Okunma

iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza!


02 Mart 2016 Çarşamba 20:30
iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza!

Dünya teknoloji gündemini son bir kaç haftadır meşgul eden Apple ve Amerikan Hükümeti arasındaki “iPhone hackleme” konusu dünya geneline yayılıyor. 

Fransa hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, eğer bir iPhone herhangi bir davanın gidişatı için önem arz ediyor ise, Apple mahkeme kararı doğrultusunda cihazın şifresini açmak zorunda.

Eğer Amerikan Hükümeti‘nin isteğini reddettiği gibi Fransız Hükümeti‘ni de red ederse, Fransa’da satılan her iPhone için yaklaşık 1 milyon $ ceza ödemek zorunda kalacak.

16-03/02/iphone-6s-34-1456947339.jpg

Tabi bu ceza sadece Apple için geçerli değil, çıkan yasada özellikle Apple veya iPhone kelimesi geçmiyor. Yasada belirtilen şartlar bütün cep telefonu üreticileri için geçerli.

Yani eğer Google, bir Android cihazın şifresini mahkeme kararına rağmen kırmazsa aynı cezaya çarptırılacak.

Fransa‘da özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği için yasaya tepkiler çığ gibi büyüse de hükümet, bu yasayla birlikte terör olaylarındaki istihbarat sürecini hızlandırmayı amaçladıklarını açıkladı.

Ek olarak devletin, vatandaşlarını koruması gerektiğini belirten hükümet yetkilileri, yasa konusunda vatandaşların endişe duyulmaması gerektiğini belirtti.

::Sizce Apple, iPhone’ların şifresini kırmalı mı?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

51 yorum - “iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Olay bir teröristin telefonu değil şunu idrak edin yeter artık. FBI, Apple cihazlarında bir arka kapı açılmasını istiyor. Olay seni, beni ve diğer tüm Apple kullanıcılarını kapsayacak yani. Olası bir durumda FBI bu backdoor sayesinde tüm iPhone'lara müdahale edebilecek. "Özgürlüğümüz elden gidiyor" diye bas bas bağırırsınız ama işin içine FBI girince "ne olacak versinler yiaa" dersiniz. Olay sadece teröristin telefonu olsaydı eyvallah versinler dedim ama 7/24 internete bağlı olan telefonuma elin amerikalısının bağlanmasını ve tüm özelimi okumasını istemem ki bu sadece FBI işi değil bu arka kapıyı hackerler da kullanabilir bu da ciddi tehditler oluşturacaktır.

  Kafanıza sokun şunu artık yeter.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu cihazda "Parmak İzin" kayıtlı, facetime kamerası parmak taraması yaparken fotoğrafını da çekiyor "Yüzünün Resmi" kayıtlı.

  Ulusal güvenlik teşkilatları senin dijital imzan olan parmak izine sahip olacak, resminde onlarda ! Suçlu ol ya da olma bir şeyi avuçladın, anlatabiliyor muyum…

  Backdoor ile ortam dinlemesinden tut, eşinin anadan üryan haline dahi elin FBI elemanı bakabilir. Bunun nasıl bir manyaklık olabileceğini düşün.

  Evde siyaset yaparken yasaklı kelimeleri telaffuz ettiğin an, tam ortam kaydı ve fişleme yapan bir cihaz düşün. Düşünemedin değil mi ? Ya da düşünmek istemedin !

  Adama demezler mi, bundan 20-30 yıl evvel cebe sığan ufak bir cihazla hayallerin ötesinde şeyler yapabilineceği kimin aklına gelirdi…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sizin işiniz gücunuz yokmu lan

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tall Man. Anladın sen onu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Fransada satmıyorum der adamlar çokta fifi 🙂 Zaten vize yok bişey yok atla git komşu bir ülkeden al gel 🙂 Fransa pazarından çıktıktan sonra hiç bi cacık ceza kesemez 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  telefona ne gerek. Operatorden tüm görüşmeleri, mailleri kontrol ediyorlar zaten

 7. SDN Okuru dedi ki:

  amerika da buna izin verir öyle mi ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  tartışma yanlış bilinmeye başladı sanırım… mahkeme kararı olan spesifik bir telefonun kilidinin açılmasında sorun yok ki… sorun iphone lar için her zaman kullanıma hazır bir arka kapının açılması isteği… demagoji yapıp kamuoyunu yanlış yönlendiriyorlar… bu konuda her zaman apple dan yana olmak lazım… telefonlara arka kapı açılması son derece ciddi problemler oluşturur…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Başlarım özel hayatın gizliliğine teröristler gelsin seni öldürsün ozman bence hükümet haklı ve bunu apple kendisi cihazı hackleyip önemli bir bilgi varsa vermeli eğer yoksa sorun yok vermez bunu büyürmeyin bu kadar zaten bunu istemeyenler kötü insanlar herhangi bir bağlantısı bulunanlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  o parayı ödemez apple sonrada ülkede satışı yasaklanması gündeme gelir

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların tamamı reklam kokan hareketler. Danışıklı dövüş. Apple çoktan vermiştir bile telefonun şifresini. Güvenilir telefon imajı oluşturuyor kendine. Mahkeme jürilerinde ve halkın gözünde güvenilir marka imajı yaratıyor. Pahalıya satıyoruz ama bilgileriniz güvende sloganı. Bedavadan prestij reklam. ABD'de iş kanununda şirketlerin tüzüğünde devlet yararına çalışacağım ibaresi var. Geçin bu işleri. En sonunda kanun ile vermek zorunda kaldık Fransa'daki ya da x ülkedeki müşterilerimizi mağdur etmemek için diyecekler. Merak edenlere iPhone değil Apple kullanıcısıyım. Yapıştırmadan önce mantığınızla hareket edin, eğer varsa.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  fransanın paraya ihtiyacı var belliki.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bi 6s kullanıcısıyım lakin öyle apple fanboy u falan değilim bu davada apple ınhaklı buluyorum bide neymiş efendim Fransa'nın kararı tüm akıllı androidlerinde kapsıyormuş

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Apple, hack olayından bu yana bozulan imajını tazeleme amacı güdüyor.

  Backdoor talebi ilk olarak Amerikan güvenlik teşkilatı tarafından talep edildi malumunuz, Fransa' da yırtık dondan fırlar gibi hep yaptığını yaptı "Benim neyim eksik !" tribi atıyor kendince.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Apple telefonun nsdıl kırılabildiğinin bilgisini verdiği anda herkesi incelemeye alırlar, yasal olmayan izlemeler de yapılabilir ve kimsenin ruhu bile duymaz, Apple'ın çekindiği konu bu bir kez o yolun anahtarı verilirse iş çığrından çıkar. Google da bu konuda Apple'ı destekliyor.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu bilemezsin. Hangi niyetle yaptıklarını nereden bileceksin? Belki fişlemek için kullanacaklar? Apple bu konuda haklı. Bence tüm dünya için bir test süreci bu. Android, iOS kullanıcısı demeden bu olaya destek vermemiz lazım. Kafasına göre neden girsinler cihazlarımıza? Kaldı ki biyometrik bilgilerimiz de var içinde, önemli bir olay. Parmak izi algılayıcı kullanıyoruz, altından ne çıkacağını bilemezsiniz. Bu ülkede bile masum insanları bir anda nasıl terörist ilan ettiklerini, uydurma yaftalarla nasıl darbeci vs. diye sınıflandırdıklarını görüyorsunuz. Belki cihaz üzerinden de kafalarına göre delil üretecekler. Türlü sorun çıkar bu işten. Apple'ın dik duruşu gerçekten çok önemli. Şu an olarak da düşünmeyin. İleride iris tarayıcılar da eklenecek ve kimlik güvenliği için pek çok yeni teknolojiler geliştirilecek. Buna onay vermesi demek geleceğimiz için de büyük risk.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Beyinler uyuşturulmuş, onlar yapınca haklı, takdir edilir bizimkiler yapınca özgürlük elden gidiyor küfür edilir.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  19. Yüzyılda başlayan sömürge yerini 1.Dünya savaşı sonrası manda ve himaye ye bıraktı 21. Yüzyıl da ise teknoloji ile insanları esir alarak siber savaş başlattılar. Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya kankaların bugüne kadar sürdürdükleri iş birliği, planlar bozulmak üzere hepsi yeni çıkar aracı olan teknolojiyi elde etmek için debeleniyor. Amerika merkezli 3 yazılım firması (google,microsoft,apple) saltanatını sürdürdüğü sürece 3. Dünya Savaşı kapıda.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Apple öyle batmaz be Fransa sen köyünde oyna

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Adaletten bahseden insanlar var hala, ulan adam terörist seni veya halkını öldürecek eylemler yapacak ve sen hala adaletten bahsedeceksin. Bu kadarına da pes yani!

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi de şirketlere gözünü diktiler. Şirketleri önlenemez yükselişi zorlarına gitti her halde…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Apple adamsan dik duruşuna devam et.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ayni seyi Turkiye yapsa yer yerinden oynardi. Özgurlukler ülkesiymis pehh yemisim sizin demokrasinizi.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Lan Fransa kim takar seni allahın pisllikleri. siz insanmısınız

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Fransa rezil bir ülke zaten ne beklersin ki. DirenApple

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Köle apple

 27. SDN Okuru dedi ki:

  birincisi bu kontrol kime göre neye göre .
  ikincisi bu devletin kurumunda çalışan şahıslardan birisi bu açığı piyasaya verirse yada satarsa ne olacak.
  bizim memleket için sorun yok mernis piyasada satılıyor torrentten indiriliyor zaten.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de bu tip olaylar olsa hemen sokağa dökülürdü bizim insanımız. Hani bizim özel hayatımızın gizliliği diye.
  Yazık

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Respect Apple

 30. SDN Okuru dedi ki:

  birazda onlar ödesin hep biz mi para vereceğiz ürünlere….

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Fransa ve Amerika'da ki bu demokrasi karşıtı durum çok endişe ***** kişisel bilgilerin gizliliği ve adaletin tam bağımsızlığı konusunda gerekli adımlar atılır.Şuan ki durumu kaygıyla izliyorum.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Bende diyorum aynen apple cihaz satışını durdurur olur biter gitsin ve o ülkeye girin tüm telefonları uzaktan kitlerim olur biter kısasa kısas

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Tarafsız olarak Apple haklıdır,fan değilim iphone sevmem 6s kullanıyorum 2 aydır Samsung s7 EDGE yada htc m10 bekliyorum… Apple her kim olursa olsun cihazın kilidini kırmamalı terörist de olsa ajan da olsa..sonuçta dünya markası

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Apple'da kesin öder. Fransa ofisini kapatır olur biter.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  fransadan çekilecek rez

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar da Fransaya telefon satmaz ve ürün desteğini çekerler olur biter. Sanki İphone Fransa'dan gelecek birkaç yüz milyon dolara mı kaldı. Kasalarında ABD'den çok para var

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Apple'in arkasındayım umarım boyun eğmezler. Terör olaylarında tamam gitsinler özel olarak çalışarak işi halletsinler, ama diğer taraftan nasıl olsa izin var diye özel hayatın da içine ederler hele de türkiye gibi bir ülkede.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Açıp baksınlar adamlar zaten herkesin telefonunu incelemeyecek. Neyin peşindesiniz. Sanki sıradan bir insanın telefonuna bakacaklar. Baksalar bile bunlar senin fotoğrafını konuşmalarını internette yayacak kurumlar değil. Kesinlikle kontrol edilebilmeli. Terörün kökünü kazısınlar. tabi bu önlemleri Fransanın alması samimi gelmiyor. Terörü finanse eden ülkeler bunlar.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Ben apple dik duruşuyla saygı duyulacak bir firma

 40. SDN Okuru dedi ki:

  apple böyle bir ceza alması efsane olur

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Fransanın bu tür kararlarına hayranım adamlar çok net ve kararlı

" iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "