Okunma

iPhone 5’in Maliyeti Belli Oldu


14 Eylül 2012 Cuma 17:29
iPhone 5’in Maliyeti Belli Oldu

Piyasa analisti UBM Tech Insights tarafından yapılan araştırma, Apple’ın yepyeni akıllı telefonu iPhone 5 ile ilgili önemli verileri ortaya çıkardı. 16 GB’lık bir iPhone 5 telefonun içinde bulunan tüm parçaların fiyatlarını belirleyip toplayan uzmanlar, cihazın tahmini maliyetini hesapladı.

İki yıllık kontrat ile 199 dolara, kontratsız ise 649 dolara ABD’de satılması planlanan 16 GB Apple iPhone 5; sadece 168 dolara imal ediliyor. Aynı hafızaya sahip iPhone 4S‘in materyal ücreti 132,50 dolar iken, iPhone 4 ise 112 dolarlık malzemeyi barındırıyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/iphone-4s-vs-51347522323.jpg

Yayınlanan listeye göre, iPhone 5’teki en pahalı parça yine Apple’dan geliyor: 28 dolarlık A6 işlemci. Qualcomm’un 4G LTE modemi 25 dolarla ikinci sırada yer alırken, üçüncülüğü 18 dolar ile ekran alıyor.

Uzmanlar, cihaz henüz analiz edilmediği için bazı parçaların tahmini fiyatlar öngörülerek bu toplama ulaşıldığı konusunda uyarırken, iPhone 5’in yıl sonuna kadar 36,2 milyar dolarlık gelir sağlaması bekleniyor.

:: iPhone 5’in maliyetine oranla fiyatı sizce normal mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

70 yorum - “iPhone 5’in Maliyeti Belli Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft da 1CD yi 100 dolara satıyor (Windows 8 😀 )
  1 CD 30 kuruşa malediliyor ayuaujahahaha…

  demekki neymiş.. yazılım işinde çok para var arkadaş (Windows…iOS…vs..)

  şu iOS u başka telefonalra yükleyebildiğimiz an iPhone ‘nin bittiği gündür.
  🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Picasso’nun tablosunun pahalı olması, boyada kullandığı maddelerden değil, san’atkarındandır ve san’atındaki inceliklerdendir. Arif olan anlar…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Malzeme maliyeti bu tabiki işçilik, fabrika giderleri, ar-ge çalışmaları, garanti giderleri, direk ve endirek giderler ve vergiler hariç. Bu kadar tartışmaya luzum yok sonuçta adam tabiki kar edecek 50 imiş 200 imiş orasını onlar bilir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tasarım gerçekten kötü, yazık steve gitti iş bitti. Onun gibi bir tasarım ve pazarlama dahisi olmadan apple’ın işi çok zor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Delinin biri kuyuya tas atmis. Saydim ( 50 idi ) kac simdi bilmiyorum ……. Akilli cikaramamis

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon başına 50$ ya kalıyor ya kalmıyor diyen arkadaş beko koca televizyonlardan 5-10 tl anca kazanıyor. Ayrıca apple’in geliri amerikanın vergi tahsilatında önemli bir yere sahip. %0.5 oranında etkiliyormuş. Tek başına koca türkiyenin 1 yılda tahsil ettiği vergi kadar gelirleri var.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar ar-ge maliyetini sırf iphone 3G S den kazandıkları parayla çıkardılar. Iphone 4 , 4S veya 5 te devasa değişiklikler yok ki çok fazla ar-ge harcattıracak. Hem masrafları o kadar fazla olsa 600 milyar dolarlık bir şirket olmazdı Apple. Şu anda tıkır tıkır para basıyor Apple ohh miss. Bizde o telefonları alıp cari açığı iyice arttıralım.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  epılın derdi bizimkileri gerdi

 9. Crimean dedi ki:

  Bu hesaplama saçma bence, elektronik bir cihazın parçaları üzerinden maliyet hesaplaması saçma, cihaz yazılım, donanım, servis, garanti vs ile bir bütündür. Müşteri ona göre alır. O zaman bende parçaları şöyle hesaplarım :A6 satış fiatı 28 dolar ama içindeki platik ve metal parçaların maliyeti 5 dolar, diğer donanınmlar vs vs eklesen alsana 20 dolarlık toplam maliyet! 🙂 Çok ucuz!!!! Adamlar 20 dolarlık cihazı 649 dolara satıyor diyebilirim 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  galaxy s2 en güzeli tipi de güzel fiyatı da özellikleri de s3 dahi benim gözümde 2nin yanında sıfır

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 15.09.2012 20:00 ‘a gelirsek.. neyin fan boyuna dönüşeceğin çok umurumda değil, direk samsung örneği verdiğine göre ön yargı sahibi ve etiketçi bi insan olduğun anlaşıldı ama samsung fanıda değilim öncelike bu bir.. Badanın gelişmesi için satması ve birilerinin bu ürünü elinde bulundurması gerekir, satmayan ürünler yavaş ilerler, genel doğa kanunumu desem ne desem artık..!? Samsungun ödediği tazminat başıklarını incelersen patent ihallerinin ios kopyalama çabalarıyla alakası olmadığını görürsün, tabi eğer lütfedip bakarsan.. biliyosun ama eksik biliyosun.. nedir bu paraflar? tasarım benzerliği, öne sürülern teze göre iphone piyasaya çıktıktan sonra samsungun tasarımı değişmiş..(hoş fiziksel tuş takımı olmayan dokunmatik ekranlı herhangi bi telefonun bi diğer telefona benzeme şansı eğer üçgen değilse ` falandır kocaman bi ekran alttan 1-2-3 tuş o kadar.. ) nedir diğer paraf..? ikon benzerliği..!! iphonedaki not defteri ikonu samsungdakine benziyomuş.. dimi.. bende öyle düşündüm etrafta birbirine hiç benzemeyen not defteri ikonları varken nasıl böyle bi hırsızlık yapılır.. bende kınadım.. :)) bir diğer paraf, arama ekranında dokunmatik tuşlar büyük(kocaman), çevrilen numarayı gösteren yer küçükmüş.. hay Allah.. bak şu işe.. böyle minicik dokunmatik tuşlar koymak varken yapıırmı böyle bişey.. hay Allah.. Laf aramızda bende tüm diğer telefonlardan firmalardan soğudum şimdi(!) ne kadar mükemmel bi sistem varmış hepsi kopyaymış meğer.. xD xD geçiyorum diğer parafa.. ajanda her ikisindede ay görünümü şeklindeymiş ve ne tesadüf ki takvimin altında küçük 2 satırlık her güne özel not düşülebilen bi bölüm varmış.. 😀 bak yaa.. görüyomusun.. bende bunları ezelden beri standart sanırdım meğer buraların bi abisi varmış.. 😀 belki bunlar dışında bir ikide iletişim protokolü ihlali olabilir onuda tüm firmalar karşılar zaten tıpkı birçok firmadan Microsofta ödenen internet protokolü tazminatları gibi.. — arada geçen bi sözünede cevap vereyim evet kopyacı aşalık bi adamım ben, millet uğraşıp emek veriyor JAVA dilini C dilini geliştiriyor, bende hiç yüzüm kızarmadan oturup o dilleri bedava kullanıp emek hırsızlığı yapıyorum.. kendi dilimi yazmam gerekirdi hay aksi.. Sen kendi ürettiğin Standardı bi söylesene azcıkta ordan çalayım.. 😀 medeniyet var olan şeyi kullanarak geliştirerek gelişir, kimse bişeye sıfırdan başlamaz, bundan önceki ve sonrakiler gibi.. Herkes Mucit olmalı kendi icadını yapmalı ötekilerini kulanmamalı yaklaşımını tuttum, icat ettiğini sandığın şeyler içinde görmeden alkışlıyorum, kendi makinenden yazıyor omalısın bu satırarı, tebrikler.. mutlu ol 🙂
  import etmek te bir iştir bunu şirketler kendi ürünelrine yapar.. upgrade eder üstüne koyar, bu gün windows hatalar, mavi ekranlar denizinde yüzüyorsa bu teee fii tarihinde yazdığı kernelden vazgeçmek yerine üstüne ekleme çabasıdır.. konuya hakim bile değilken haber takip etmezken üretici değilsin, kopyacısın, hırsızsın sana normal geliyor bunlar demek ne kadar güzel(!) — ah ZİYARETÇİ 15.09.2012 20:00 …. yazdığım yorumla sen fanboy mu oldun bilmemde ben çok utandım, ne büyük yanlışlar içindeymişim meğer.. ne kadar kopyacıymışım, tipim bile başkasına benziyo, o derece.. tövbe edip bu diyarları terk ediyorum, teşekkürler ZİYARETÇİ 15.09.2012 20:00 , eğlendim.. 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  —birincisi arge araştırma geliştirme kısaltmasından gelir, evet sen arge deyince kendi ürününü (biraz daha) geliştirmeyi anlarsın, ben var olan teknolojiyi geliştirmeyi anlarım normaldir.. akınsofta para vermek yerine kendi kafe plus sistemini yazan bizim mahalledeki internet kafe teknolojinin doruklarında geziyor, arge nin dibi o zaman.. (!) bağımsız yazılımcılar kaliteli ürünleri sıfırdan ortaya koymuyor olabilir, ama işten dönmüş günde max 2-3 saat keyfi olarak çalışan ve kafa yoran adam bunları yapıyorsa MIT den dereceli mezun, tam gün mesai yapan ve çok uçuk ücretler alan kalabalık(!) bir ekibin sıfırdan başlaması ve yapması bir mucizede değildir, lütufta değildir.. işini yapmıştır o kadar..— 1.cevap

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Maliyet ne olursa olsun şu bir gerçekki adamlar iyi iş çıkarıyor. İyi de pazarlıyorlar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 15.09.2012 14:19
  Verdiğin cevap insanı Apple fanboyu yapar. Tek bir soru: Samsung Bada’yı neden geliştir’e’medi? Ha, evet, lüzum görmedi. klsaşdsda

  İos öyle dandik birşey ki kopyalanmasına bir tane daha üretilmesine lüzum görülmemiş. Samsung sening gibi düşünmemiş olacak ki bugün eşşek yüküyle tazminat ödeme cezasına çarptırılıyor. Microsoft dahi farklı bir şeleri üretme derdinde.

  Bu ülkede üremenin ne kadar kolay olduğunu söyleyen zibilyon tane insan var, sorsan sen ne ürettin diye verecek cevabı yok.

  Sizin gibilerin işi gücü bir yerlerden kopyalamak. Bu yüzden hiç çekinmeden import etme örneği verebiliyorsun. Kopyalayıp çalıp çırpmakta bir beis görmüyorsun.

  Ha bu arada tabi ki telefon başına kazanç 50 doların çook üzerinde.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  o işletim sisteminin geliştirilmesi için firmada arge birimi var ve burada da maaşlı birileri çalıştırıp apple projeler destekliyorsa arge yok diyemezsiniz, argenin nasıl olması gerektiği beni ilgilendirmez , sizin arge taniminiza uymuyor diye ne apple maaş vermeyi keser o yazılımcılara ne de her telin satış fiyatı belirlenirken arge kalemini eklemekten vazgeçer. Ayrıca bağımsız yazılımcılar kaliteli programlar ortaya koyarken sifirdan yazmıyorlar sistemi, güzel bir platform var ortada sürekli geliştirilen, onun imkanlariyla gerçekleşiyor. tüm os ler için geçerli bu, fanboyluk yapmışım davranmana lüzum yoktu,

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Emperyalizmi eleştirenler bile İphone kullanıyor. Bu apple firmasının pazarlama başarısı mı? Yoksa millet neyi eleştirdiğini bilmiyor mu?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi 155 dolar imal maliyeti 100 dolar yazilim dersek ihracaat parasi 20 dolarsa dizayn icin 50 dolar 650 dolara satin aliniyorsa 325 dolar apple kar ediyor. Elinde bulundurdugu bu nakitlede aninda telefon imal edecek servisi guclendirebiliriz ama sonucta gene pahali ustelik S3 kadar ozelligi olmadigi halde

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Maliyet dusuk olabilir ama bir gelistirilme sureci var o parcalar gokten zembille inmiyor 🙂

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Maliyet dusuk olabilir ama bir gelistirilme sureci var o parcalar gokten zembille inmiyor 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Apple in kullandığı malzeme kaliteli sağlam ve bu paraya mal ediliyor Allah bilir GalaxyS3 plastiğine ne kadar vermiştir 😀 😀

" iPhone 5’in Maliyeti Belli Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 5’in Maliyeti Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 5’in Maliyeti Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "