Okunma

iPad kulesi açılıyor!


22 Mayıs 2018 Salı 08:48
iPad kulesi açılıyor!

Yüksek teknolojili iPad kulesi, yaklaşık 12 yıllık inşaat çalışmasının ardından açılıyor. En son akıllı ev teknolojilerinin kullanıldığı iPad kulesi, Dubai’de açılacak.

iPad kulesi ile yüksek teknolojili yaşam

Mimar James Law tarafından tasarlanan kule, bu yıl sonunda açılıyor. 231 daireden oluşan kule, ev teknolojileri iPad benzeri tasarımının yanı sıra ev teknolojileri ile dikkat çekiyor. iPad olarak tanıtılan ancak daha sonra adı The Pad olarak değiştirilen kuledeki her dairede ekranlar, monitörler ve sensörler kullanılıyor.

Daire içlerindeki bazı duvarlar, ev içinde 62 adet farklı yer hissi yaşatmak için sanal gerçeklik sistemi olan iReality ile bağlantılı çalışıyor. Banyoda, kullanıcıların ağırlık, tansiyon ve iç vücut ısısını ölçen biyosensörler bulunuyor. Daire tavanlarına gömülü ışıklar, gelen telefon görüşmelerini bildirmek için değişebiliyor. Daire kapısını açmak için anahtar yerine bir RFID etiketi kullanılıyor.

Mimar James Law; beton, çelik, cam ve bir binanın şeklinin artık temel tasarım için gerekli olduğunu ve bunun her yapıda kullanıldığını söylüyor. Bu malzemelerden daha önemli olan teknoloji, akıllı materyal, içerik ve etkileşim gibi yeni malzemelerin kullanılmasının gerekliliğini vurguluyor.

iPad kulesi

Akıllı evlerin önündeki en büyük problemin ise teknik servis olacağı tahmin ediliyor. Çok fazla sayıda teknolojik ürünün bulunduğu bu evlerde, yaşanacak arızalara direkt olarak müdahale etmek gerekecek. Yeni bir sektör halini alan bu teknolojilere müdahale için de nitelikli teknik servis çalışanlarına ihtiyaç duyulacak. Şimdiye kadar, The Pad için bir çağrı servis ekibi hakkında duyuru yapılmadı.

Bu yıl açılacak olan kuledeki dairelerin satış fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi verilmedi.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “iPad kulesi açılıyor!”

  1. Kerim dedi ki:

    Mantiklarina tukureyim bunlarin.

" iPad kulesi açılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPad kulesi açılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPad kulesi açılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "