Okunma

iPhone Tek Başına Microsoft’u Geride Bıraktı


08 Şubat 2012 Çarşamba 07:00
iPhone Tek Başına Microsoft’u Geride Bıraktı

Apple ne zaman çeyrek yıllık raporlarını açıklasa karşımıza büyük rakamlar geliyor. Hatta bu rakamları dev olarak adlandırabiliriz. Diğer firmalarla karşılaştırdığımızda her zaman çok daha büyük görünüyorlar.

Bu kez Microsoft‘un kazandığı para ile iPhone ürünlerinin tek başına Apple firmasına kazandırdığı parayı karşı karşıya getiren Business Insider’ın haberine göre, iPhone markası tek başına Microsoft’tan daha çok para kazanmayı başarmış.

Grafikten de görebileceğiniz gibi, iPhone‘un 2011’in son çeyreğinde ortaya koyduğu satış 24.4 milyar dolar civarında.

Microsoft ise bu süreçte Windows Phone, Office, Windows, Xbox ve diğer tüm ürünlerinin toplamında 21 milyar dolara ancak ulaşabilmiş.

Rakamları Apple ile Microsoft‘u karşılaştırmak için kullandığımızda ise ortaya daha da ezici sonuçlar çıkıyor. Microsoft’un 21 milyar dolarına karşılık Apple son çeyrekte 51 milyar dolarlık satışa ulaşmış durumda.

Elde edilen kâra baktığımızda ise Apple’ın Microsoft’u ikiye katladığını görüyoruz. Apple 17 milyar dolar kâr elde ederken Microsoft 8 milyar dolarda kalmış.

:: Apple büyümeye devam mı edecek? Yoksa yakında yükselişi sonlanacak mı? Gelin forumumuzda tartışalım.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “iPhone Tek Başına Microsoft’u Geride Bıraktı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  09.02.2012 01:57 işte billgates i ve şirketni bu sebeple seviyorum siz apple hayranları steve jobsınızın plaka almak la uğraşmaktan kaçtığı için ayda bir yeni bir mercedes aldığınız bilirmisiniz ve o 6 ayda bir arabasını yenilerken tedarikçilerinde 3 kuruşa çalışan işçilerini gram aklına getirmez umrunda olmazdı evet iyi işler yapmış ama hiçbir zaman bir bill gates olamamıştır kendisi olamayacaktırda bugün bill gates servetinin büyük bir kısmını melindabillgatesfoundationa ayırmış ve yardıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarını karşılanmasında büyük rol oynamıştır ya peki steve jobs ne yapmıştır? bugün ölümünün ardından aylar geçsede steve jobs hala haberlere çıkıp anılıyorsa bill gatesin ilahlaştırılması gerek ama allah korusun ona birşey olduğunda 1 ay içinde unutulup gideceğine adım gibi eminim çünkü adam sosyetik değildi rakip firmayla dalga geçmedi çalışanlarına insan gibi davrandı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kitaptaki 10 sırdan birisi : Alçakgönüllü bir yaşam sürmek :[BR] Rakiplerinin hemen hepsinin özel uçağı, özel yatı vs. olmasına karşın Bill Gates oldukça sade bir hayat sürüyor. Cimri denilebilecek kadar eli sıkı. Buna ilişkin çok anekdot anlatılır: Örneğin, gittiği otelin park yeri parasını pahalı bulunca uzun bir sure parasız bir park yeri araştırmış. Kiraladığı arabayı kullanmadığı süreler için başkalarına bir daha kiralayarak değerlendirmeye çalışmış. Uzun bir sure uçakların hep ekonomik sınıfında yolculuk yapmış. Bill Gates’in hayatındaki en pahalı şey yaklaşık 60 milyon dolarlık evi. Bu eve bu kadar para harcamasının nedeni, lüks bir evde yaşama isteğinden daha çok, geleceğin evi nasıl olmalı cinsinden bir tartışma yaratmak, kavramlar geliştirmek, Microsoft’un ürünlerini test etmek. Buna karşın rakibi Oracle’ın başkanı Larry Ellison’ın bir yatı, uçağı ve hatta bir adet de Amerika’da uçuramadığı savaş uçağı var. Bir başka örnek, Microsoft’u birlikte kurduğu arkadaşı Paul Allen. Paul Allen’ın uçağı, yatı, jet sosyeteden sevgilileri var ve pahalı partileriyle tanıyor. Allen geçtiğimiz yıllarda verdiği bir parti için tam 10 milyon dolar harcamıştı. Bill Gates’e niçin uçağı, yatı vb. lükslerinin olmadığı sorulduğunda şöyle yanıt veriyor: Öyle yaşarsam öyle düşünmeye başlarım ve şimdikinden çok farklı bir kişiliğe sahip olurum. Yeterince çalışamam, yeterince ü***** Sadelik ve müsrif bir yaşamdan kaçınma olarak da adlandırabiliriz… Ne dersiniz ?

  —-

  bi de böyle birşey var tabi 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU 08.02.2012 20:38 Maliyet deyince neden herkesin aklına bir cihazın sadece donanımı gelir bi türlü anlam veremiyorum doğrusu! Bir iPhone’un maliyeti sadece iki parça plastik kapak ve dokunmatik ekran mı bayanlar baylar??? AR-GE, yazılım geliştirme ve beyin gücü neden hesaba katılmıyor??? Aldığınız herhangi bir CDnin maliyeti kaç para? Mesela bir Audio CD ya da Windows 7 CDsi??? Sadece bir plastik parçası mı? Forumlarda ve bilimum paylaşım sitelerinde “Emeğe saygı” sloganları hangi emeği ifade ediyor? Apple’ın MS’un emeğine neden kimse saygı gösterip onu maliyetten saymıyor? Yüzlerce insan kod yazıyor… Binlerce insana ekmek kapısı oluyor bu şirketler ve bu kârları da sonuna kadar hakediyorlar! “Nazar etme ne olur, çalış senin de olur!” Klavye başında ona buna sallamakla olmuyor… Sadece bir örnek: GTA 3 Vice City’yi bitirdiğimde ekranda akan yazıdaki isimleri gördüğümde şok olmuştum… SDN OKURU 08.02.2012 20:50 Ayrıca “net kâr” öyle birilerinin direk cebe indirdiği para değildir… Şirket ortaklarına, hisse senedi sahiplerine, ve o şirkete yatırım yapan (yani borç verenlere) dağıtılır… Bir miktarı da (şirket sözleşmesine göre değişir) yeni yatırımlara ayrılır… Eğer bu paralar Steve Jobs’un veya Bill Gates’in cebine girseydi ve bu insanlar bu paraları deli gibi harcasaydı şu anda hala devasa boyutta bilgisayarları, 100 MHz işlemcileri kullanıyor olurduk! Herkesi kendimiz gibi düşünüyoruz maalesef 🙂 Bu adamlar ömürlerini şu anda kullandığımız teknolojik ürünleri geliştirmek için tüketmişler… Emeğe saygı budur!

  —-

  çok doğru yorumlar lakin bu ürünlerin fahiş fiyata satılması gerçeğini değiştirmez.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca “net kâr” öyle birilerinin direk cebe indirdiği para değildir… Şirket ortaklarına, hisse senedi sahiplerine, ve o şirkete yatırım yapan (yani borç verenlere) dağıtılır… Bir miktarı da (şirket sözleşmesine göre değişir) yeni yatırımlara ayrılır…
  Eğer bu paralar Steve Jobs’un veya Bill Gates’in cebine girseydi ve bu insanlar bu paraları deli gibi harcasaydı şu anda hala devasa boyutta bilgisayarları, 100 MHz işlemcileri kullanıyor olurduk!
  Herkesi kendimiz gibi düşünüyoruz maalesef 🙂 Bu adamlar ömürlerini şu anda kullandığımız teknolojik ürünleri geliştirmek için tüketmişler… Emeğe saygı budur!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Maliyet deyince neden herkesin aklına bir cihazın sadece donanımı gelir bi türlü anlam veremiyorum doğrusu!
  Bir iPhone’un maliyeti sadece iki parça plastik kapak ve dokunmatik ekran mı bayanlar baylar???
  AR-GE, yazılım geliştirme ve beyin gücü neden hesaba katılmıyor???
  Aldığınız herhangi bir CDnin maliyeti kaç para? Mesela bir Audio CD ya da Windows 7 CDsi??? Sadece bir plastik parçası mı?
  Forumlarda ve bilimum paylaşım sitelerinde “Emeğe saygı” sloganları hangi emeği ifade ediyor?
  Apple’ın MS’un emeğine neden kimse saygı gösterip onu maliyetten saymıyor? Yüzlerce insan kod yazıyor… Binlerce insana ekmek kapısı oluyor bu şirketler ve bu kârları da sonuna kadar hakediyorlar!
  “Nazar etme ne olur, çalış senin de olur!” Klavye başında ona buna sallamakla olmuyor…
  Sadece bir örnek: GTA 3 Vice City’yi bitirdiğimde ekranda akan yazıdaki isimleri gördüğümde şok olmuştum…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sonuç bana normal geldi zira microsoftun ürünlerini orijinal alma zorunluluğunuz yok almayabiliyorsunuz dolayısıyla microsofta para kazandırmayabiliyorsunuz lâkin bir iphone aldığınızda doğrudan apple’a ödeme yapıyorsunuz.
  Sonuç olarak bu sonuca bakarak sağlıklı yorum yapmak çok da olası değil.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon 1000$ degil 600$ turkiyede vergiler nedeniyle pahali

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonla microsoft u neden karsilastirma geregi duydunuz anlamadim ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  188$ mal olan telefonu 1000$ satarsa tabi 17milyar $kâr eder..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  mikrosoftun apple dan aldığı patent ücretlerinide hesaplasaydınız bu grafikte keşke 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Elma ile Armudu karıştırmamak lazım. HP yıllardır Microsofttun 2 katı ciroya sahip. Yazılım şirketiyle donanım şirketi cirolarına, karlarına göre karşılaştırılmaz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  üret. ürettığının 10 katına sat milletı kerizle apple

 13. -Beneficence- dedi ki:

  17 milyar dolar kar insanın vay be diyesi geliyor…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bill gates bunun altında kalmazdı ama malesef bill gates geri dönmüyor 🙂 bakalım steve ballmer bişi yapabilecek mi 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bukadar olcağını hiç düşünmemiştim.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Son çeyrek…peh.
  Mac OS ve windows satışlarını falan karşılaştıralım.hayır apple süper demek için yapılmış gereksiz bir haber

 17. SDN Okuru dedi ki:

  sdn nin borsayla ilgilenmesi ne guzel:)

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu grafikte görünen bence apple in başarısı değil windows un başarısızlığıdır. Çünkü insanlar artık windowstan sıkıldı yeni sistemler kullanma isteği başladı. kullanılabilecek en iyi alternatif apple olduğu için insanlar apple’a doğru yönelmeye başladı.

" iPhone Tek Başına Microsoft’u Geride Bıraktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone Tek Başına Microsoft’u Geride Bıraktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone Tek Başına Microsoft’u Geride Bıraktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "