Okunma

iPhone satışları geriledi


20 Şubat 2017 Pazartesi 09:00
iPhone satışları geriledi

Apple’ın en çok önem verdiği ülkelerden biri olan Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi oluşu ve teknolojinin üretim merkezlerinden biri haline gelmesi nedeniyle akıllı telefon pazar için büyük önem taşıyor. Apple’ın bu ülkedeki satışları ise ülkenin yerli üreticileri sebebiyle darbe yemiş gibi görünüyor.

17-02/20/iphone-cin.jpg

iPhone 5. sıraya geriledi

Çin pazarındaki önemli markalardan biri olan Apple, yerli üreticilerin gerisinde kaldı. 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan bu ve Canalys tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre Apple, geçen yıla göre bir basamaklık gerileme yaşadı.

Özellikle Huawei ve Xiaomi gibi markaların pazardaki etkinliğinin artması ile birlikte, 2015 yılında 4. sırada yer alan Apple, 2016 yılında ise 5. sıraya geriledi.  Geçtiğimiz yıl içinde 43.8 milyon adet iPhone sevkiyatı gerçekleştiren Apple, bu yıl içinde yüzde 18.2 oranında bir düşüş yaşadı. Son dönemin gözde markalarından Xiaomi, 51.4 milyon sevkiyat ve yüzde 21 düşüş yaşamasına rağmen Apple’ı geçmiş durumda. 

Çin pazarının zirvesinde ise geçtiğimiz yılı 76.2 milyon cihaz sevkiyatı ile lider kapatan Huawei markasını, 73.2 milyon ile Oppo takip ediyor. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen Vivo ise 63.2 milyon gibi dikkat çekici bir rakam ile 3. sırada karşımıza çıkmakta. 

:: Yerli markaların bu başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “iPhone satışları geriledi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  fiyatlar cok abartılı olunca özellikler tatmin etmiyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yıllarca aşağılanan taklitçi ucuz kalitesiz (ki doğruluk payı da vardı)gözüyle bakılan çinliler artık kaçınılmaz gerçekleri gördüler kaliteye taklitçilik den sıyrılmaya kendin gibi olmaya yöneldiler sonuç bu ve belkide ilerisi dünyanın bir numarası çalışkanlar çalışıyorlar ve üretiyorlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çinliler bizimkiler gibi görmemiş değiller ki. Bizimkiler iphone alınca kendilerini zengin sayıyor. Ayol herkes alıyor artık tarife'ye ek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah daha da ***** batar apple da biraz yeniliğe gitmek zorunda kalırlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Fakirler çoğaldıda o yüzden. Pis fakirler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemiz de pek bilinmeyen vivo diye yazılmış çok iyi biliniyor da geldiği yok

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Önemli olan satış sayısı değil net kardır sizi fakirler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ohhhh keşke 0 a kadar düşse

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çinliler akıllı adamlar kendi markaları dışında telefon almaması iyi zaten huaeei en iyi telefon hem kamerası hem sesi olsun çok iyi Apple fabrikası çinde ve amerkanlılar düşük maliyette çalıştırıyorlar çinlileri çok acımasızlık yaptıgı telefonlarla para kazanacaklar sonra o parayı kazandığı yere geri verecekler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone satışları hep geriliyor ve düşüyor. Hakeza aletlerde çıkan sorunların da haddi hesabı yok. Ama kötü reklam olayını iyi engellemeyi öğrenmişler.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  aynı para olsa %99 herkes iphone alır

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Xiaomi 300 dolara mi 5s satarken çinde insanların huawei alması saçma

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Çinliler akıllı adamlar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Çin halkı bilinçlidir. Görgüsüzlük yapmayı sevmezler. Bundan dolayı sadece logo için borçlanarak telefon almaz.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Çin halkı bilinçlidir. Görgüsüzlük yapmayı sevmezler. Bundan dolayı sadece logo için borçlanarak telefon almaz.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Çin gibi kendi markalarını tüketen bir ülkede Apple gibi bir markanın sıralamada yer alması bile çok iyi. Apple'dan başka Çin dışında ülkede üretilen marka yok sıralamada.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 8 de apple hisseleri artar şimdiden apple hisse senedi almak lazım yatırım tavsiyesi değildir benim görüşüm…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Jailbreak çıkmadığındandır

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bu çinliler akıllı adamlarmış

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Hep takaşi lerin ve yakuza ların yüzünden

" iPhone satışları geriledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone satışları geriledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone satışları geriledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "