Okunma

iPhone’un Pili Çabuk Bitmesin


30 Kasım 2008 Pazar 13:43
iPhone’un Pili Çabuk Bitmesin

iPhone‘un sunduğu geniş ve dokunmatik ekran, cep telefonlarında çığır açmış olsa da beraberinde enerji sorununu da yeniden gündeme getiriyor. Bu kadar büyük ekranın harcadığı enerji, telefonun pilini de daha kısa zamanda bitiriyor. iPhone‘un pili çıkartılamadığından dolayı yedek pili çantanızda taşımak gibi bir seçeneğiniz de bulunmuyor. Oysa alacağınız bazı önlemlerle, pili çok daha uzun süreler kullanmak elinizde. Bu yazıda, yeni yazılım ile Türkçe dil desteği de gelmiş olan iPhone‘da yapacağınız basit ipuçlarını anlatacağız.

Yapmanız Gerekenler

Kendi iPhone’unuzda yapabileceğiniz değişikliklere adım adım başlıyoruz.

3G Özelliğini Kapatın

iPhone‘u aldığınızda, 3G desteği otomatik olarak aktif halde geliyor. Şu anda ülkemizde 3G servisi veren bir cep telefonu operatörü bulunmuyor. En azından; Haziran ayına kadar olmayacak.

Önemli derecede pil tüketen bu özelliği kapamak için “Ana Menü/Ayarlar/Genel/Ağ” seçeneğine tıklayın. Yukarıdaki ekranda da görebileceğiniz “3G’yi etkinleştir” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Bluetooth’u Kapatın

iPhone‘da bulunan Bluetooth, maalesef hayal kırıklığı yaratıyor. Başka bir cihazdan dosya almak veya şarkı göndermek gibi bir hizmet sunmuyor. Sadece Bluetooth kulaklık ile haberleşmeyi sağlıyor.

Eğer her zaman kulaklık taşımıyorsanız, bu özelliği de kapasanız iyi olur. Bunun için için “Ana Menü/Ayarlar/Genel/Bluetooth” seçeneğine tıklayın ve Bluetooth  servisini kapalı konuma getirin.

Otomatik Kilit

Cep telefonunuzu kullanmadığınız zaman bir süre sonra ekran kapanır ve bazı servisler de uyku durumuna geçer. Bu süreyi kısa tutmak, cep telefonunuzun pili için çok daha iyi olacaktır. Böylece yaptığınız her işlemden kısa bir süre sonra telefonunuz kilitli duruma geçecektir.

Bu süreyi ayarlamak için; “Ana Menü/Ayarlar/Genel/Otomatik Kilit” seçeneğine tıklayın. Gelen pencerede “1 dakika” seçeneğine tıklayın.

Veri Denetleme

Yeni yazılım ile gelen değişikliklerden biri de; cep telefonunuz uyku durumunda olsa da, bazı verileri sunucudan belli zamanlarda çekebilmesi özelliği. Bu, e-postalarda çok işe yarayan bir yenilik. Ancak siz, her dakika yeni posta gelmiş mi gelmemiş mi diye kontrole ihtiyaç duymuyorsanız bu özelliği de kapasanız çok iyi olur.

Bunun için; için “Ana Menü/Ayarlar/Yeni Verileri Al” seçeneğine tıklayın.  “Anında İlet” seçeneğini kapalı konuma getirin veya aynı pencerede bulunan, denetleme işlemini çok daha uzun bir süreye el ile kendiniz ayarlayın.

Kablosuz Ağ

iPhone‘un en çok kullanılan özelliklerinden biri de kablosuz ağ desteği. Evinizde, ofisinizde ya da kafelerde bulunan kablosuz ağ servislerinden faydalanmak için bu özelliğin açık olması mantıklı gelebilir. Ancak, yolculuk sırasında veya kablosuz ağların yokluğundan emin olduğunuz yerlerde, bu servisi el ile kapamalısınız.

Çünkü iPhone, belli aralıklarla etrafta kablosuz ağ olup olmadığını kontrol edecek ve bunun için de hatırı sayılır bir pil gücü harcayacaktır.

Özelliği devre dışı bırakmak için; “Ana Menü/Ayarlar/Wi-Fi” seçeneğine tıklayın ve aşağıda görebileceğiniz “Wi-Fi” seçeneğini kapalı konuma getirin.

 Ekran Parlaklığı

iPhone‘un dokunmatik ekranı diğer dokunmatik ekranlara göre çok daha net ve parlak duruyor. Bu parlaklık bazen aşırı da olabiliyor. Renklerin canlı ve net görünmesi gerçekten de çok önemli. Ancak, pil ömrünün çok daha önemli olduğu bir ortamdaysanız, pili en çok tüketen araç olan ekranın parlaklığına el ile müdahale etmeniz çok iyi bir fikir olacaktır.

Bunun için yapmanız gerekenler şöyle; “Ana Menü/Ayarlar/Parlaklık” menüsüne gelin. Kaydırılabiilir çubuğu, ihtiyacınız olduğu kadar sola çekin. Bu eniyileme ile pil ömrünüz ciddi anlamda uzayacaktır.

:: iPhone’un pilini uzatmak için önerilerinizi bizimle paylaşın.

Yazan: Hakkı Alkan
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “iPhone’un Pili Çabuk Bitmesin”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ilk telefonum N72 idi sonra iphone a geçtim bir 3 yıl iphone kullandım arkadaşlar 3g , 3gs, 4 kullandım ama bence işletim sistemi harici herşeyi bitti gibi mesela şuanda S3 kullanıyorum her dakika internetim açık ekran parlaklığı en sonda filan kullanıyorum gayet memnunum şarj konusundan valla 🙂 tüm günü gayet iyi çıkartabiliyorum yani

 2. SDN Okuru dedi ki:

  k750i diye telefon kaldı mı piyasada 😀 bendede bundan 10 yıl önce k700i vardı, heyt be ne günlerdi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  3g kapadım kurtuldm 🙂 ohh be

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben pc den nasıl sarj edıldıgını ogrenmek ıstıyorum…vaktımın cogu pc gecı***** tel yanımdan ayırmak ıstemıyorum..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  acık gereksiz uygulamaları kapamayı yazmayı unutmussunuz. tuşa 2 kere basıp istenmeyen uygulamaya parmagınızı basılı tutup kapat yapabilirsiniz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ve iphone u çöpe atın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Selamlar,çok sağ***** bunları biliyordum ***** iphone’nun bellek erişimine izin verseydiler kısıtlamaları olmasaydı çok daha güzel olurdu diye düşünüyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  k750i nin pilinin de bitmemesi için yapılması gerekenleri hangi yazınızda bir araya getireceksiniz sayın sdn .9

" iPhone’un Pili Çabuk Bitmesin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’un Pili Çabuk Bitmesin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’un Pili Çabuk Bitmesin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "