Okunma

iOS 9, AdBlock Destekliyor!


16 Eylül 2015 Çarşamba 23:15
iOS 9, AdBlock Destekliyor!

Masaüstü platformlarda, kullanıcı sayısı çığ gibi büyümeye devam eden AdBlock kullanımı, mobil tarafta nispeten daha pasif durumdaydı. Hem Android hem de iOS tarafında, farklı web tarayıcı alternatifleri ile kullanımına sunulan AdBlock Browser uygulamaları, masaüstü taraftaki hemen her tarayıcı için eklentiler aracılığıyla ulaştığı yaygınlığı kazanamamıştı.

Bu bağlamda, mobil tarafta da aynı büyümeyi sağlatacak bir AdBlock adımı da, Apple tarafından iOS 9 ile birlikte gelmiş gibi görünüyor. Zira iOS 9 işletim sistemini taşıyan Apple cihazlarının Safari tarayıcısı, bundan böyle AdBlock sistemlerini aktif kullanıma açmış durumda!

iOS 9 ile Safari, AdBlock destekliyor!

Bilindiği gibi AdBlock uygulamaları, kullanıcıların web gezintileri sırasında görecekleri reklamları engelleyerek, kullanıcılara daha sade bir gezinti imkanı sunuyor. Öte yandan başta Google Adsense gibi internet reklam servislerini, dolayısıyla elektronik yayıncıları, aynı şekilde gelirlerinden yoksun bırakmış da oluyor.

15-09/17/news_1-ios-9-ile-safari-adblock-uygulamalarina-destek-vermeye-basladi-2015-sdn-1442444624.jpg

Özellikle Google, AdBlock uygulamaları sebebiyle Adsense ve Youtube servislerinden, milyar Dolarlara ulaşan yıllık kayıplardan bahsetmekten geri durmuyordu. Hem reklam servislerini hem de elektronik yayıncıları içine soktuğu maddi zorlukların tartışmaları süredursun, Apple’ın yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 9 ile çalışan Safari tarayıcısı artık, AdBlock desteği sunabilecek!

AdBlock, mobilde de yaygınlaşabilir!

Apple’ın, WWDC 2015 konferansı kapsamında duyurduğu ve iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini tanıtmasıyla birlikte, resmi çıkış tarihini açıkladığı iOS 9, ülkemizde de tüm Dünya ile birlikte, 16 Eylül tarihinde kullanıma açıldı.

Beraberinde onlarca yeni özellik getiren iOS 9, yayınlanmasının ardından gizli özellikleriyle de gündeme gelmeye başladı. Bu özellikler arasından en dikkat çekici olanı ise, iOS 9 üzerinde çalışan Safari web tarayıcısının artık, “İçerik Engelleyiciler” kapsamında reklam engelleme yazılımlarını da destekleyeceği oldu!

Safari için AdBlock eklentileri!

15-09/17/news_2-blockr-ios-9-ile-safari-adblock-uygulamalarina-destek-vermeye-basladi-2015-sdn.jpg

Şu an için AdBlock veya AdBlock Plus isimli uygulamalar bu “İçerik Engelleyiciler” kategorisinde yer almamış olsa da, aynı görevi gören birçok yazılım, iOS 9 ile birlikte kullanıma sunuldu. Bu AdBlock uygulamalarından önce çıkan isimler ise; 1Blocker, Blockr ve Crystal oluyor.

15-09/17/news_4-ios-9-ile-safari-adblock-uygulamalarina-destek-vermeye-basladi-2015-sdn.jpg

Ayarlar>Safari>İçerik Engelleyiciler sekmesinden görev ataması yapan bu uygulamalar, Safari gezintilerinde AdBlock görevi üstlenebiliyor.

AdBlock, zirvede kalmaya devam edebilir!

Mobil reklamları engellemenin yanında, sosyal medya araçları gibi farklı mobil web site görüntülerini de engelleyebilen bu Safari eklentileri, daha şimdiden en popüler eklentiler arasında yer almayı başarmış durumda.

15-09/17/news_2-ios-9-ile-safari-adblock-uygulamalarina-destek-vermeye-basladi-2015-sdn.jpg

Apple tarafından atılan bu adım, nispeten daha pasif olan mobil AdBlock kullanımlarını, masaüstü kullanım oranlarına yaklaştıracak gibi görünüyor. Zira iOS kullanıcılarının severek kullandıkları başarılı mobil tarayıcı Safari’nin, bu tarz bir AdBlock sistemine öncülük etmeye başlaması, birçok kullanıcının ilgilini çekebilecek potansiyele sahip.

Önümüzdeki günlerde, iOS 9’un kullanım oranının artmasıyla paralel olarak meydana çıkacak diğer İçerik Engelleyici kapsamına giren uygulamalar ile mobil AdBlock kullanım oranlarında, nasıl bir artış yaşanacağı daha belirgin olarak gün yüzüne çıkacaktır.

:: iOS 9 ile birlikte ortaya çıkan bu yeni Safari özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce mobil tarafta da AdBlock kullanımı, masaüstünde olduğu gibi büyük kitlelere ulaşabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “iOS 9, AdBlock Destekliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  paralıymış 1,29 tl app uygulamasında bilginize!!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  adguard adblocker yoksa çöp…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sizce hangi uygulama daha başarılı?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ios 9 u yükledim ıphone5 Ayarlar>Safari>İçerik Engelleyiciler diye bir yer yok tekrar kontrol eder misiniz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  SDN için geçerli yapmıyorum. Adamlar zaten reklam almıyorlar, şakır şakır çalışıyor site. 3-5 tane reklam da çıksın, bu kadar da sorun etmeyin. SDN için block programlarına gerek yok. DonanımHaber'e bir girin de göreyim ben sizi, saniye başı reklam çıkıyor ve kocaman kocaman. İçerikten çok reklam var. Sonuçta 5 kuruş para vermeden bütün bilgilere ulaşabiliyoruz, bazı şeylere de katlanmak zorundayız. SDN de para kazanacak ki çarklar dönsün. Sevgiler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ohh be sonunda temizce sdnye girebilecez

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında reklam engelleme sadece browserda değil de sistem bazında olmalı. Tüm trafiği filtreleyebilecek şekilde. Sadece iOS için değil genel konuşuyorum.
  Mesela androidde rootsuz firewallar var. VPN gibi çalışan. Bu firewall mesela eklenti desteklese adblock gibi eklentiler yapılsa, tüm uygulamalardaki reklamlar engellenir. 😀
  Bu firewallardan birinin kaynak kodunu bulsam bu şekilde geliştiricem aslında. Hatta SDN firewall projesi olarak marketlerde indirime sunuluyormuş.
  Asrın uygulaması olmaz mı? 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  eğer adblock kadar başarılı olacaksa valla bu sefer olmuş.(note 4 kullanıcısı)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar bu eklentileri nereden indireceğiz

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ios dan güzel hareketler bunlar ancak İP 5 e vermemesi büyük hata.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu yapmayı becerebilecek apple kullanıcısı %10 u geçmez.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 5s. ve üstünde ipad mini 2 ve üstünde var. iphone 5 ve ipad mini de denedik bu özelliğin desteği yok boşa uğraşmayın. ios 9 çıktı hiçbir yeri özelliği desteklemiyor son model bi iphone veya ipad yoksa. hiç güncelleme vermeselerdi daha iyiydi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Önce Crystal i indir daha sonra içerik engelleyici kısmı ortaya çıkıyor

 14. SDN Okuru dedi ki:

  iOS 9 ile gelen bir özellik arkadaşlar. Daha düşük bir sürümde geçerli değil. Benim tavsiyem Crystal Adblock olacak, gerçekten iyi tasarlanmış ve stabil.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  dolphin browers var 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  iphone6 da Ayarlar>Safari>İçerik Engelleyiciler diye bir yer yok tekrar kontrol eder misiniz

 17. SDN Okuru dedi ki:

  en sonunda telefonlara gelmesi güzel oldu yakında androide de gelir

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Peace kurdum , reklamsız webi mobilde deneyimleyebilmek gerçekten güzel

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler apple senden de bu beklenirdi seviyoruz seni

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Adblock uygulamasını falan da mı indirecez

 21. SDN Okuru dedi ki:

  İos 9 ile mi gelecek

 22. Tron dedi ki:

  Adblock hostir emme benana

" iOS 9, AdBlock Destekliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 9, AdBlock Destekliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 9, AdBlock Destekliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "