Okunma

IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir?


18 Mayıs 2019 Cumartesi 23:33
IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir?

Dijitalleşen dünya alışkanlıklarımızı değiştirdi. Geleneksel alışkanlıklarımızın önemli bir kısmı dijital dünyayla birlikte yenileniyor. Bunların arasında televizyon izleme alışkanlığımızı da sayabiliriz. Tek kanallı dönemden geldiğimiz noktada dünyanın her yerindeki televizyon kanallarına tek tuşla ulaşabiliyoruz. Ayrıca artık antene olan ihtiyaç da ortadan kalkıyor. Günümüzde internet altyapısını kullanarak dijital yayın sunan bir teknoloji bulunuyor; IPTV. 1994 yılında ortaya çıkan IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir? Bu yazımızda tüm bu sorulara yanıt veriyoruz.

IPTV nedir?

Aslında IPTV son yıllarda bazı telekomünikasyon şirketi tarafından kullanılıyor. İnsanların televizyon karşısında geçirdiği süre gittikçe azalıyor, çünkü birçok kişi kendini bu ekrana bağlamak istemiyor. İnsanların önemli bir kısmı televizyon izleme aktivitesinde yenilikçi bir bakış açısı arıyor. Burada da yeni nesil teknoloji karşımıza çıkıyor. IPTV nedir? Derseniz bunu, internet ya da kablo altyapısını kullanarak sınırsız kanal özelliği sunan bir platform olarak tanımlayabiliriz. Dijital yayın sunan teknoloji bunun için geniş bant internet altyapısına ihtiyaç duyuyor.

Bu teknoloji daha sonra izleme ya da yayını kaydetme gibi özelliklere sahip olduğu için geleneksel televizyonlardan daha kolay bir kullanım şekli sunuyor. Bu aşamada IPTV’nin çalışma şekline de bakmak gerekiyor.

Aktarılması gereken televizyon yayınını seçen yayıncılar sonrasında bunu internet üzerinden paket olarak iletebiliyor. Abonelerin izleyebileceği bir şifreleme sistemi kullanan yayıncı böylelikle yayınını izleyiciyle buluşturabiliyor. İzleyici de bilgisayar ya da bir alıcıyla yayıncıya bağlanıp bilgilerini doğruladıktan sonra yayınları izlemeye başlıyor.

IPTV her geçen gün popülerliği artan ve çok sayıda aboneyi kendine çeken bir teknoloji. Bunun sebebi başta da dediğimiz gibi insanların yayınlara istediği zaman istediği şekilde erişmek istiyor olması. Kullanıcıların, televizyon yayınlarını kendine göre ayarlayabilmesini sağlayan IPTV’ler insanları kendine çekmeyi başarıyor.

IPTV servisleri nelerdir?

Aslında ismine kulağınız aşina olmayabilir ancak birçok telekomünikasyon şirketinin IPTV servisleri sayılan hizmetleri mevcut. Bunların en eskilerinden biri Türk Telekom’un televizyon hizmeti olan Tivibu. Uzun yıllardır faaliyet gösteren ve çok sayıda kullanıcısı olan Tivibu, IPTV servisleri arasında yer alıyor. Kullanıcıların abone olduktan sonra TV yayınlarını izlemesine olanak sağlayan Tivibu gibi Turkcell’in de benzer bir servisi bulunuyor.

Çoğu zaman IPTV servisleri ile web TV hizmeti karışabiliyor. Açılımı Internet Protocol Television olan IPTV’yi web TV hizmetinden ayıran en önemli fark TV yayını sırasında internet kotasından yemiyor olması. Aynı zamanda IPTV’nin internet hızına da negatif bir etkisi olmuyor. Web TV hizmeti ise doğrudan internet hızıyla bağlantılı olarak kullanılıyor.

Türkiye’de bu teknolojinin kullanımının bazı hukuki şartları bulunuyor. Bu yüzden dikkatli olmak şart. Esasen bu teknolojiyi kullanmak suç değil ancak illegal yayıncılara bulaşmamak gerekiyor. Orijinal yayıncının içeriklerinden illegal olarak gelir elde eden yayıncıların yayınlarını izlemek ülkemizde suç olarak değerlendiriliyor. Böyle bir aboneliğiniz varsa bunun 6 aydan 2 yıla kadar para veya hapis cezası olduğunu unutmayın. Aynı süre aralığındaki hapis cezası yayıncılar için de söz konusu.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir?”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Nero iptv ye bakabilirsiniz

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    İnternet hızına etkisi var. Eğer eve gelen bağlantı hızınız çok yüksek değilse normal hızınızı düşürüyor. Ayrıca hızınız ne olursa olsun Ping süreniz artıyor. Ayrıca yayın kalitesi çok değişken. Özellikle tivibunun bit rate oranları yerler de. Tivibunun verdiği Airties 7200 ve 7205 setup box ları da rezalet. Açılması çok uzun sürüyor. Tuşa bastıktan 3 sn sonra algılıyor. 4 yıldır kullanıyorum. Mecbur kalmasam bulaşmazdım. SEÇ İZLE ve TEKRAR İZLE özellikleri donmaktan izlenmiyor zaten

" IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "