Okunma

İşte 64 bit Google Chrome


04 Haziran 2014 Çarşamba 07:30
İşte 64 bit Google Chrome

Windows’u bir hayli zamandır 64 bit olarak kullanabiliyoruz. Ancak birçok uygulama halen 32 bit mimariye odaklı geliştiriliyor. Nihayet Google Chrome, 64 bit mimarinin avantajlarını kullanan bir sürümle yayınlandı. Windows 7 ve 8 ile uyumlu çalışan Chrome 64 bit, şimdilik Dev ve Canary kanallarından test için ndirilebiliyor.

Yeni sürüm kurulduğunda, mevcut Chrome‘un yerini alıyor ve Google Yazılım Mühendisi Will Harris‘in açıklamasına göre önceden kullanılan 32 bit sürümdeki tüm yer imlerini ve ayarları otomatik içe aktarıyor. Böylelikle 32 bit sürümü silip, 64 bit sürümü sıfırdan yüklemeniz gerekmiyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/chromebooknews1398541042.jpg

Hızlı ve Güvenli

64 bit Chrome ile birlikte önceki sürümlere nazaran çeşitli başlıklarda büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirten Harris, bu başlıkları hız, kararlılık (stabilite) ve güvenlik olarak açıklıyor. En yeni çok çekirdekli işlemcilerin donanım gücünü kullanarak hız konusunda zaten iyi olan şöhretini daha da öteye taşıdığı söylenen Chrome 64 bit, grafik ve multimedya içeriklerinde yüzde 25’e varan bir farkı hissettiriyor.

Güvenlik açısından Windows 8’in yeni Yüksek Entropi ASLR gibi teknolojileri sayesinde daha iyi bir konuma yerleşen Chrome, JIT dağılımı karşısında da daha iyi savunma sağlıyor. Üstelik Chrome 64 bit, eski sürümlere oranla çökme oranını yarı yarıya azaltmış durumda. Yeni sürümleri Chrome’un Dev ve Canary kanallarından indirip deneyebilirsiniz.

:: Chrome 64 bit sürümü denediniz mi? Yorumlarınızı paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İşte 64 bit Google Chrome konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte 64 bit Google Chrome ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte 64 bit Google Chrome ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "