iPhone 8’de sanal tuşlar mı olacak?


2017-02-16 08:00:00
iPhone 8’de sanal tuşlar mı olacak?

iPhone 8 tanıtımına 8 ay var. Fakat son bir haftadır iPhone 8 haberleri ile yatıp kalkar olduk. Özellikle güvenilir analist Ming-Chi Kuo, bir haftada üç rapor yayınlayarak iPhone 8’in özelliklerini epeyce detaylandırdı. Kuo, yeni raporunda iPhone 8’in ekranı ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

5.8 inç ekranda sanal tuş alanı olacak

Kuo’ya göre iPhone 8, 5.8 inç çerçevesiz bir OLED ekrana sahip olacak. Bu da Apple’ın iPhone’da ana ekran tuşu ve Touch ID‘yi kaldırdığı anlamına geliyor. Kuo, yeni kimlik tanıma özelliği hakkında bilgi vermiyor. Fakat daha önce sıkça gündeme gelen yüz tanıma ve iris tarama özelliklerini içeren bir biyometrik teknolojinin kullanılma ihtimali yüksek.

17-02/16/iphone-8-sanal-tus-alani-600x353.jpg

Analiste göre iPhone 8, 5.8 inç OLED bir ekrana ve 5.15 inç kullanım alanına sahip olacak. Fakat bu ekranda bazı alanlar sanal tuşlar için ayrılacak. Kuo’nun raporunda paylaştığı bir çizimden, bu alanın yeni MacBook Pro’daki Touch Bar‘a benzer olacağı anlaşılıyor.

iPhone 8, 4.7 inç iPhone boyutunda olacak 

Kuo, OLED iPhone’un tek elle işlem yapılmasına izin veren 4.7 inçlik iPhone’a benzer ölçülere sahip olacağını düşünüyor. Ekran 5.8 inç olsa bile çerçeve olmayacağı için iPhone’u 4.7 inç boyutlarında tasarlamak mümkün.

17-02/16/iphone-8-47-inc-600x326.jpg

Kuo, bir kaç gün önceki raporunda iPhone 8’in devreleri küçültülerek  4.7 inçlik gövdeye 2700 mAh güç veren bir batarya yerleştirileceğini de iddia etmişti. OLED ekran, LCD’ye göre daha az enerji tükettiği için 4.7 içlik iPhone 8’in 5.5 inçlik Plus modelden daha uzun batarya ömrü sunacağını belirtmişti.

Kuo, iPhone 8’in dışında Apple’ın 4.7 ve 5.5 inç iPhone üretmeye devam edeceğini düşünüyor. Önceki araştırma notlarında  kablosuz şarj özelliğinin bütün modellerde olacağı dışında bu iPhone modellerinin özellikleriyle ilgili bilgi vermedi. Kuo, iPhone 8 dışındaki modellerin küçük iyileştirmeler ile geleceğini, yani iPhone 7s modelleri olacaklarını düşünüyor.

iPhone 8’in özellikleri ile ilgili gelen son iddialar, geçen hafta ortaya atılan “iPhone 8, 1000 dolar fiyat etiketine sahip olacak” iddiasının altının doldurulmaya çalışılması gibi bir izlenim oluşturdu. Kaynakların her haberde 1000 dolar vurgusu yapmaları bu fiyata alıştırma çabası gibi görünüyor.

:: Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 


 • yazarİlker Çiftçi

  2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “iPhone 8’de sanal tuşlar mı olacak?” üzerine 19 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Oley be sanal tuş çıksın iPhone alcam. Takıntılı heriflere inat! 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Civciv çıkacak kuş çıkacak derken, dağ fare doğuracak. Yahu adam ne yapsa satıyor niye risk alsın farklı bişe denesin. Yeni bir renk ekler en hızlı iphone der suya dayanıklı yapar batarya biraz büyür al sana 7s. Tanıtım biter vaaay bee deriz sonra birbirimize bumuydu deriz.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Yine ucmaya basladilar, iphone 7s ve 7s plus cikicak ayni kasa ile, belki bir ihtimal ozel bir telefon cikarabilirler onunda ismi 8 olmaz, bosuna zorlamayin

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Ful ekran gozukuyo gorsellerde ekran kasa orani

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Sanal tuş değil tam olarak LG V20deki ikinci ekranı taklit edecekler bu sefer

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Fiziksel tuş gereksiz bir teknolojidir. Yıl 2017 oldu. Ayıp bir şey ya. Hala basmalı tuş kullanmak çok ayıp. Yakında telefonlar katlanacak, bükülecek, daha sonraki yıllarda beynimize girecek. Ama bazı mağara sevici teknoloji düşmanı cahiller hala "fiziksel tuş isterüükk" diye acizce çırpınıyor yazık…

  7. SDN Okuru dedi ki:

   8'in de rakam olarak bir anlamı yok. 7S ve 7S Plus çıkacaksa, sözde özel modelin adı niçin 8 olsun? X çok daha anlamlı

  8. SDN Okuru dedi ki:

   iPhone 8 ismi ile çıkmaz iPhone Pro yada iPhone X adı altında çıkacaktır kanaatimce..

  9. SDN Okuru dedi ki:

   Taklit etmediği bişi kalmadı heralde apk da yüklensin tam olsun

  10. SDN Okuru dedi ki:

   Zaten şuan sanal tuş var i7 de. Kullanmayan cahiller bilmez. Bkz: Taptic Engine !

  11. SDN Okuru dedi ki:

   Hiç birşey değişmeyecek boşa yorulmayın.

  12. SDN Okuru dedi ki:

   Hadi hadi uydurmayın gene basıcaksınız arkaya elmayı koyunlara aynısını satıcaksınız

  13. SDN Okuru dedi ki:

   Öyle olsa ben bile alırım AyFon.

  14. SDN Okuru dedi ki:

   sanal tuş ne abi yapma :(((

  15. SDN Okuru dedi ki:

   Iphone 7s ve 7s plus çıkacak sadece. 8 falan yok milleti yediniz bu 8 haberleri ile.

  16. SDN Okuru dedi ki:

   Haha kınadığınız herşey başınıza gelecek tek tek 😀

  17. SDN Okuru dedi ki:

   alırım.

  Yorum yazın