Okunma

iPhone 5S’in Kamera Yenilikleri


11 Eylül 2013 Çarşamba 15:00
iPhone 5S’in Kamera Yenilikleri

Apple’ın iPhone lansmanı gerçekleşti. iOS 7 ile ilgili detayların da paylaşıldığı lansmanda yeni nesil iPhone akıllı telefonları iPhone 5S ve iPhone 5C tanıtılırken modellerin birbirinden ayrıldığı noktalar keskindi. iPhone 5S, iPhone 5’in üzerine bir takım geliştirmelerle gelirken 5C modeli, iPhone 5’in dış tasarım dışında değişikliğe uğramamış şekli olarak karşımıza çıktı. Peki üzerinde spekülasyonların eksik olmadığı kamera geliştirmesi konusunda iPhone 5S, öncülünün üzerine neler ekledi?

Kamera lensi iPhone 5’e göre yüzde 15 büyüyen iPhone 5S’de 8 megapiksel fotoğraf çekim ve 1080 piksel yani HD video kayıt özellikleri bulunuyor. iPhone 5’de de aynı özellikler sunulmaktaydı. Ancak bu altyapının üzerinde bir takım teknoloji geliştirmeleri de tanıtıldı.

Diyafram geliştirmesi

iPhone 5S’de şüphesiz kamera konusunda dört önemli geliştime söz konusu bunlardan ilki diyafram konusunda. Diyafram, ışık dozajını ayarlayan sistemdir; lensten geçen ışığın miktarını ya da şiddetini ayarlamak için lensin içine yerleştirilmiş olan düzenek olarak da nitelendirilebilir.

iPhone 5’te f:2.4 olan diyafram değeri 5S’te f:2.2 seviyesine getirildi. Net alan derinliğini etkileyen önemli faktörleden biri olan diyafram, böylelikle iPhone 5S’e yapılan geliştirmeyle beraber bir fotoğrafta arka planı daha fazla flulaştırabilme(ya da bulanıklaştırabilme) olanağı da sağlar. Ayrıca iPhone 5S’te iPhone 5’e göre geliştirilen diyafram ile birlikte daha düşük ışık koşullarında fotoğraf çekilebilecek.

Flaş gelişti

İkinci geliştirme flaş konusunda. iPhone 5’teki LED flaş, 5S ile birlikte çift True Tone Flash olarak nitelendirilen flaş modülüne bırakıyor. Tek bir flaş havuzudan iki ayrı flaşın yer aldığı teknolojinin fotoğraf çekiminde sağlayacağı en önemli geliştirme ise ortamdaki ışığa göre flaşın otomatik olarak belirlenmesi. Düşük ve kırmızı ışıklı bir ortamdaysanız iPhone 5S’in True Tone Flash’ı ona göre flaş çakıyor. Henüz denemediğimiz bir özellik olmakla birlikte teoride ilginç görünen bir özellik olduğunu belirtebiliriz.

iPhone 5’in üçüncü kamera geliştirmesi ise Burst Mode. Saniyede 10 kare seri çekim yapılabilmesi anlamına gelen bu özellik, iPhone’daki kamera anlayışını günümüz fotoğrafçılık trendlerine yaklaştıran bir özellik oluşunun yanı sıra önemli bir eksikliğin de sona ermesi anlamına geliyor.

Slow Motion özelliği

Ele alacağımız dördüncü ve son özellik ise video fonksiyonu konusunda. Yeni özellik ise Slow motion. 120fps hızında video kaydı anlamına gelen özelliğe sahip iPhone 5S, bu sayede yavaş çekim video kaydına olanak tanıyor.

Özellikle Instagram’ın video özelliği kazanması ile YouTube’un yanına bir diğer popüler sosyal ağ platformu daha eklenmiş oldu. Slow-motion video kaydı sayesinde örneğin bir motosikletin yavaş çekim kaydı yapılabilecek. Video özelliğine eklenen bir diğer özellik te geliştirilen görüntü sabitleme teknolojisi oldu.

iPhone’un diğer özelliklerine göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz.

:: iPhone 5S’in kamerasındaki yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

53 yorum - “iPhone 5S’in Kamera Yenilikleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    aphon 5 s de ön kamera var mıdır

  2. SDN Okuru dedi ki:

    aphon 5 s ön kamera var mı acaba

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Hakkaten 5s le çok fena hava atıyoruz. Sinirli arkadaşlara bu lafım. Cebinden çıkarınca yan yan herkes tel.i süzüyor. Kasasına, tasarımına, karizmasına herkes hasta oluyor. Ama kimse alamıyor çünkü 2500 TL. Daha yeni çıktığı halde s4,z1 1600 TL’ ye düştü bile. Kıskanmayalım pleaseeeee. Subaru daha hızlı gitse bile Ferrari daha karizmatik değil midir arkadaşlar?

" iPhone 5S’in Kamera Yenilikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 5S’in Kamera Yenilikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 5S’in Kamera Yenilikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "