Okunma

iPod Shuffle 3G İnceleme


30 Mart 2009 Pazartesi 14:49
iPod Shuffle 3G İnceleme

Apple, yeni MP3 oynatıcısını piyasaya sürdü. iPod Shuffle 3G olarak adlandırılan bu yeni ürün dünyanın en küçük MP3 oynatıcılardan biri olma özelliğini taşıyor. Bir USB bellekten daha küçük olan Shuffle 3G, bir önceki modelde olduğu gibi LCD bilgi ekranına sahip değil. Hangi parçanın çaldığı veya hangi şarkıcıyı dinlediğinizi görmeniz mümkün değil. Buna karşın aynı bilgileri kulaklıktan duyabiliyorsunuz. Yani iPod Shuffle 3G size şarkıcının ismini,  çalan parçanın adını ve hangi klasörde bulunduğunu sözlü olarak aktarıyor.

iPod Shuffle 3G, bir önceki modele göre çok daha küçük ve hafif.

 

Oldukça hoş bir tasarıma sahip olan iPod Shuffle 3G, bir önceki Shuffle ailesine hiçbir şekilde benzemiyor. Apple bu sefer kare tasarımından vazgeçmiş. Ürün daha çok minik USB belleklere benzetilmiş. Tek bir fark ile. Minik USB belleklerde USB girişi gözle görülüyor. Apple Shuffle’da ise herhangi bir USB girişi görülmüyor. Bu üründe tek bir giriş var. O da kulaklık girişi. Dolaysıyla PC ile bağlantı yine bu arabirim üzerinden yapılıyor.

iTunes Kurmak Şart

4 Gbyte kapasiteye sahip olan iPod Shuffle 3G, 45,2 x 17,5 x 7,8 mm büyüklüğünde ve 10 gram ağırlığında. Bir önceki nesil Shuffle’ın ağırlığı ise 15 gram idi. Shuffle her yeni modelde daha zayıflamış olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Kullanılan malzeme alüminyum. Üründe herhangi bir plastik malzeme kullanılmaması cihazı ısınmaya ve hatta yanmaya karşı daha dayanıklı hale getiriyor. Üzerinde sadece rastgele çalma ve sıralı çalma düğmeleri bulunuyor. Şarkı yönetimi için herhangi bir tuş kombinasyonu yer almıyor. Yönetim, beraberinde gelen kulaklık yardımıyla yapılıyor. Kulaklık üzerinde bulunan kontrol ünitesi sayesinde ses açma/kapama, önceki şarkı, sonraki şarkı, duraklama ve Voice Over fonksiyonu aktif hale getirilebiliyor. Bu fonksiyonlar çeşitli kombinasyonlar sonucu aktif hale geliyor. Örneğin kontrol ünitesine iki kere bastığınızda şarkıyı ileriye alması, üç kere bastığınızda geri alması gibi.

LCD bilgi ekranı yok. Bu sayede 10 Saat kesintisiz müzik çalabiliyor.

 

Shuffle’i kullanabilmek için iTunes kurmak şart. Ancak iTunes adlı yazılımı kurduğunuzda istediğiniz şarkıları dinlemeniz mümkün. Aynı şart VoiceOver fonksiyonu için de geçerli. Parçaları iTunes üzerinden cihaza aktarmak ve VoiceOver fonksiyonunu da (üzerinde Türkçe dahil 14 dil desteği bulunuyor) aktif hale getirmek gerekiyor. Bunu yapmadığınızda Shuffle bildiğimiz bir USB bellek gibi çalışacaktır. Yani PC ile bağlantıyı USB depolama aygıtı olarak sağlayacak ve dosya transferlerini de sürükle bırak yöntemi ile yapacak.

iPod Shuffle’da yer alan bir yenilik ise Podcast fonksiyonu ile birlikte Apple Lossless ses formatını da desteklemesi. FAT32 formatını kullanması nedeniyle ürün aynı zamanda USB bellek gibi kullanılabiliyor.

Müziksiz Spor Yapamayanlar İçin İdeal

iPod Shuffle ilk bakışta oldukça ilginç bir ürün.  Üzerinde LCD ekranı olmaması göze ilk bakışta hoş gelmesine rağmen kullanım söz konusu olduğunda birçok kullanıcının kulağına garip geliyor. VoiceOver fonksiyonu oldukça başarılı. Fakat ürünü kullanabilmek için tuş kombinasyonlarını ezberlemek şart. Aksi takdirde çok zorluk yaşayacağınız kesin.

Apple bu üründe minimum özelliklerle kullandığı hemen görülüyor. LCD ekranının olmaması, ses kayıt ve FM radyo özelliğinin de iptal edilmesine yol açtığı bir gerçek.  Buna ek olarak ses kalitesi ortalama değerlerin üstüne çıkamıyor. Kulaklığa bağlı kalmamızın bir anlamda hoşumuza gitmediğini söylemeliyiz. Ses kalitesini arttırmak için farklı bir kulaklık tercih edilemiyor olması büyük bir dezavantaj. Buna ek olarak birlikte verilen USB kablonun, özel bir kablo olması da hoşumuza gitmedi. Kablo kaybolduğunda onu nasıl temin edeceğimiz bir yana, daha önemlisi fiyatının ne olacağı sorusunun cevabı da tedirgin olmaya yetebilir.

USB kablo ve kulaklığa gözünüz gibi bakın. Kaybolduğunda yenisini bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

 

Uzun lafın kısası, iPod Shuffle 3G tasarımı, boyutu ve ağırlığı ile dikkatleri hiç şüphesiz üzerine çekiyor. Üzerinde bir klips bulunması da böyle küçük bir cihaz için iyi düşünülmüş bir tasarım artısı. VoiceOver özelliğinin teknoloji meraklılarını sevindireceğini düşünüyoruz. Apple, ürünün çalma süresini 10 saat olarak veriyor. Ancak biz yaptığımız denemelerde ürünün pilinden daha fazlasını çıkarmayı rahatlıkla başardık. Kronometremiz iki defa 12 saate yaklaşmayı başardı.

Apple’ın bu minik ürününün LCD bilgi ekranının olmaması birçok kişi için büyük bir dezavantaj olabilir. Shuffle 3G’nin minimum donanım fonksiyonlarına sahip bir ürün olduğunu hatırlamakta fayda var. Üründe FM radyo veya ses kayıt gibi özellikler yer almıyor. MP3 dinlemek için mutlaka iTunes’a ihtiyaç duyulması bizim beğenmediğimiz bir durum.  Ayrıca beraberinde gelen kulaklık da daha iyi olabilirdi.

 

Apple iPod Shuffle 3G
MP3 Oynatıcı

Kapasite: 4 GByte
Arabirim: USB
Malzeme: Aluminyum
Pil kullanım süresi: 10 saat
Şarj süresi: 3 saat
Boyut: 45,2 x 17,5 x 7,8 mm
Ağırlık: 10 gr

 

::LCD ekransız bir MP3 çalar tercih eder misiniz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “iPod Shuffle 3G İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok küçük ya uğraşılmaz. 1500 defa kaybederim ben bunu. 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Kulaklıktan duyulan seside kaydedip yayınlasanız güzel olurdu.
    Merak ettim nasıl okuduğunu.

" iPod Shuffle 3G İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPod Shuffle 3G İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPod Shuffle 3G İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "