Okunma

Bu İşte Bir Bit Yeniği Var


27 Temmuz 2009 Pazartesi 10:00
Bu İşte Bir Bit Yeniği Var

Tüm teknoloji dünyasının gündeminde iPhone 4G prototipini kaybeden Foxconn çalışanın ölümü var. Geçtiğimiz hafta, sitemizde de yayınladığımız haberde iPhone 4G prototipini kaybettikten sonra evi aranan, fiziksel şiddete maruz kalan Foxconn çalışanının intihar ettiğini sizlere duyurmuştuk. Olay tüm dünyada duyulduktan sonra Apple ve Foxconn konu hakkında ayrı ayrı açıklamalar yaparken, yaşanan bazı gelişmeler kafalardaki soru işaretlerini artırdı.

Sun Donyang’ın öldüğü gün güvenlik kamerasına rastlayan görüntüsü

Olayı inceleyen Çin polis yetkililerinin soruşturmada “intihar” yerine “olası intihar” ifadesini kullanması, 25 yaşındaki Sun Danyong’un cinayete kurban gittiği şüphesini doğurdu. Bunun dışında Foxconn’un adını gizli tuttuğu bir güvenlik yetkilisinin işine apar topar son vermesi de bu şüpheleri iyice artırdı.

Foxconn tarafından konu hakkında yapılan açıklamada şirketin asla kimseye şiddet uygulaması için güvenlik elemanlarını görevlendirmediği belirtilirken, olay polis tarafından incelendiği için daha fazla yorum yapılmayacağı söylendi. Şirketin tek bir kişiyi kovarak olayı tümüyle bireysel bir olay haline sokmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Apple ne diyor?

Olayın Apple tarafı ise ortada eğer bir suç varsa bunu tümüyle Foxconn’a atma çabası içinde gibi gözüküyor. Şirketin basın sözcüsü Steve Dowling genç bir çalışanın hayatını kaybetmesinden dolayı duydukları derin üzüntüyü dile getirirken, “Beraber çalıştığımız tedarikçi firmaların çalışanlarının insan haklarına saygı göstermelerini temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Apple “fanboy”ları ise tüm bu olayın Microsoft’un bir komplosu olduğunu öne sürerken, iPhone 4G’nin yapım aşamasında olduğu için duydukları heyecanı çeşitli blog ve forum sitelerinde dile getirdiler.

Apple’ın tedarikçi firmalara yaptığı baskıların ne derece yüksek olduğu tüm sektör tarafından biliniyor. Foxconn ile olan ilişkiler geçtiğimiz yıllarda benzer bir sebepten dolayı bozulmuş daha sonra iki şirketin arası düzelmişti. Foxconn tüm iPod ve iPhone modellerinin üreticisi konumunda olduğu için kaybolan prototipin iki şirket arasındaki ilişkiyi bir kez daha bozabileceği belirtiliyor.

Konu hakkında yaşanacak gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

:: Sizce Sun Donyang’ın başından gerçekten neler geçti?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bu İşte Bir Bit Yeniği Var”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    adam ölmüş fanların derdi yeni çıkacak telefonun heyecanı. hey Graham Bell burada herkes çıldırdı.

" Bu İşte Bir Bit Yeniği Var konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu İşte Bir Bit Yeniği Var ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu İşte Bir Bit Yeniği Var ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "