

– Bir videoyu izlerken sesini ayarlamak istediğinizde iOS ses seviyesi kaydırma çubuğu artık ekranı engellemiyor. Sağ üst üst köşede küçük bir alanda görünüyor.

17-09/19/ios-11-ses-denetimi.jpg

– Konum Hizmetleri

“Uygulamayı Kullanırken” konum hizmetleri ayarı artık tüm uygulamalar için kullanılabilir.

– iOS 11 ile ayrıca birçok duvar kağıdı ve iPhone 8 Plus ve iPhone X’e özel Portre Aydınlatma Modu geliyor. iPhone X için hareketli emojiler de iOS 11’in özellikleri arasında.

:: iOS 11’i beğendiniz mi?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

137 yorum - “iOS 11 yayınlandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bende iphone 6s 16gb kullanıcısıyım ios 11 yükledikten sonra bir önceki sürüme yani ios 10'a göre telefon daha da hızlandı ve stabil oldu şu ana kadar bir sorun yok ama ios 11 appstore ile ilgili şöyle bir sorun var bende ben itunes eski sürüm kullanıyorum pc de. pc deki itunes dan uygulama indirdiğim zaman o uygulamayı hesaba kaydediyor ama telefonun kendi appstore dan yani yeni ios 11 li appstore dan uygulama indirdiğim zaman o uygulamayı hesaba kaydetmediğini gördüm şu anda böyle bir sorun var bende bunun dışında başka bir sorunla karşılaşmadım. Ama dediğim gibi telefon ios 11 den sonra çok hızlandı sanki iphone 6s'e doping verdiler 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şarj çabuk bitiyor diyen arkadaşlar ayarlarda otomatik parlaklığı kapatsınlar pili tüketen otomatik parlaklıktır iphone 6s plus gayet güzel

 3. SDN Okuru dedi ki:

  6s e itunes ile yükledim çok memnunun tavsiye edilir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır apple kullanıyorum. İlk çıkan büyük güncelleme her zaman berbat olmuştur. Sonralarında düzeltmeler yapıyorlar. Ancak bunun için zaman lazım dostlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yapıyor diyen arkadaş. Haklısın gerçekten içine yaptı. İp6

 6. SDN Okuru dedi ki:

  6S kullanıyorum yükledim ama çok yavaş çoğu uygulamayı kasarak açıyor.
  Telefonda konuşmalarda karşıya ses gidip gelmiyor bildirimler ekrana gelmiyor daha sayamadığım bir çoğu genelde telefonu kapatıp açtığımda anlık çözüm oluyor ancak bence güncelleme olmamış.hiç memnun değilim eskiye nasıl geri dönebilirim 🙁

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 6 en ideal sürüm 10.3.3 imzalar kapanmadan geri dönünüz lütfen 6s veya 7 sahipleri 2 gb ram olduğu için güncelleme daha iyi olabilir sanırım ama 6'da bariz buglar kasma ve donmalar oluyor 11.1 veya 11.2 gibi büyük sürümleri beklemekte fayda var bence. Wifi kapanmıyor ayarlara gitmedikçe her yeniden başlatmada Bluetooth kendiliğinden aktif oluyor bunlar başlıca sorunlar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İpad air 2 ios 11 güncellemesi yaptım itunes film kiralamada sd film ücreti ile hd film ücreti aynı değişmiyo bende mi bir sorun var yoksa sd film ile hd film kiralama ücretleri artık aynı mı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ıphone 6 kullanıyorum şarj çabuk bitmeye başladı cihaz değişim ürünü 1aylık cihaz bukadar kısa sürede bitmesini bataryaya bağlıcaktım ama yeni ***** sıkıntım batarya çabuk bitmeye başlanması.bu duruma çözüm getirin

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 6s kesinlikle yükleyin on numara yapmış adamlar telefon oldukça hızlanmış en iyi güncelleme diyebilirim bundan sonra değiştirmeyi düşünmüyorum itunes üzerinden temiz bir kurulum yapın size tavsiyem süper olmuş bayıldım :))

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ip6s 10.3.3 uçmaya devam

 12. SDN Okuru dedi ki:

  I phone 7 şarj daha çabuk bitiyor,hızla ilgili bir değişim farketmedim

 13. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone se için yazıyorum. Çok bug var. Şimdilik 10 da kalınmalı.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Apple hücresel veriyi senelerce bekledik denetim merkezinde çok güzel olmuş ama bu seferde wifi kapanmıyor kaş yapalım derken göz çıkarttınız ne akıla hizmet yapılmış anlamadım kapatmak için yine menüye gitmek lazım bunun acilen düzelmesi lazım.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ekran parlaklığı için otomatik parlaklığı devre dışı bırakın yoksa telefon hareket ettikçe ışığı düşüp yükseliyor sensörle bağlantılı olduğu için

 16. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 5s yükleme yapamıyorum. Yazılım seçilip çıkarılıyor ondan sonra yedekleme yaparken iPhone bağlantısı kesildi diye hata veriyor. Sorun ne olabilir arkadaşlar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İsheep savunucusu haterler bunuda eksilerseniz sevinirim

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ARKADAŞLAR İOS 11 i yüklemeyin. İphone 7 kullanan biri olarak, gerçekten şarj ve ısınma konusunda çok kötü ayrıca ekranın soluna basıldıgında uygulamalarda gelmiş değil .yani home tuşuna mahküm. yani son derece gereksiz bir güncelleme olmuş. sadece yeni telefon satıcam dice bu kadar rezil edilmez insanlar. Telefonu ilk kullananlar bilir 10.1.1 resmen bataryası bitmiyordu. şimdiyse tam tersi kullanım sürem yarı yarıya düştü. çok severek aldıgım telefondan sogudum. Enayilik yapıpta , 8 falan x almayın ios 12 yolda , iphone 8de ,iphone 7 gibi mort olacak. daha telefonun senesi oldu, bi güncellemeyle bitirdi. yazık ya, gerçekten. Allahtan dilerim, bu şekilde paralarımızı yemeleri nasip olmasın hepsine.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  iOS 11 İPhone 6 gayet stabil dostlar.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6 16 GB iTunes uzerinden güncelledim. Gayet güzel sorunsuz. Şebeke simgesi, şarj göstergesi, kişiler simgesi gayet güzel ve modern olmuş.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar İPhone 6s’e OTA yolu ile yükledim hızı gayet iyi ancak hatalar ***** Sıfırlayıp DFU modu ile yüklemeyi deneyelim sorunlar gidecektir.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ip5s ufak tefek takılmalar var şarj aynı ısınma gibi bir problemle karşılaşmadım.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 6 da sayılamayacak kadar çok bug var

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Ekran parlaklığı kafasına göre takılıyo 6s

 25. SDN Okuru dedi ki:

  parlaklık kendi kendine açılıyor bune ?!

 26. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 6s 64gb kullanıyorum. Henüz İOS 11 e geçmedim. Geçen arkadaşlar deneyimlerini aktarabilir mi? Geçmeli miyim? Yoksa İOS 10.3.3 de kalayım mı?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  biraz önce wifi kapattım hücreseli açtım denetim merkezinden ekran kilitlendi. sadece bildirimler ve denetim görünüyor. açma tuşu ve ana ekran tuşuna aynı anda basıyorum ama kapanmıyor kaldı telefon öyle mal gibi. iphone 7 128 gb

 28. SDN Okuru dedi ki:

  5s kullanıcıları güncellemesin telefonda aşırı derecede ısınma var bilginize

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Sikayetler ***** sizin telefonlar yavaslamasa apple kime satacak yeni cikan ***** akilli telefon piyasasi doydu telefona….

 30. SDN Okuru dedi ki:

  İphone se için yorumlarınız nerler ?

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 7: pil performansı %20 arttı, ısınma demiş arkadaşlar ama sıfır ısınma, kamera ağır çekim modunda iken bir gariplik var. Genel olarak yeni özellikler işlevsel ve güzel

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Tavsiyem bir kac hata guncelemesi ***** sikintilar var..

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Ağır çekim kamera görüntüsünde gariplik yaşayan tek ben miyim?

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlardan anladığım kadarıyla yıne ıstenılen sevıyede bır stabıle ve sarja kavusamıyoruz.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlara bakınca insan korkuyor güncellemeye

 36. SDN Okuru dedi ki:

  ipad mini 1 de kasmalar mevcut yüklemeyin bence

 37. SDN Okuru dedi ki:

  İos neydi, ios stabilite demekti 🙂 Apple a nazar değirdiniz sonunda.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Bildirimler sola çektinmi görüntüle geliyor sadece sil seceneyi daha iyiydi ios 10 3 d touch kapalı durumda cıkıyordu görüntüle acil düzelmesi lazım

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Hücresel veriyi açıp kapatmada takılmalar oluyor. Wifi kendi kendi kendine açılıyor. Yeni güncellemeyi bekleyecez anlaşılan

 40. SDN Okuru dedi ki:

  wifi işini hızlı menüden kapa dediğimizde sadece o modemle alakasını kesip komple kapatmak için Ayarlar menüsüne gitme işi nedir ya mobile veriyi hızlı menüye almak için yıllarca konuştuk şimdi wifi işine resmen tecavüz etmişler şarj olayında biraz çok gitme var gibi ama bu ilk yükleme esnasında ki şarjı bitirip sonraki şarjda denemem gerek o zaman anlarız şu an hızlı bitiriyor diyemem acaip sörf yapıp video izledim dün 20.00 de aldım günceli bugün halen %35lerdeyim

 41. SDN Okuru dedi ki:

  5s için ciddi ciddi yorum yapabilir misiniz Şimdiden Allah razı olsun

 42. SDN Okuru dedi ki:

  11 beta yükleyenler ne olacak bilen yazsın lütfen.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  6s ve 6plus kullanan arkadaşlar yükleyebilir.. Gayet stabil ve hızlı.. Şarj sorunu düzeltilmiş. Isınma sadece güncelleme yaparken oldu, onun haricinde ısınma yok.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  wifi ve bluetooth kendi kendine açılıyor

 45. SDN Okuru dedi ki:

  6s plus yılaaannn yag gibi maşaAllah

 46. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 5s te acayip ısınma sorunu var bilginize

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Şarjı emiyor arkadaşlar. 7 plus

 48. SDN Okuru dedi ki:

  gece yükledim.2 gb ekstra alan açmış.ios 10 dan daha hızlı ve stabil ***** 10 da ufak takılmalar oluyordu ama bunda yağ ***** en iyi güncelleme

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Sabah uzerinde benim cocuga yumurta yaptim bu nasil isinmadir arkadas

 50. SDN Okuru dedi ki:

  5s i olan fakirler degistirin tlf nu aq hala kitleniyo diyo mal:)

 51. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 'u tekerliksiz ferrariye benzetiyorum, dünyanın en hızlısı olabilir ama yolda gitmedikten sonra? ne anlamı var. ŞARJA BAK YA, SUDAN FARKSIZ x7 😀 komedi

 52. SDN Okuru dedi ki:

  ayarlardan seslere gir düğmelerle değiştir seçeneğini aktifleştir düzelecektir

 53. SDN Okuru dedi ki:

  5s im var ama korkuyorum :S

 54. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 7 Plus 3D Touch ile bastığından menü inanılmaz donarak geliyor. Laf var. Bu sorunu başka yaşayan var mi ? Düzeltirler mi acaba ?

 55. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 5S no problem diyebilirim 😉

 56. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar itunes üzerinden yaparsanız ve yeni apple olarak başlarsanız faydasını görürsünüz apple 6s 64 gb şuanlık sadec ısınma problemi farkettim onın haricinde herşey çok güzel gönül rahatlığıyla yükleyebilirsiniz

 57. SDN Okuru dedi ki:

  6s kullanıyorum Abi telefon yağ gibi hızlı. Şimdiye kadar ki en iyi güncelleme olmuş. iOS 11 den öncekilerde güncellemede telefon

 58. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 6 herşey güzel de donma ve takılmalar oluyor

 59. SDN Okuru dedi ki:

  şarjjjjjjjjjjjj bk gibi iphone 7 , telefon kendi kendini yicek ve ısınma var yeni güncelleme gelmesi farz 11,1 hazırlandık bekliyoruz

 60. SDN Okuru dedi ki:

  5s te parmak okuyucu ios 10 takılırken ios11 de takılma yok telefon hızı azda olsa düşüş var

 61. SDN Okuru dedi ki:

  .iphone 5s yazılım 9.3.5 kullanıyorum hala en stabil olanı bu. Ios yazılımı git gide androide benzetmeye çalışmalarını anlamıyorum. android isteyenler zaten android alır.

 62. SDN Okuru dedi ki:

  6s yuklemeyin dokinmatik kaydirma kasiyor laglar mevcut, denetim merkezine konum ac kapa da konsaydi keske

 63. SDN Okuru dedi ki:

  yukledim ios 11 i ama telefonum isiniyor iPhone 6s Plus :/

 64. SDN Okuru dedi ki:

  5s akıyo

 65. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 5s kullanan arkadaslar sakin guncelleme yapmayin hele ios 10 a geri donmeyi bilmiyorsaniz sakin guncellemeyin ben guncelledim aninda ios 10 a dondum arkadaslar telefon kasim kasim kasiliyor sarji cabuk bitiyo isiniyo bu guncelleme applein satis stratejisi guncelleyip 5sleri yavaslatacak bir ust kodel alsindiye geri donmeyi bilen arkadaslar guncelleyin apple in en berbat guncellemesine side sahit olun 6 6s 7 bilmiyorum ama benim telefonum 5s ve 5sler icin berbat igrenc bir ***** icin tersini soyleyen ya anlamiyodur yada yalan soyluyordur 5s kullanicilarina oneri guncelleme uyarilarini komple kapatmak icin tvos 10 beta programini kurabilirsiniz İyigunler…

 66. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6s 3D touch inanilmaz lag var gecikmeli geliyor bildigin donuyor. Diger cihazlarda da bu durum var mi arkadaslar?

 67. SDN Okuru dedi ki:

  Beta kullananlar 11 i nasıl alacak bilen yazsın arkadaşlar

 68. SDN Okuru dedi ki:

  ya çok garip iphone 7 de yan tuşlara basıyorum ses açma kısma, normal ekrandayken bile zil sesine müdahale edemiyorum menüden ayarlar zil sesi seviyemi ayarlıyorum bu ne ya

 69. SDN Okuru dedi ki:

  kaldırmışlar o özelliği yuh diyorum yani apple ciddensinir ediyor. önceden icloud taki depolama alanını görebiliyorken şimdi göremiyorsun sadece rakam yazmışlar. saçmalık bu resmen sinir ediyor. iphone 7 kullanıyorum telefonumun tepki verme hızı şuanda düşük. yükleyenlere allah yardım etsin. çok değil 1 ay sonra 11.1 çıkar
  buda tırt bence

 70. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6 32gb cihaz cok ağırlaştı ya umarım düzelir

 71. SDN Okuru dedi ki:

  abi herkes yeniliklerden dolayımı efsane diyo anlamadım cihazların test skorları hüsran özellikle gpu skorları berbat oyun ve safariden film izlerken cihazlar daha fazla ısınıyor (se ve 7)

 72. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone5s kullanıyorum başta telefon güzeldi ve yağ gibi akıyordu ama sonrasında restart problemi ile karşılaştım. Yedekleme sırasında sıfırlama sırasında ve itunes e bağlayıp eski sürümü yüklerken hep restart atıyor. Nasıl çözülür bilen var mı? Ve bence iphone 5s de tarih oldu artık

 73. SDN Okuru dedi ki:

  6s yağ gibi akıyor şu anlık sorun yok 🙂 Apple yapıyor abi 🙂

 74. SDN Okuru dedi ki:

  bana henüz gelmedi sebebi nedir ?

 75. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 7 de ios 10'a kıyaslandığında touch id de yavaşlama var

 76. SDN Okuru dedi ki:

  Efsane olmuş

 77. SDN Okuru dedi ki:

  7 plus yükleyenler ne durumda 10.3.2 de kalsammı ki

 78. SDN Okuru dedi ki:

  i6s yükleyenler sorun yaşadı mı? Kaç gb?

 79. SDN Okuru dedi ki:

  5s kullanıcısı varsa indirenlerden yorum alabilir miyiz? Teşekkürler

 80. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 7 temiz kurulum sonrası akıcılık iyi gibi başta uygulamaları geri yüklerken hafif takılmalar oldu şarj hızlı gitti korkuttu ama indirmeler bitince düzene oturdu 100 küsür uygulama zorladı sanırım cihazı şu an da normal kullanıma kavuşturm akıcılık gayet iyi temiz kurulum ile yüklerseniz şarj çabuk bitiyor gibi sorunlar da olmaz çekinmeden yükleyebilirsiniz

 81. SDN Okuru dedi ki:

  Ana ekran tuşuna iki kez basmak yerine Sayfa kenarına basıp çekme uygulamaları açma özelliği gitmiş nasıl açılıyor bilen yazsın lütfen

 82. SDN Okuru dedi ki:

  Ben beğendim güzel ve hızlı olmuş, (7 plus)

 83. SDN Okuru dedi ki:

  3d multitasking gitmiş:(

 84. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 7 sorunsuz itunes üzerinden yükledim. stabil sorun yok…

 85. SDN Okuru dedi ki:

  berbat ipad pro 9.7 kasıyor geri 10,3,3 döndüm

 86. SDN Okuru dedi ki:

  Geldi gençler süper olmuş bayıldım. iPhone 7 Plus iyiki almışım

 87. SDN Okuru dedi ki:

  Golden Master bildiğin çöptü demekle daha var iOS 11'e geçmeye 6sde çok saçmalıyordu donmalar falan anlık 10.3.3 şuanlık daha iyi

 88. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone SE sen yazıyorum yeni özelliklere bayıldım inanılmaz güzel hızdan kesinlikle hiçbir kayıp yok hala çok hızlı (en azından öyle hissettiriyor) yeni kilit ekranı olsun denetim merkezi sistemi ve özelleştirmeler olsun tek kelimeyle BA-YIL-DIM şarj konusunda bence bi geliştirme var daha az şarj gidiyor yazacak çok fazla şey var ama şimdilik ilk gün deneyimi olarak muhteşem ve 2Gb ekstra hafıza kazandım toplam 4gb küsür hafızam oldu çok mutlu oldum arkadaşlar iPhone SE si olan herkes gönül rahatlığı ile indirebilir hiç pişman olmayacaksınız

 89. SDN Okuru dedi ki:

  Yükleyen var mi

 90. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 5s te nasıl çalışıyo deneyen varmı ?

 91. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 5s te deneyen varmı nasıl çalışıyo acaba

 92. SDN Okuru dedi ki:

  İndirdim ama pek bir değişiklik farketmedim

 93. SDN Okuru dedi ki:

  İPhone 6s Plus süper stabil ve pil ömrü. Bekleyen zarar eder 😉

 94. SDN Okuru dedi ki:

  O bildirim ekranı nedir. Bööğ jb bekliyeceğim.

 95. SDN Okuru dedi ki:

  Şarj içiyor bu güncelleme emiyor resmen

 96. SDN Okuru dedi ki:

  Ve şunuda söyleyim kontrol merkezinden wifiyi kapattığında sadece o an bağlı olduğun modemle bağlantını kesiyor komple kapatmıyor wifiyi saçma sapan birşey. Şu ios internetle ilgili beyni tersten çalışıyor. Yıllarca mal gibi ayarlara gidip hücreseli açtık şimdide ayarlara gidip wifiyi kapatacağız sağol epıl sana diyecek hiçbir şey bulamıyorum aferin eline sağlık çok sağol gerçekten. Otomatik parlaklığı taaa ebesinin büzüğüne ayarlar-genel-erişilebilirliğin içine kadar sokmuşsun battımı sana çokmu canını sıktı ne eline geçti banada anlatta bileyim. Az kaldı çok sevdiğim 7 plustan daha çok sevdiğim note 8 e gidiyorum. Beni bile küstürdün ya helal olsun sana nede olsa babamın oğlu değilsin epılda aile şirketimiz değil taaak vurarım gtüne tekmeyi uzanırsın öyle.

 97. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6 kullanan arkadaşlar hiç tereddüt etmeden güncelleme yapasın.Ben güncelledim 10.3.3den çok daha iyi çalışıyor cihazım.Fakat güncelleme yaparken iTunes üzerinden temiz kurulum yapın.

 98. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yükledim. 08.10 da geldi güncelleme direk indirdim bir saat sürdü 2.09 gb mi neydi. Şimdilik iyi gibi görünüyor ufak tefek şeyler var ama bir kaç ayda rayına oturur.

 99. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba acil yardım! Ben ios 11 beta yükledim yedekleme yapmadan. Şimdi asıl 11 i nasıl yükleyeceğim?

 100. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 6s güncelleme yaptım şuan sıkıntı gözükmüyor

 101. SDN Okuru dedi ki:

  Almanya'ya geldi ve şuanda indiriyorum bakalım nasıl birşeyimis

 102. SDN Okuru dedi ki:

  6s Akiyorrrrrr

 103. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 6s yükledim fakat cok ısınma var telefonda. Biraz takılmalar oluyor

 104. SDN Okuru dedi ki:

  beta programi olanlar neyapacak nasil alicak o güncellemeyi peki?

 105. SDN Okuru dedi ki:

  m.ö özellikler gelmiş vay be

 106. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 7 için sakın yüklemeyin, bug dolu!

 107. SDN Okuru dedi ki:

  Güncelleme geldi.

 108. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke iPhone 5S için i6 da ki gibi telefonu ele alınca uyandırma seçeneği de gelse iyi olur du

 109. SDN Okuru dedi ki:

  evet indirme an itibari ile saat 20.04te geldi ama lanet olası türk telekom kaplunbağa interneti yüzünden indirme süresi 75 dk gözüküyor

 110. SDN Okuru dedi ki:

  akşam 8 de yayınlandı

 111. SDN Okuru dedi ki:

  Apple müşteri hizmetlerindeki gerizekalı daha ilk beta dönemlerinde cihaza İos 11 yüklediğimde neden yüklediğimi sormuştu İphone 6s İos 11 almayacaktı güya eski bir cihazmış. Beta yükledin daha ne bekliyorsun diye bir cevap verse kabulüm de İphone 6s İos 11 desteklemiyor da ne salakmısınız siz arkadaş ?

 112. SDN Okuru dedi ki:

  Güncellemeyi 1 saat önce kurdum

 113. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler çok faydalı yazı gerçekten, ellerinize sağlık

 114. SDN Okuru dedi ki:

  geldiiii

 115. SDN Okuru dedi ki:

  yükleyenlerden yorum bekliyok

 116. SDN Okuru dedi ki:

  İ5 kullanıcısıyım, bizim macera burda son, ios 11 gelen cihaz sahiplerini tebrik ederim sorunsuz bir sürüm olmuştur umarım güle güle kullanın.

 117. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 6s 64 gb yağ gibi akıyor

 118. SDN Okuru dedi ki:

  20:00 da gelecek güncelleme 2 dakka kaldı

 119. SDN Okuru dedi ki:

  Daha var azıcık sabır

 120. SDN Okuru dedi ki:

  Saat 19:45 hala gelmedi nasıl yayınlanmış aga bekliyoruz yok güncelleme

 121. SDN Okuru dedi ki:

  Saat 16:10 güncelleme indirilebilir değil?

 122. SDN Okuru dedi ki:

  Hala update gelmedi sebebi ne olabilir?

Geri bildirim