iPhone’a Touch ID özelliği tekrar gelecek mi?


28 Haziran 2020 Pazar 09:00
iPhone’a Touch ID özelliği tekrar gelecek mi?

Apple’ın çentik konusunda yapacağı değişiklik sonrasında Touch ID özelliği konusunda yeni bir adım atacağı konusunda çeşitli beklentiler bulunuyor. Bu noktada farklı iddialar mevcutken, beklentiler tam olarak karşılanmayacak gibi görünüyor. Ekrandan parmak izi okuma teknolojisi, Apple için çok da geçerli olmayabilir.

iPhone’a ekrandan Touch ID özelliği gelecek mi?

Öncelikle hatırlatmak gerekirse Apple, iPhone X modeli ile birlikte çerçevesize yakın ekran tasarımına geçiş yapmıştı. Bu süreçte parmak izi okuma özelliği de kaldırılmak durumunda kalınmıştı. Touch ID yerine ekran çentiği ile eklenen sensörler, Face ID isimli yeni yüz tanıma teknolojisini ortaya çıkarmıştı. Daha sonrasında da üst seviye iPhone modellerinde Face ID kullanılmaya başladı.

Touch ID özelliği

Şu an için Touch ID özelliği, güncel modeller arasında iPad, iPhone SE ve MacBook ürünlerinde aktif olarak kullanılıyor. iPhone X modelinin çıkış zamanında, henüz daha erkan üzerinden parmak izi okuma teknolojisi, yeterli seviyede değildi. Apple’ın da bu teknolojiyi yeterli seviyeye geldikten sonra kullanıma sunacağı yönünde bilgiler mevcuttu.

Günümüzde ise birçok farklı markanın modelinde, ekran altına yerleştirilen sensörler parmak izi okuma işlevini sağlayabiliyor. Nitekim bu teknolojideki geliştirmeler, yeniden üst seviye iPhone modellerinde Touch ID iddialarını gündeme getiriyor. Ancak bu noktada beklenti oluşturmamak gerekiyor gibi görünüyor.

Apple’ın mevcut yaklaşımları dikkate alındığında, Touch ID özelliğine geri dönüş yapılması çok dah muhtemel görünmüyor. Apple’ın daha önce kaldırdığı özellikleri yeniden kullanıma sunma konusunda da stratejisi biliniyor. Dolayısı ile iPhone 12 ya da iPhone 13 modellerinde de Touch ID olmayacağını söylemek, şu anki bilgilere göre yerinde bir ifade oluyor. Son gelen bilgilerde de Apple’ın, herhangi bir şekilde ekrandan parmak izi okuma özelliği üzerinde çalışmadığıdetayı bulunuyor.

Hatırlatmak gerekirse Apple, iPhone 11 serisi ile birlikte Force Touch özelliğini de kaldırmıştı. Nitekim Force Touch için de gelecekte kullanımının olmayacağını söylemek mümkün olabiliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse Apple’ın, 2021 yılında duyurması beklenen iPhone 13 modeli ile birlikte çentik kullanımına da son vermesi ve tam ekranlı tasarıma geçmesi bekleniyor. Face ID için gerekli olan sensörler de ekran üstündeki ince çerçeveye eklenecek gibi görünüyor. Touch ID özelliği de yapılan planlamalar arasında yer gibi görünüyor. En azından şu anki bilgiler bu yönde.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Maskeyle yüz tanıma çalışmıyor. Telefonu kullanamıyoruz. Bununla ilgili paylaşım yapar mısınız.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Yan tarafı düzledigine göre yan tarafa koyabilir , çok zor bişi degil ama bununda tüketiciye 100$ farkı olur. Maliyeti 10$ olabilir ama bunu bi devrim gibi anlatacakları için siz +100$ daha ödemeye hevesli olursunuz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Umarım Touch ID ile iris okuma da gelse olağanüstü olur. 😊

" iPhone’a Touch ID özelliği tekrar gelecek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’a Touch ID özelliği tekrar gelecek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’a Touch ID özelliği tekrar gelecek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  2. 2 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  3. 3 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  4. 4 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  5. 5 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  6. 6 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  7. 7 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  8. 8 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  9. 9 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  10. 10 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!