Okunma

İsrail ile Hamas Twitter’dan Konuşuyor!


17 Temmuz 2014 Perşembe 13:20
İsrail ile Hamas Twitter’dan Konuşuyor!

İsrail ve Hamas arasındaki çatışma ikinci haftasında devam ediyor. Associated Press tarafından verilen bilgilere göre, İsrail‘in füze saldırılanda 200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği savaşta Twitter yine önemli rol oynuyor. Mikroblog sitesi üzerinden yapılan paylaşımlarda propaganda öne çıksa da bireysel düzeyde ilginç iletişimler de mevcut.

Hamas’ın Twitter hesabı

Hamas‘ın askeri kanadı El-Kassam Tugayları‘nın 2013 yılında açtığı ve İsrail‘e yönelik İbranice paylaşımlar yaptığı Twitter hesabı @QassamHebrew, şimdiki çatışmalar sürecinde de etkili. Hesaptan yapılan propaganda dışındaki paylaşımların İsrailli politikacıları ve İsrail medyasını devre dışı bırakarak doğrudan İsrail halkına ulaşmaya yönelik olduğu belirtiliyor. Bu paylaşımlarda Filistinli yaralıların sayısı, Hamas’ın ateşkes koşulları gibi bilgiler sağlanıyor.

İsrail de Twitter’da etkili

Twitter‘ı tek kullanan taraf Hamas değil. İsrail Savunma Güçleri de Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla tüm dünyaya mesaj veriyor. Twitter hesabı Arapça’nın da içinde bulunduğu birçok dil ile destekleniyor ve mesajların geniş kitlelere ulaşması sağlanmaya çalışılıyor.

Bireysel paylaşımlar

Twitter‘da İsrailliler tarafından Hamas‘a gönderilen bireysel mesajlar da mevcut. İsrailli bir internet kullanıcısı Shy Halatzi, Hamas’ın askeri kanadı @QuassamHebrew hesabına gönderdiği Tweet’te, sabah saat 8.30‘da kalkması gerektiğini, sirenlerin bu saatte çalacak şekilde füze göndermelerinin mümkün olup olamayacağını soruyor. 

:: Twitter’ın devlet adamlarını ve medyayı aşarak doğrudan halka ulaşması sizce önemli mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “İsrail ile Hamas Twitter’dan Konuşuyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne çatısması katliam var çocuklar kadınlar ***** haberi okuyan da oyun oynuyorlar zanneder

 2. SDN Okuru dedi ki:

  insanlık hala çok ilkel!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyayı insanlarla paylaşmak istemeyen bir millet yuh olsun o millete

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bizde de anca yasak!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Allah Hamas a yardım etsin

 6. SDN Okuru dedi ki:

  An itibariyle kara harekatına başladı israil. Sanırsın ki dünya savaşına giriyor insanlıktan nasibini almamış hainler. İntikamları kendi sonlarını hazırlar umarım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Savaş mutluluk ***** kim hırs arayışına girdiyse hayatın karanlık sayfalarında kaybolup ***** insanı bile öldürmek çok zorken bu nasıl olur.

" İsrail ile Hamas Twitter’dan Konuşuyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İsrail ile Hamas Twitter’dan Konuşuyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İsrail ile Hamas Twitter’dan Konuşuyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "