Okunma

iOS 8 Hakkında Her Şey


17 Eylül 2014 Çarşamba 18:20
iOS 8 Hakkında Her Şey

Apple‘ın merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 8 yayınlandı. Kimi çevrelerce yeterince yenilik içermediği iddiasıyla eleştirilen iOS 8, altyapısında geliştiricilere yönelik sunduğu birçok olanak ve kullanıcılara yönelik birçok iyileştirmeyle bugün kullanıma sunuldu.

iOS 6‘dan iOS 7‘ye geçerken büyük bir görsel revizyona imza atan Apple, arayüz tasarımı anlamında iOS 8‘de köklü bir değişikliğe gitmedi. Böylece, adaptasyon oranı yüzde 90’ların üzerinde olan ve büyük bir kullanıcı kitlesi tarafından beğenilen iOS 7 tasarımını değiştirmeyerek en akıllı hamlesini yaptı.

iOS 8‘in belki satır aralarında kalan ancak birçoğu kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik çok sayıda yenilikle geldiğini söylerek işe başlayalım. Yazımızda bunlardan en göze çarpanlarını ve Apple‘ın hali hazırda açıklamış olduklarını ele alacağız. Kullandıkça ortaya çıkan birçok küçük özelliğe ise gelecek yazılarımızda ayrıca değinebiliriz.

İşte iOS 8‘in en merak edilen ve göze çarpan yenilikleri…

Fotoğraflar

Apple‘ın neredeyse her ana iOS sürümünde üzerine eğildiği Fotoğraflar uygulaması iOS 8‘de de bu anlayıştan payını fazlasıyla almış. Belki de uygulama bazlı en çok yeniliğin olduğu alanın Fotoğraflar olduğunu söyleyebiliriz. Apple‘ın uygulamadaki amacı fotoğraf bulma deneyimini en üste taşımak. Bu nedenle arşivlemeyi oldukça kolay hale getirilmiş. Yer, zaman ve tarih gibi birçok değişkene göre arşivde fotoğraf aranabiliyor ve kolayca istenilen fotoğrafa ulaşılabiliyor.

14-09/17/foto.jpg

Fotoğraflar üzerinde dijital banyo yapma deneyimi de oldukça geliştirilmiş. Üçüncü parti uygulamalarla gerçekleştirilen yeniden kadrajlama, ışık ayarı, renk ayarı, parlaklık, gölge, kontrast gibi birçok ayar da artık yerleşik olarak sunulan düzenleme araçları sayesinde yapılabiliyor. 

Apple‘ın sunduğu araçlar sizin için yeterli gelmedi mi? Dert değil… Artık uygulama geliştiriciler kendi filtrelerini ve düzenleme araçlarını yerleşik fotoğraf uygulamasından erişilmesini sağlayabiliyor. Böylece onlarca ayrı uygulamada işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Kamera

Apple çözünürlük konusunda eleştirilmeye devam ederken, fotoğraf uygulaması iOS 8 ile birlikte daha işlevsel bir hal alıyor. Bilindiği gibi, fotoğrafın doğru pozlanması kalite üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu nedenle iOS 8‘de fotoğraf çekmeden önce odaklama ayarının yanına bir de pozlama değeri eklenmiş durumda. Ekranın üzerinde yukarı – aşağı kaydırma hareketiyle sağlanan pozlama ayarı, ortamdaki ışık koşullarının istenilen hale getirilmesini sağlıyor.

Mesajlar

En çok beklenileni en başta söylemekte fayda var. Sesli mesajlar artık kullanımda. Apple‘ın iOS 8‘de sunduğu yeni Mesajlar uygulaması üçüncü parti çapraz platform mesajlaşma uygulamalarına oldukça yakınlaşmış. Seslerin ve videoların kaydedilerek paylaşılması, karşı tarafın içeriği kaydetmemesi halinde kendiliğinden silinmesi gibi özellikler WhatsApp, Snapchat gibi popüler uygulamaların çarpıcı yanları olarak iOS 8‘in yerleşik Mesajlar uygulamasında yerini almış. Aynı anda birden fazla video ve fotoğraf göndermek de dikkat çekici bir yenilik olarak göze çarpıyor.

14-09/17/mesaj.jpg

Yeni sürümdeki Mesajlar uygulaması grup mesajlaşmayı da oldukça işlevsel hale getirmiş durumda. Grup sohbeti başlatmak, grup sohbetlerine isim vermek, yazışmalarda konum paylaşmak gibi özellikler de Mesajlar uygulaması ile mümkün.

İnteraktif Bildirimler

iOS 8 arayüzüne dair birkaç önemli yenilikten birisi de interaktif bildirimler. SMS, E-posta, Facebook bildirimleri gibi birçok ileti artık uygulamaların içinden cevaplanabiliyor. Ekranın üst köşesinde beliren bildirim kısmı herhangi bir uygulamanın içindeyken gelen bildirimi cevaplama olanağı sağlıyor. 

Sık Görüşülenler

iOS 7 multitasking ekranının üst kısmındaki boşluk ise iOS 8‘de akıllı bir şekilde kullanılmış durumda. Bu bölümde artık önemli ve sık görüşülen kişiler listeleniyor. 

14-09/17/arayuz-multitask.jpg

Mail

iOS 8‘de ufak ama işlevsel birçok yenilik içeren uygulamalardan biri de Mail uygulaması oldu. Artık mail seçenekleri çok daha çeşitli ve kullanışlı. Gelen maillerin üzerinde sağa kaydırarak daha sonra okunmak üzere bayrak eklemek, taslak iletiden gelen kutusuna hızlı geçiş, düzenleme yaparken pinch to zoom ile alanın boyutlarını ayarlayabilme, rezervasyonları takvime kolayca ekleme, telefon numaralarını kişilere ekleme gibi birçok yenilik Mail uygulamasındaki yerini almış durumda.

Devamlılık

Apple‘ın tüm ekosistemleri arasında devamlılığı en üst noktaya taşıma yönündeki adımları iOS 8‘de de devam ediyor. iPad, iPhone, iPod Touch ve Mac artık neredeyse bir arada yürüyen cihazlar durumda. Handoff özelliği ile iOS ve Mac’ler arasında kaldığınız yerden devam etme gibi çarpıcı bir yenilik sunuluyor. Mac‘de Safari üzerinde açılan bir siteyi iPad’den okumaya devam etmek mümkün. Tabii ki diğer yerleşik uygulamalar için de bu olanak mevcut. iOS uygulamalarındaki işlemlerinizi, eğer aynı uygulama OS X Yosemite‘de de mevcut ise kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

14-09/17/drive.jpg

iPad ve Mac’ten çağrı cevaplama

Apple‘ın Phone olarak adlandırdığı bu özellik ile iPhone, kendisini diğerlerinden tamamen ayıran tek fonksiyonunu da iPad ve Mac ile paylaşılmış oluyor. iPhone‘a gelen çağrılar Mac ve iPad üzerinden görüntülenip cevap verilebiliyor. 

Aile içi Paylaşım

iOS 8‘de ön planda tutulan yeniliklerden biri de paylaşım. Apple aile içi paylaşım özelliği ile aynı evde kullanılan Apple cihazların içeriklerini ortak kullanma olanağı sunuluyor. 6 kullanıcıya kadar desteklenen aile içi paylaşım özelliği ile App Store alışverişlerine de bir çözüm getiriliyor. Aile üyeleri tek kart üzerinden kendi cihazlarına uygulama indirebiliyor ve bir aile üyesinin satın aldığı uygulamayı diğeri de kendi cihazında kullanabiliyor. Böylece aynı uygulama için fazladan ödeme yapmaya gerek kalmıyor.

14-09/17/aile-1410982145.jpg

iCloud Drive

Apple‘dan uzun yıllardır talep edilen dosya yönetimi sistemi iOS 8 ile gerçeğe dönüşmüş gibi duruyor. Ancak biraz farklı bir yöntemle. Tabii ki iOS’a bir dosya sistemi getirilmiş değil, zaten buna ihtiyaç da yok ancak çeşitli dosyaların ortak bir alanda saklanması ve farklı cihazlardan erişilebilir olması artık bir zorunluluk. Bunu gören Apple, iCloud Drive ile iOS ve Mac cihazlar arasına köprü kurarak fotoğrafları, PDF’leri, ofis belgelerini bulut ortamında güvenle saklamayı ve buradan erişmeyi sağlıyor. Bu zincire Mac‘in yanısıra Windows‘u da dahil ederek Mac kullanmayan iOS cihaz sahiplerini de sevindiriyor.

14-09/17/icloud-drive-1410981918.jpg

Genel değerlendirme

iOS 7‘nin arayüz tasarımında getirdiği radikal değişimlerden sonra iOS 8‘in ayrıntılara odaklanması son derece anlaşılır bir durum. Bu odaklanmayı oldukça ayrıntılı yapan Apple hem geliştiricilere yerleşik uygulamaların kapılarını açıyor, hem de kullanıcıları rahatlatacak, karmaşayı önleyecek, işlevselliği artıracak yeniliklere imza atıyor. Yukarıda değindiğimiz yeniliklerin de ötesinde üçüncü parti klavye desteği, bildirim merkezi için widget desteği, Health Kit ve Home Kit gibi nimetlerini önümüzdeki dönemde göreceğimiz ileriye dönük adımların tamamı iOS 8‘de yer alıyor.

:: iOS 8’in en beğendiğiniz özellikleri hangileri?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

113 yorum - “iOS 8 Hakkında Her Şey”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Benım Siri Türkçe konuşuyor ama su son aramalar ve girdiğimiz programlar ekranda kalıyor önceden ayarlar bölümünden sıkmıştım sımdı kalkmıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar home tuşuna iki kere tıklayınca son aramalar çıkıyor onu geçtim iki kere basınca son aramalarda ışık yanıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar, iki iphone'um var. Yaptığım görüşmeler iki telefonunda arama kayıtlarında ortak çıkıyor. Bu konuda çözüm öneriniz var mı?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar iPhone 6 kullanıyorum ekranı yukarı kaldırıyorum Wi-Fi olan Kısım için filan ama aşağı inmiyor neden??

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ayfon 4s kulaniyorum jarz cok gidiyor ne yapmam Lazım cok acil

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Iphone 6 plus kullanıyorum. Benim sorunum internetteki fotoğrafların çözünürlükleri bozuldu. Çekmiş olduğum fotoğrafları fotoğraf dosyamdan görüntülediğimde bir sorun ***** sözgelimi Instagram, Facebook ya da herhangi bir uygulamadaki fotoğraflar olması gerektiği gibi gö***** olabilir? Yardımcı olabilir misiniz?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  instagram ve fb açılmıyor? sebebini bilen var mı acaba? nasıl açabilirim?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 4s te iOS 8.2 kullanıyorum hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ne şarj problemi ne de kasma donma yaşamadım.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  orta tuşa çift tıklandığında ust ekrana gelen son arama listelerini nasıl temizleyebılırım bilgin varmı. rehberden sıl deme sıldım gıttı ancak rehbere tekrar eklediğimde aynısı gıbı ***** beklıyorum. saygılar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  numaralae nasıl siliniyor

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İmdaat ayarlar kısmı yok oldu onu bir yere aldım ve kayboldu yardııııım !!!!!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 5 ekranım büyük modda ve geri çeviremiyourm takıldı. kapatıp açtım tekrar aynı. şifremi yazamıyorum yardımmm

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ekran büyük ekran oldu. çeviremiyorum yardımm

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayardan taslak oluşturduğumda telefon taslağında görünmüyor eş zamanlama yaptığım halde yardımcı olursanız sevinirim

 15. SDN Okuru dedi ki:

  orta tuşa çift tıklandığında ust ekrana gelen son arama listelerini nasıl temizleyebılırım bilgin varmı. rehberden sıl deme sıldım gıttı ancak rehbere tekrar eklediğimde aynısı gıbı ***** beklıyorum. saygılar

 16. SDN Okuru dedi ki:

  orta tusa

 17. SDN Okuru dedi ki:

  slm yusuf iphone 5s im actıgım zaman menu ekrana gelırken sol taraf ta hafıf kararma oluyor neyapablilrim bilgin varmı

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Ekranın üstündeki son aramaları nasıl kaldırırız

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar iphone 4s de 8.1.2 güncellemesini yapın tavsiye ederım ben yaptım ve sıkıntı olmuyor sadece telefon sarjı varken 2 3 defa kapandı gerı 5 dk sonr aacıldı o kadar

 20. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6 aldım. Samsung Note almadığıma bin pişmanım. Android ten sonra 300 km hızla duvara vurmaktan farksız

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Merhabalar;
  ios8 de arayan kişinin resmi tam ekran çıkmı***** ekran nasıl yapıcaz

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar bu home tusuna bastıgında son aramaları nasıl kapatıcaz bılem varsa lütfen cevapppp

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bn guncelledim hic bir sorun yok

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ben iOS 8 e geçtim Geçmez olaydım Üstte çıkan bildirimleri kapatamıyorum üste kaydırdığımda gitmesi gerekirken gitmiyor iPhone tuşuna basarak gidiyor tek o da sürekli olmuyor bazen 10 kere basıyorum yinede gitmiyorum sinirlendim eğer bir çaresi yoksa telefonu fabrika ayarlarına çekicem lütfen bana yardım edin

 25. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar ios 8,02 dun gece yukledım ıntearaktıf bildirimi Kılıtlı ekranda oluordu dun bır kac guncelleme yaptım uygulamalarda falan sımdı kılıt lı ekrannda cvp veremıorum sadce x ısaretı cıkıor sıl cevapla kısmı yok nedenını Ogrnebılır mıyım ?

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ios 8 i yükledikten sonra sinirlerim bozuldu resmen donup kalıyo bi müddet hiçbişey yapamıyorum

 27. SDN Okuru dedi ki:

  5s kullanıyorum. İos 8e gectım şimdilik sıkıntı yok sadece şu interaktif bildirimlerde hemen yanıtlama olayı çıkmıyor ndebdir bilemiyorum

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar 5s de seslı mesaj butonu çıkmadı ne yapabılırım???

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Şaka gibi ıos 8 yükledim telefonumun parmak izi çalışmıyor yeniden denedim yeni parmak izi ekledim telefonumun parmak izi çalışmıyorr

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar 5c kullaniyorum ios8 guncellemesininyaptiktan sonra kilitli ekranda arayan kisi gorunmuyor tus kilidini acip ekranin ustune dikunmam gerekiyor bu bir hatamidir yoksa ayar yapilabilicek bir durummudur yardim edebilecek arkadas varmi

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Ipone 5s kullanıyorum Güncelleme yaptım ve tlfnda donmalar başladı facedeyken kendi kendine ana menüye dönüyor

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ios 7 gerçekten süperdi ios8 berbat telefonum 5s yavaşlattı

 33. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben ipad 2 kullanıcısıyım halen ios kullanıyorum ve şu ana kadar okuduğum yorumlara bakılacak olursa ios 7yi kullanmaya devam edeceğim hiç birdeğişiklik yok 7ile8 arasında bencezaten cydia 8 in tüm özelliklerini veriyor zaten 8e ne gerek var önce kameranın çözünürlüğüü ve parlaklık konstrat ayarlarını yapsınlar sonra 8e geçsinler

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar imzalar kapanmadan geri ios 7 ye geri dönüle uğraşıyorum yazmıs bir arkadas bunu bana acıklarsanız sevinirim bende iphone 5 kullanıcısıyım cok kastı be yavasladı bende geri dönmek istiyorum

 35. SDN Okuru dedi ki:

  8 yükledikten sonra usb ile laptop a foto atılmıyor aygıt çıkmıyor

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Yükledim ios 8.0 sorun yok şimdilik ve hızlandı. kasması telin sildim sandıgınız bir çok uygulama hafızada yer alıyor tam detaylı bir temizlik yapıca hızı çok iyi şimdi

 37. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi ios 7 geri dönüş mevcut mudur ?

 38. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 5 telefonuma yükledim kamera flasım çalışmı***** sorun sizlerdede mevcut mu ?

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar uygulamaları kapatırken son aramaların gözükmesini istemiyorsanız ayarlar mail. Kişiler. Takvimler den kişiler başlığı üzerinden uygulama değiştiricide göster seçeneğinden , telefon hızlı aramalar ve son aramayı kapatmanız gerekmektedir

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar uygulamaları kapatırken son aramaların gözükmesini istemiyorsanız ayarlar mail. Kişiler. Takvimler den kişiler başlığı üzerinden uygulama değiştiricide göster seçeneğinden , telefon hızlı aramalar ve son aramayı kapatmanız gerekmektedir

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Navigasyon da ekran kararıyor

" iOS 8 Hakkında Her Şey konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 8 Hakkında Her Şey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 8 Hakkında Her Şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "