Yepyeni iPadOS 14 tanıtıldı! İşte özellikleri


22 Haziran 2020 Pazartesi 20:38
Yepyeni iPadOS 14 tanıtıldı! İşte özellikleri

Apple’ın bu yıl heyecanla beklenen Worldwide Developers Conference, kısaca WWDC 2020, etkinliğinde bir sürü yeni özellik tanıtıldı. Bu etkinlik sayesinde iPad’in bir MacBook ve bir dizüstü bilgisayar gibi kullanılmasını sağlayan özellikler de ortaya çıktı. Geçen yıl da merakla beklenen ilgili etkinlik bu sefer daha çok heyecanlı. İşte yeni tanıtılan iPadOS 14 özellikleri

iPadOS 14 özellikleri

Öncelikle iPadOS 14 için beklenen bazı özellikler vardı. Bunlardan birçoğu beklendiği gibi tanıtıldı. Bu özellikler arasında şüphesiz artık iPad ve Mac arasındaki sınırın kalkıp birbirine iyice yaklaşması yatıyor.

Birçok kişi iPad’ini Apple Magic Kayboard ile birlikte kullanarak adeta portatif bir dizüstüye dönüştürebiliyor. Bu özellik sayesinde oldukça avantaj sağlayan iPad için dizüstü özelliklerinin eklenmesi bekleniyordu. Bu yeni sürüm ile birlikte biraz daha olası hale geliyor.

iPadOS 14 ozellikleri-WWDC-2020

WWDC 2020 ilk olarak ABD’de yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar hakkında yapılan bir konuşmaya ev sahipliği yaptı. Bu sayede aslında George Floyd olayında Apple’ın nerede durduğu da görülmüş oldu. Tim Cook’un konuşmasıyla başlayan etkinlik, daha sonrasında yeni özelliklerin tanıtılmasıyla devam etti.

Yeni iPadOS ile birlikte birçok yenilik bizi karşılıyor. Tasarımcılar için iPad uygulaması da oldukça iyi bir hale geliyor.  Yeni ve daha iyi bir tecrübe sunacak olan iPadOS tasarımcıları gerçekten de düşünüyor.

Siri tarafında geliştirmeler var

iPadOS 14 ozellikleri-WWDC-2020-01

Siri, yeni sürüm ile birlikte, etkinleştirildiğinde ekranın alt kısmında küçük bir şekilde görünüyor. Böylece kullanıcılar Siri’ye seslenirken ekrandaki bilgilere rahatlıkla bakabiliyor. Siri, ayrıca, diğer uygulamaları açarken veya müziği kontrol ederken hızlı bir şekilde ekrandan kayboluyor.

Tasarımcı odaklı ilerleyecek olan iPadOS, fotoğraflar tarafında da yeni bir düzenleme görünümü getiriyor. Kolayca geçiş yapmayı sağlayan bu özellik sayesinde fotoğraflar arası geçiş daha iyi hale geliyor.

Fotoğraflar, Dosyalar, Notlar, Takvim ve Apple Music gibi birçok uygulamada yeniden tasarlanan kenar tasarımları, gezintiyi tek bir yere toplayarak içeriği önde ve ortada tutuyor ve kullanıcıların uygulama içinde aradığını daha kolay bir şekilde bulmasını sağlıyor. Sadeleştirilen araç çubukları ve aşağıya doğru açlan menüler, uygulama kontrollerine tek bir noktadan erişim sunuyor.

Apple’ın kalem ile uyumu bu yazılım güncellemesiyle farklı bir noktaya taşınıyor. iPadOS 14, Apple Pencil ile birlikte iPad’e Scribble özelliğini getiriyor. Kullanıcılar herhangi bir metin alanına el yazısıyla not aldığında bu el yazısı otomatik olarak metne dönüştürülüyor. Böylece iMessage’a yanıt vermek veya Safari’de arama yapmak gibi işlemler daha hızlı ve kolayca yapılabiliyor.

Kalem deneyimini bir üst noktaya taşıyan bu yeni sürüm, notlara yazdığınız bir yazının kopyalanmasını daha iyi bir hâle getiriyor.

iPadOS 14 daha hızlı hale geliyor

iPadOS 14 ozellikleri-WWDC-2020-03

Notlara yazı yazma deneyimini (kağıt ve kalem gibi) daha işlevsel bir hâle getiren Apple, çizimlerden farklı sembollere kadar, bu işlemlerin kontrollerini kolaylaştırdı. Artık kullanıcılar bu konuda daha çok kontrole sahip.

Yeni iPadOS sürümü artık daha akıllı. Zira kendisi tarayıcıda yer alan arama çubuğuna el yazısıyla yazılan yazıları kolaylıkla tanımlayabiliyor.

Apple Pencil; beklendiği gibi artık akıllı öneriler sunabiliyor, el yazılarını daha iyi bir şekilde tanıyabiliyor, el yazısı metnini seçebiliyor ve bunlara benzeyen diğer yeni özelliklere ev sahipliği yapıyor.

iPadOS 14 ozellikleri-WWDC-2020-01

AR, Apple’ın özellikle üstünde durduğu alanlardan birisi. Bu sebeple ARKit 4 ile birlikte sunulan yeni Depth API, geliştiricilerin iPad Pro’daki yeni LiDAR Tarayıcısı ile elde edilen ve daha da hassas olan derinlik verisine erişmesini sağlıyor.

Geliştiriciler; Depth API ile birlikte kendi uygulamalarına, kıyafetlerin sanal bir şekilde denenmesi adına, vücut ölçülerini alma veya bir odayı boyamadan önce renklerin nasıl görüneceğini test etme gibi güçlü özellikler ekleyebiliyor.

Ayrıca ARKit 4 de iOS ve iPadOS uygulamaları için Location Anchors özelliğini sunuyor. Apple Harita uygulamasındaki yeni haritanın yüksek çözünürlüklü verilerinden yararlanan bu özellik, AR tecrübesinin dünyanın belirli noktalarında deneyimlenmesini amaçlıyor.

iOS 14 sürümü için gelen ve ana ekrana eklenebilen Widget desteği iPadOS 14 için de geliyor. Böylece fotoğrafların da genel tasarım yapısı değiştirilmiş oldu.

iPadOS 14 ozellikleri-WWDC-2020-01

Yeni gelen özelliklerden birisi ise, eğer iPad’iniz ile uyumlu bir şekilde kullanabileceğiniz bir iPhone’a sahipseniz, telefona gelen bildirimlerin iPad üzerinden görüntülenebilmesi oldu. iPad OS 14 artık Android benzeri kompakt çağrı bildirimlerine sahip.

Apple Pencil için de yenilikler getiren bu sürüm, artık, arama pencereleri aracılığı ile veya Safari’de yer alan URL menüsünün üstünde kullanılabilen el yazısıyla arama yapılmasına imkân sağlıyor.

Notlar uygulamasına geldiğimizde kullanıcıların hazırladığı çizimleri otomatik olarak düzeltebilen akıllı bir iPadOS görüyoruz. El yazısını eskisine oranla daha iyi algıladığını gördüğümüz bu yeni sürüm, iOS 14’ten aldığı yeniliklerle beraber daha da kullanıcı dostu bir hâle getirilmiş.

Yeni işletim sistemi iPadOS 14 şu anda aktif olarak iPadOS 13 sürümünü kullanan cihazlara gelecek. Yani bu yıl tanıtılan iPad’ler başta olmak üzere yeni sürümü kullanan cihazların tamamına gelecek. Yeni sürümün ise bu yılın eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

iPadOS 14 ozellikleri-WWDC-2020-01

iPadOS 14 gelmesi muhtemel cihazlar:

– iPad Pro 12.9 inç (4. jenerasyon)
– iPad Pro 11 inç (2. jenerasyon)
– iPad Pro 12.9 inç (3. jenerasyon)
– iPad Pro 11 inç (1. jenerasyon)
– iPad Pro 12.9 inç (2. jenerasyon)
– iPad Pro 12.9 inç (1. jenerasyon)
– iPad Pro 10.5 inç
– iPad Pro 9.7 inç
– iPad (7. jenerasyon)
– iPad (6. jenerasyon)
– iPad (5. jenerasyon)
– iPad mini (5. jenerasyon)
– iPad mini 4
– iPad Air (3. jenerasyon)
– iPad Air 2
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

İos 14 kurdum yeni keşfet

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Apple her zaman önde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

İpad pro 2020 yok mu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Bence güzel olmuş

" Yepyeni iPadOS 14 tanıtıldı! İşte özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yepyeni iPadOS 14 tanıtıldı! İşte özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yepyeni iPadOS 14 tanıtıldı! İşte özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme