Okunma

iPhone’un pil ömrünü uzatmak için farklı ipuçları!


11 Ekim 2017 Çarşamba 03:00
iPhone’un pil ömrünü uzatmak için farklı ipuçları!

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin raflarda yerini alması ile birlikte, cihazı satın alan veya satın almayı planlayan kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisi de, her zamanki gibi pil ömrü oldu.

Batarya tarafında büyük bir iyileştirme yapılmış olmasa da, cihazlara güç veren yeni Apple A11 Bionic işlemci oldukça üst seviye bir performans sunmasına rağmen düşük güç tüketimi ile ön plana çıkıyor.

Bizde iPhone 8 veya iPhone 7 farketmeksizin tüm iPhone sahiplerinin gün içerisinde akıllı telefonlarından daha uzun bir pil ömrü elde etmesine fayda sağlayacağını düşündüğümüz farklı ipuçlarını bir araya getirdik.

Uyandırmak İçin Kaldır özelliğine veda ediyoruz!

iOS 10 ile birlikte kullanıcılara sunulan Uyandırmak İçin Kaldır özelliği, temel olarak kullanıcının iPhone’u eline alması veya cebinden çıkararak kullanmak istemesi halinde ekranı otomatik olarak açıyor.

Bazı durumlarda ekranın yanlışlıkla açılmasına neden olan bu özelliğin, iPhone’un pil ömrünü negatif bir etkisi olabiliyor.

Bu durumdan kurtulmak için Ayarlar menüsü altında yer alan Ekran ve Parlaklık bölümüne geçiş yaptıktan sonra, ‘ Uyandırmak için Kaldır ‘ seçeneğini devre dışı bırakmak yeterli.

Gereksiz bildirimleri ortadan kaldırıyoruz!

Uyandırmak için Kaldır özelliği devre bışı bırakılmış olsa bile, yeni bir bildirim geldiğinde iPhone’un ekranı cihazı elinize almanız veya cebinizden çıkarmanız halinde otomatik olarak açılmaya devam edecektir.

Bu durumun geçmek ve kilit ekranında gösterilmesi istenilen bildirimleri belirleyerek daha verimli bir kullanım elde etmek için iPhone kullanıcılarının yapması gereken oldukça küçük bir işlem bulunuyor.

Ayarlar > Bildirimler yolunu takip eden kullanıcıların, burada yer alan uygulamalar arasından ihtiyaçlarına göre tercihini yaptıktan sonra ‘ Kilit Ekranda Göster ‘ seçeneğini devre dışı bırakması yeterli.

Arka planda yenilenen uygulamaları gözden geçiriyoruz!

iPhone’unuzun pil ömrüne doğrudan etki eden ve devre dışı bırakmanız halinde oldukça iyi sonuçlar elde edebileceğiniz etkenlerden birisi de şüphesiz, arka planda aktif halde çalışmaya devam eden uygulamalar.

Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz ve haftada, bazı durumlarda ise ayda bir defa ancak kullandığımız uygulamalar bulunabiliyor.

Bu uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyerek bildirimlerden kurtulabilir ve pil ömründen büyük bir oranda tasarruf edebilirsiniz.

Otomatik ekran kilit süresini kısaltıyoruz!

Akıllı telefonunuzu sıklıkla masaya bırakan ve çalışmaya devam eden biriyseniz, ekran kilit süresi sizin için büyük bir önem taşıyor.

Ekranın 1 dakika bile geç kapanması, bu işlemin gün içerisinde onlarca defa tekrarlandığı düşünüldüğünde pil ömrüne büyük bir etki sağlıyor.

Ekran kilit süresi için minimum değer olan 30 saniyeyi tercih etmek, kullanmadığınız durumlarda telefonunuzun ekranının en kısa sürede kapanmasını ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçilmesini sağlayacaktır.


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

2 yorum - “iPhone’un pil ömrünü uzatmak için farklı ipuçları!”

  1. grodio dedi ki:

    dalga mı geçiyorsunuz öyle bir şey mümkün değil… dandiphone pil ömrü uzatılamaz kısalır…

  2. Enes dedi ki:

    Ne yapsanız boş, göklerden gelen bir powerbank vardır 🙂

Geri bildirim