Okunma

iTunes Store Kapanır mı?


04 Ekim 2008 Cumartesi 10:07
iTunes Store Kapanır mı?

İnternet üzerinden yapılan müzik satışları, birkaç yıla kadar satılan CD’lerle durumu eşitleyebilir. Her ne kadar şu an için geride de olsa, internet satışları yapımcılar için önemli bir gelir kaynağı durumunda. Özellikle de, herhangi bir albüm ve ulaştırma maliyeti olmadığını düşünürsek, tamamen kayıt altında tutulan, “rahat” bir yöntem olduğunu düşünebiliriz.

Apple’dan Rest
 
Diğer taraftan ABD‘deki yapımcılar, satılan müzik dosyalarıyla ilgili olarak daha fazla pay istemeye başladılar ve konu Apple tarafından bir ültimatomla savuşturuldu. National Music Publishers Association isimli yapımcılar birliğinin istediği 9 sentten 15 sente bir artış öngören zam teklifine karşılık Apple “bu işi biz kâr için yapıyoruz. iTunes’tan kâr edemezsek bu işi yapmanın anlamı yok. Kapatırız gider” diyerek ciddi bir tehditte bulundu.

Müzik Satıcıları İçin Mutlu Son

Bu gelişmeler üzerine Copyright Royality Board isimli düzenleyici kurum, National Music Publishers Association gelen artış isteğini reddetti ve önümüzdeki birkaç yıl daha yapımcıların gelirleri şarkı başına 9 sent seviyesine sabitlenmiş oldu.

          :: Apple iTunes’u kapatabilir mi?

Yazan: Berkin Bozdoğan
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iTunes Store Kapanır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iTunes Store Kapanır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iTunes Store Kapanır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "