iPad Mini için SDN Editörleri ne Dediler?


25 Ekim 2012 Perşembe 12:00
iPad Mini için SDN Editörleri ne Dediler?

Apple, son dönemdeki bilinen lansmanlarından birini daha gerçekleştirdi. Bilinenden kastımız eskiden kapalı kutu ve ne olacağı sır gibi saklanan tanıtımların öncesinden artık nelerin tanıtılacağı ve hangi özelliklere sahip olacağı biliniyor.

Apple, geçtiğimiz gün 4. nesil iPad, iPad Mini, 13 inçlik MacBook Pro ve yeni iMac ailesini tanıttı. Peki bu yeni ürün ve lansman için SDN editörleri neler söylediler. İşte editörlerimizin yorumları.

Tolga Cem Küçükyılmaz

Tim Cook dönemindeki diğer etkinlikler gibi hangi ürünün az çok nasıl özelliklerle çıkacağını bildiğimiz bir etkinlik oldu. Kısacası hiç merak yoktu. Zaten takip oranlarına da baktığımız büyük bir durum görülmedi. Apple’ın iPad’i güncellemesi özellikle şirket politikasına ters diye düşünüyorum. Dördüncü nesil iPad’in Mart ayı gibi tanıtılmasını bekliyordum.

iPad Mini hakkında da konuşacak pek bir şey yok. iPad 2’nin küçültülmüş ve hafifletilmiş hali. En hafif iPad deniyor fakat ekranın 2 inç ufak olduğunu kimse hesaba katmıyor. Tabiki de en hafif iPad olacak. Klasik Apple, önümüzdeki sene de Retina ekranlı iPad Mini 2’yi piyasaya sunacak. Artık Apple’dan pek innovasyon beklemiyorum. iOS ve App Store’un kaymağını yemeye devam edecek gibi.

13 inçlik MacBook Pro oldukça hoş ve başarılı. Tek bir kusuru var harici ekran kartı olmaması. Zaten o da olsa belki o kadar ince ve hafif olamayacaktı.

Sami Eyidilli

Apple önceki etkinliklerinde kapalı bir kutuydu. Şirket içinden sızıntılar sonrasında, iPad Mini ile pek çok ayrıntı da zaten biliniyordu. Bizi asıl şaşırtan ise dördüncü nesil iPad ve yeni iMac oldu. Dördüncü nesil iPad’in gelmesiyle birlikte Yeni iPad sahipleri en çok üzülenler oldu. Yeni iMac ise bence etkinliğin yıldızıydı. Çok ince bir form ve artık bitti denilen masaüstü ruhunu yeniden canlandırabilecek kadar başarılı. SSD disklerle birlikte gelecek Mini iMac’ler sayesinde, tüm Mac serisi de yenilenmiş oldu. Retina ekranlı MacBook’lar da beklediğimiz gibi çıktı, sanıyorum yakın gelecekte Apple tüm cihazlarını retina ekrana update edecek.

Özgür Çetin

iPad mini

Beklenen oldu ve Apple iPad’in boyutunu küçülttü. Bence bu piyasa şartlarında mantıklı bir hareket. Her ne kadar Steve Jobs bu fikre karşı çıkmış olsa da özellikle ABD pazarında 7 inç boyutundaki tabletlere karşı ciddi bir eğilim var. iPad mini yüksek satış rakamlarına ulaşır ve Apple’ın bu alandaki liderliğini perçinler.

13.3 inç MacBook Pro

Retina ekran 15.5 inç Macbookların ardından 13.3’e geldi. Apple kullanıcılarını memnun edecek bir haber bu. Ancak ekran kartının yeteri kadar güçlü olmaması cihaz hakkında bazı soru işaretleri oluşturdu kafamda.

iMac

Yenilenen bir diğer cihaz ise iMac ailesi oldu. Tasarımları daha da şık hale gelen iMac modellerinde artık optik sürücü bulunmuyor. Benim açımdan pek sorun olmasa da iş amaçlı kullanımlarda sıkıntı oluşturabilir.

Yusuf Canpolat

iPad mini

Apple’ın bugüne kadar yaptığı en büyük yanlış iPad mini diyebiliriz. Bugüne kadar yenilikçi ürünler çıkaran Apple, belki de ilk defa rakiplerinden sonra bir ürün piyasaya çıkarıyor. iPhone ile, iPad ile yeni bir sektör yaratan Apple, iPad mini rakiplerinin ürününün aynısını çıkarıyor. Bu da sanırım Steve Jobs felsefesinin Apple’dan hızla uzaklaştığının göstergesi.

MacBook Pro

15 inçlik Retina’lı MacBook Pro’dan sonra beklenen bir hamleydi. Aynı şekilde ince ve başarılı bir ürün. Optik sürücünün çıkarılmasıyla birlikte daha da incelmiş. Fakat ekran kartının Intel HD 4000 olması ve optik sürücü olmaması sebebiyle Air’dan pek farkı kalmamış mı ne? Pro kelimesi fazla duruyor sanki.

iMac

Belki de Apple’ın 2012’nin son etkinliğinde yaptığı en önemli tanıtım, en yenilikçi üründü. Daha ince ekran, optik sürücünün çıkarılması ve donanımın arka ortada toplanmasıyla kenarlar Air gibi inceltilmiş. Çok ince bir masaüstü tasarım ortaya çıkmış. En önemlisi ise Flash memory ile normal HDD’leri birleştiren Fusion Drive teknolojisi. Gecenin en önemli yeniliği şüphesiz Fusion Drive’dı. Fakat masaüstü için optik sürücü olmaması ve Ram’inin eskisi kadar kolay değiştirilemiyor oluşu da bir sorun.

Murat Sağlam

iPad Mini

Apple’ın son yıllarda piyasaya sürmeye hazırlandığı en saçma cihaz olabilir. Karşısında Kindle ve Nexus 7 gibi rakipler varken bu fiyatlandırma politikası ve ekstra herhangi bir özellik sunamamasıyla fiyasko olacağı garanti bir ürün olarak karşımızda duruyor. Apple’ın rakiplerini taklit etmesi sık rastlanan bir durum değil. Hatta Steve Jobs’ın kemikleri sızım sızım sızlıyor olabilir.

MacBook Pro

MacBook Pro’ların Nvidia ekran kartlarıyla dahi kasmalar yaşadığını biliyoruz. Şimdi ise ellerinde Nvidia’nın bir ekran kartı dahi yok ve Intel HD 4000 gibi abuk subuk bir GPU desteği sunuyorlar. Apple’ın bu lansmandaki bir diğer fiyaskosu da bu MacBook Pro oldu. Optik sürücüyü çıkararak incelik yoluna gitmeleri herhangi bir artı değil.

iMac

Apple’ın bu etkinlikteki tek işe yarar lansmanı oldu. Oldukça incelen tasarımı sayesinde eski iMac’lerden oldukça farklı görünüyor. Fusion Drive teknolojisi de ilginç bir yenilik gibi görünüyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey, Apple’ın “inanılmaz incelttik, kenarları kağıt gibi oldu” derken cihazın ortasında yer alan devasa bombeyi saklıyor oluşuydu. İnternet sitesinde kullanılan görseller de şaka gibi açıkcası. Son olarak bir masaüstü cihazda optik sürücünün olmaması gerçekten gördüğüm en saçma karar.

:: Sizin yeni ürünler ile ilgili görüşleriniz neler?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “iPad Mini için SDN Editörleri ne Dediler?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakalım ne demişler.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ipad mini’e neden ihtiyaç duyulduğunu yarım saatten fazla elinde 10′ boyutunda bir tablet tutmak zorunda olan bilir. Hayatta yarım saat boyunca elinde tablet tutmayan biri daha küçük tablete duyulan ihtiyacı bilmez. Ayrıca otobüste kocaman bir tableti kullanmak da pek hoş olmuyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu nasıl bir Apple düşmanlığı anlamıyorum bu akıllı telefonları tablet lerin mimarı kim kim icat etti kimin sayesinde bu teknolojileri kullanıyoruz insaf edin insaf ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. diyen arkadaş azıcık araştır. bunları hiçbiri apple icadı değil.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Bu nasıl bir Apple düşmanlığı anlamıyorum bu akıllı telefonları tablet lerin mimarı kim kim icat etti kimin sayesinde bu teknolojileri kullanıyoruz insaf edin insaf
  Diyen abime katılıyorum çok doğru söylemiş ağzına saglık

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple ve fiyaskoları.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ilk fırsatta ipad 2 yi satıp ipad mini alacağım

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple neden öncüydü bir düşünmek gerek…iPad mini başka markaların yaptığını yapmak ***** ne gerek vardı gerçekten iPad satışları düşüşemi geçmişti,cevabını etkinlikte Apple verdi zaten ve bu cevap koca bir hayır.E o zmn n lüzum vardı i pad miniye…Tartışılır bence iPhone iPad iPod iMac ve MacBook olağanüstü ve çığır açıp rakiplerinden önde giden ürünlerdi ama nexus 7 yada kindle fire varken iPad mini çığır açmadı kopya ürün oldu ve steve reis haklıydı! Ruhun şad oldun reis,senin yolundan gitmeyen bir başarı hikayen var ve kaybetmeye mahkumlar.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Edıtör Birader çok becerebiliyorsan sen bişeyler icat ette bizde eleştirelim

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu nasıl bir Apple düşmanlığı anlamıyorum bu akıllı telefonları tablet lerin mimarı kim kim icat etti kimin sayesinde bu teknolojileri kullanıyoruz insaf edin insaf

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ipad mini piyasadaki tabletlere benziyor olabilir ama fark detaylarda gizli. Cihaz diğer 7′ kulvarındaki cihazlardan 1′ büyük olmasına rağmen 50 gr daha hafif. inceliği ise yeni ipodlar mertebesinde. Ses kalitesi, ios işletim sistemi ve alüminyum kapak diğer tabletlerde olmayan bir kaliteyi sunuyor bize. Ayrıca 7′ tabletlerde 16×9 oranı kullanışlı değil, 4×3 çok daha kullanışlı bir oran. 16×9 şeklinde bir oranda kısa kenar neredeyse bir telefonun genişliğine eşit oluyor sanki iki telefon üst üste eklenmiş gibi bir kullanım sunuyor. Steve jobs bana ipad aldıramadı ama ipad miniyi büyük ihtimalle satın alacağım. Kişisel tercih meselesi.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  murat sağlam sen nerde yaşıyosun abi ya ? hayır geçken sen editörsen diğerilerine baya bi haskızlık olcak. yoruma gel ” imac için; kenarları ince diye akadaki bombeyi unutmadık sanma”.. yahu nereye sığcaktı okadr şey ? lüften bi tasarımda sen ve nereye sığdırcağını bize apple mühendislerine iletirsen inan tüm sana tapacaktır!

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Dinkdonkcular ve Elmaci güzelleri doğrular söyleyince pekte alinmislar. Vah vah üzüldüm. Valla

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  koca sitede windows etkinliği ile ilgili bir başlık bile yok şu anda başlamış olmasına rağmen hemde ! apple fanlığınızı bu kadar açık belli etmeniz gerekmiyordu ! bir daha da bu siteye girmem girene de mani olurum !

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Murat saglam agzına saglık.. bende apple’ın internet sitesine girdim baktım ve yeni imac’leri öyle bi gösteriyolarki sanki hersey 5mm gibi ama bombeyi kısmını saklıyolar. bu tutumlarını hic begenmedim apple’ın.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  en iyi yorumu tolga abi yapmış dicek başka bişey kalmadı zaten adam doğrusunu sölemiş….

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  özet geçin okuyamam

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  nexus 7nin 16 gbı 250 dolar ve uygulama bakımından fazla geniş değil. ipad mini ise 329 dolar ve uygulama bakımından sorunu yok. tabi malzeme kalitesi,incelik ve hafiflik anlamında da daha önde. bence 8 gblık nexus 7yi sırf 200 dolar diye şişirmenin anlamı yok o yüzden ipad mininin (en azından 16 gb modelinin) fazla pahalı olduğunu düşünmüyorum.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanırım herkes aynı fikirde. Elle tutulur tek ürün imac fakat onun da optik sürücüsü kırpılmış. Optik sürücü belki eskisi kadar kullanılmıyor olabilir fakat ihtiyaç halinde ne olacak? Özellikle şirket ortamında ne kadar ihtiyaç duyulabilieceğini bilen bilir. Harici sürücüye para vermek bu fiyattaki bir ürün için hiçde mantıklı değil. Zaten Murat Sağlam da son noktayı iyi koymuş.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  MacBook Pro diyorlar, Retinalı diyorlar, içine gidip HD 4000 koyuyorlar. Yok abi döşeyecekler bir nVidia Kepler mimarili kart tamam; bu ne böyle ultrabook mu? .s

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden hep apple etkinliginden sonra boyle bir yazi yaziyorsunuz ki
  Hic galaxy note dan sonra boyle birsey olmuyor apple a gareziniz mi var anlamadim ki

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  editorlerime katılıyorum özelikle MacBook Pro ile air arasında bı fark yok bosuna cıkartılmış bir ürün yazık..

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  ipad mini tam olması gerektiği gibi yapılmış fakat fiyat politikası çok yanlış. 250$ ı geçmemeliydi. 13” mac pro nun pro su fazlalık gibi duruyor ama seneye air lar retina ya geçtiğinde bu model de donanım olarak güşlendirilir. imac ise kusursuz olmuş gibi. biz hayal kırıklıına uğrasakta apple bu ürünlerinde tamamında yüksek satış rakamları elde edecektir.

" iPad Mini için SDN Editörleri ne Dediler? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPad Mini için SDN Editörleri ne Dediler? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPad Mini için SDN Editörleri ne Dediler? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)