Okunma

iPhone için Ava Giderken Avlanmayın


06 Mayıs 2014 Salı 04:00
iPhone için Ava Giderken Avlanmayın

Dünya genelinde hırsızların en çok gözünü diktiği elektronik cihazların başında şüphesiz iPhone‘lar geliyor. Yükte hafif, pahada olmasının yanı sıra birçok ülkede iPhone’un ikinci el piyasası makine gibi işliyor. Ancak uzmanlar, olası bir hırsızlık durumunda kullanıcıları dikkatli davranmaları konusunda uyarıyor.

The New York Times haberine göre emniyet güçleri, Find My iPhone özelliği sayesinde cihazı kendi başına bulmaya gidip, ikinci bir mağduriyet yaşayan kullanıcıların her geçen gün arttığını belirtiyor: “Telefonunuzu çalan kişi her zaman baş edebileceğiniz 15 yaşında bir çocuk olmayabilir.”

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/iphone1398363300.jpg

Find My iPhone özelliğinin kayıp cihazlarla ilgili büyük fayda sağladığı belirtilirken, çalındığı bilinen telefonlarla ilgili adaleti kendi başına sağlamaya kalkan kullanıcılar bunun sonuçlarına karşı kibarca uyarılıyor. Bu gibi durumlarda en yakın emniyet müdürlüğüne başvurulması tavsiye ediliyor.

Habere göre ABD’deki birçok benzer vakada, mağdurlar çalınan iPhone’larının peşinden yanlarına bir çekiç alarak gidiyorlar (bizde olsa kesin Haydar olur o). Ancak bu gibi yakın mesafe önlemler, örneğin hırsızın bir tür ateşli silahı varsa etkisiz kalarak, istenmeyen mağduriyetlerin artmasına neden olabilir.

:: Telefonunuz çalındığında siz ne yapıyorsunuz?

 
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “iPhone için Ava Giderken Avlanmayın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten biz türkler hic dayak yemeyiz hep döveriz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Benim anlamadığım vatandaş telefonum çalındı diyor, al işte hırsız burda diyor, polis ne işe yarıyor? Türkiye’de de benzer durumlar oluyor, bizim polisin uygulamadan zaten haberi yok, söylüyorsun, biz buluruz diye savıştırıyor, bi daha da o telefondan haber yok. Vatandaş mecbur kalıyor kendi adaletini kendi aramaya…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bizde olsa hırsızı bulurlar. hırsız, adamın cüzdanınıda alır adam eli boş geri döner 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  “Kanada polisinin ellektrikli jopunu bize getirseler insan hakları diye soka düşer millet …

 5. SDN Okuru dedi ki:

  böyle hırsızları ve tehlikeli insanları elektrikli joplarla etkisiz hale getiriyo kanada polisi bizzat gördüm vancouver’da. bence ülkemizde de olması lazım…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çekerim emaneti bozarım adaleti diyorum bu konuda

 7. SDN Okuru dedi ki:

  1 metreye yakın 10mm çaplı elektrik kablosu hazırda duruyor, nolur nolmaz

" iPhone için Ava Giderken Avlanmayın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone için Ava Giderken Avlanmayın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone için Ava Giderken Avlanmayın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "