iOS 13 gizlilik konusunda daha başarılı!


24 Ocak 2020 Cuma 19:45
iOS 13 gizlilik konusunda daha başarılı!

Apple’ın en son iOS sürümü olan iOS 13 ile birlikte özellikle gizlilik tarafında birçok yenilik getirildi. Bu gizlilik özellikleri arasında ise kullanıcıların konumunu izleme gibi unsurlar da yer alıyordu. Şimdi de bu güncelleme ile birlikte gizliliğe dair bazı yeniliklerin somut sonuçlar elde ettiğini gösteren rakamlar açıklandı. Bu rakamlara göre iOS 13 gizlilik konusunda daha başarılı!

iOS 13 gizlilik konusunda oldukça başarılı!

iOS 13 ile birlikte kullanıcılar, arka planda konum verilerini takip eden uygulamaları kontrol edebiliyor ve isterlerse bu izni vermekten vazgeçebiliyorlar. Buna benzer özellik, Android 10 işletim sistemi ile birlikte de görülmüştü.

FastCompany adlı yayın platformunun yaptığı testler de iOS 13’ün gizlilik konusundaki iddiasını kanıtlıyor. Yapılan araştırmalara göre iOS 13’te konum izleme oranı, bir önceki işletim sistemine göre yüzde 68 oranında düşmüş durumda. Bu rakam uygulama açıkken hesaplandığında ise yüzde 24‘e düşüyor.

Arka planda konum izleme verileri özellikle reklam tarafında oldukça önemli bir yere sahip. Konum izleme verilerinin azalması ile birlikte reklamcılar, özellikle ortak Wi-Fi kullanım alanlarından faydalanabilirler. Kullanıcıların bilgilerine o şekilde ulaşmaya çalışabilirler.
yazarMert Can Orhan

2015 yılından beri yazıp çeken Mert Can, yazıları ve videolarıyla ShiftDelete.Net'te
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “iOS 13 gizlilik konusunda daha başarılı!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    yav he he boş haber yapmayin

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Hiç zannetmiyorum apple kadar cihazları takip eden şirket var mıdır bunu eski cihazlarda daha ii anlaşılıyor cihazlar bi hızlanıyor bi yavaşlıyor hafızada mb seviyede değişiklikler vs

  3. Bra dedi ki:

    Apple storeden birsey indiremiyorum. Çıkış yaptım belki düzelir diye ama sindi giriş yapamıyorum. Sizde de öyle bir sorun var mi

" iOS 13 gizlilik konusunda daha başarılı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 13 gizlilik konusunda daha başarılı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 13 gizlilik konusunda daha başarılı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "