Okunma

iOS 8’in Gizli Özellikleri


05 Haziran 2014 Perşembe 09:00
iOS 8’in Gizli Özellikleri

Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS, geçtiğimiz günlerde yenilenmiş, işletim sisteminin son güncellemesi iOS 8 yayınlanmıştı. Güncellemenin ön plana çıkmayan, etkinlikte tanıtılmayan veya diğer özelliklerin gölgesinde kalan yenilikleri inceliyoruz.

Daha özelleştirilebilir mail uygulaması

iOS’in mail uygulaması zaten oldukça iyiydi. Bu uygulamayı iOS 8 ile daha da iyi hale getiren Apple, çeşitli özelleştirmeler ile maillerinizi kontrol etmenizi, gruplandırmanızı çok daha kolay yapmış. iOS 8 ile birlikte sağa sola kaydırarak ya da uzun tıklayarak ne yapmak istediğinizi seçebiliyor, kolayca okunmamış olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Batarya katili uygulamalar

iPhone‘un bataryasının sıkıntılı olduğu, yetersiz geldiği ortada. iOS 8 ile buna çözüm bulmak isteyen Apple, bataryanızı emen, tüm gücünüzü tüketen uygulamaları görebilmenizi sağlıyor. En azından hangi uygulamanın en çok gücünüzü tükettiğini anlamanız açısından oldukça avantajlı olan bu yeni özellik, ayarlar içerisinde yer alıyor.

Kaydırarak görmezden gelme

Android‘in en sevilen özelliklerinden birisi bildirim merkezinde gördüğünüz bildirimleri parmak kaydırma hareketinizle görmezden gelebilme özelliği, yeni güncelleme ile birlikte iOS‘e de geldi. Artık bildirimleri parmağınızı sağa – sola kaydırarak silebileceksiniz.

Daha hızlı Safari

Safari uygulaması iOS‘in standart web tarayıcısı olarak ilk sürümden beri karşımıza çıkıyor. Hız konusunda bir çok tarayıcıyı geçmeyi başaran Safari, iOS 8 güncellemesi ile daha da hızlanıyor. Hızlanmanın yanında arama motoru seçenekleri arasına DuckDuckGo‘yu da ekleyen Apple, gizliliğe ultra önem veren bu arama motoru sayesinde bazen can sıkıcı olabilen mobil sitelerden de tamamen kurtulmanızı sağlıyor.

İşe yarayan “Notlar” uygulaması

Notlar uygulaması temel amacını yerine getiriyordu ancak kim daha fazlasına hayır der? iOS 8‘in notlar uygulaması ile artık yazıların altını çizebiliyor, notlarınızın içerisine görseller ekleyebiliyorsunuz.

Güçlenen hava durumu uygulaması

iOS 7 ile tasarımı en çok değişen uygulamalar arasında yer alan “Hava Durumu” uygulaması, iOS 8‘de de çeşitli yenilikler sunuyor. Daha önce durum güncellemelerini Yahoo‘dan alan uygulama artık bu güncellemeleri The Weather Channel‘dan alıyor ancak yapılan değişiklik sadece bununla sınırlı değil. Eskiden 12 saatlik hava durumunu görebilirken, iOS 8 ile birlikte 24 saat detaylı hava durumu verilerine ulaşabilir, 9 günlük verileri kolayca elde edebilirsiniz.

Lokasyon bazlı bildirimler

Yurt dışında, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok daha işlevsel olan bu yeni özelliği kısaca bir örnek ile açıklamak daha iyi olacak. ABD’de bir Starbucks‘a girdiğiniz zaman kilit ekranında kamera uygulamasının karşısında yer alacak olan Starbucks ikonuna dokunarak siparişinizi iPhone‘unuz üzerinden verebilecek, ödemenizi kolaylıkla yapabileceksiniz.

:: iOS 8 güncellemesini yeterli buluyor musunuz?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iOS 8’in Gizli Özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 8’in Gizli Özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 8’in Gizli Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "