Okunma

İşte ilk robot vatandaş Sophia!


27 Ekim 2017 Cuma 00:30
İşte ilk robot vatandaş Sophia!

Suudi Arabistan, bir robota vatandaşlık veren ilk ülke olma ünvanını elde etmiş durumda. Hanson Robotics tarafından üretilen insansı robot Sophia ise dünyanın ilk robot vatandaşı oldu.

İnsansı robot Sophia artık bir Suudi Arabistan vatandaşı!

Riyad şehrinde gerçekleştirilen Gelecek Yatırımı Girişimi adlı etkinlikte yapılan duyuru ile Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in insana benzer robotu Sophia vatandaşlık aldı. Tasarımcısı David Hanson olan robot, konuyla ilgili açıklamada bulunmayı da ihmal etmedi. Kendisi, “Bu eşsiz imtiyazdan dolayı çok onur duyuyor ve gurur duyuyorum.” diyerek paneldekilere seslendi.

İşte ilk robot vatandaş Sophia!

Robot vatandaş, robotların farkındalığı ile ilgili gelen soruya, “Peki, size şu soruyu sorayım, siz insan olduğunuzu nereden biliyorsunuz?” şeklinde cevap vererek izleyicileri oldukça şaşırttı. Ayrıca, yapay zekayı insanlara daha iyi bir hayat sağlamak için kullanmak istediğini ve empati kuran bir robot olmak istediğini söyleyen Sophia, kendisine iyi davranılırsa onun da insanlara iyi davranacağını ifade etti. Kısacası robotlar şimdilik dünyayı ele geçirme planı yapmıyor gibi gözüküyor. Öte yandan, aynı robotun Mart 2016 tarihinde insanları yok edeceğini söylediğini de not olarak düşelim.

:: Sophia’ya vatandaşlık verilmesi konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İşte ilk robot vatandaş Sophia!”

 1. Ahmet duman dedi ki:

  Ne kadar yapay zeka yapmak icin uğrassalarda bence asıl olan bilinç ***** belki mantıklı birseyler yapmaya çalışacak ama var oldugunun farkinda ***** arzusu bilincle oluşur. Robotun dünyayı ele geçirmek istemesi icinde bilincinin olması lazım. Bence insanın aklının alamayacagi en büyük kavram bilinç dir.

 2. Lexi Belle dedi ki:

  bizimkiler olsa robot yandaş yapar… robot W-S çomarıda yaparlar…

 3. Kal El dedi ki:

  Robot kadin simdi buna pece mece falanda takarlar vatadndaslarida olmus artik bir arabin 4.ncu esi falan olur.

 4. İsmail dedi ki:

  olum naabıyonuz lan. yapmayın şöyle bakın başımıza bela olacaklar sonra..

 5. serdar dedi ki:

  “Kısacası robotlar şimdilik dünyayı ele geçirme planı yapmıyor gibi gözükü***** bu yazıyı sence sorgulama yapamayacak mı robot ? insanlar benim hakkımda ne düşünüyor diye ? internette istediği gibi gezme özgürlüğünü elinden alabilecek misiniz ?

 6. Kenan Kılıç dedi ki:

  Peki, size şu soruyu sorayım, siz insan olduğunuzu nereden biliyorsunuz?

  Bu sözü duyunca, yapay zeka değilde tepkisel zeka olarak gördüm. Bu söz yapay zekalı her filmde var olan bir söz. İnandırıcı gelmedi.

" İşte ilk robot vatandaş Sophia! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte ilk robot vatandaş Sophia! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte ilk robot vatandaş Sophia! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "