Okunma

İster Cevapla, İster Reddet!


27 Nisan 2009 Pazartesi 09:34
İster Cevapla, İster Reddet!

Answer Or Hangup, Symbian S60 3. sürüm tabanlı çalışan; aramaları otomatik olarak belirli bir süre içersinde cevaplayabilen ya da reddedebilen bir uygulama. Belirttiğiniz süre içerisinde aramaya herhangi bir müdahalede bulunmazsanız reddederek karşı tarafa meşgul tonu veriyor yahut cevaplayarak karşı tarafın ortamdaki sesleri duyması sağlanıyor.

Tabi bu işlemi tüm aramalar için gerçekleştirebildiği gibi, cevaplanacak yahut reddedilecek şeklinde iki farklı liste belirleyerek, uygulamanın sınırlı kalıplar içersinde çalışmasını da sağlayabiliyorsunuz.


Uygulama; liste özelliği sayesinde, ayrıcalıklı.

İşte işin püf noktası da burada gizli! Liste belirleyebiliyor olmanız sayesinde programı bir çağrı engelleme yazılımıymış gibi kullanabiliyorsunuz. Ya da bulunmadığınız bir ortamdaki sesleri dinlemek için numaranızı “answer-cevapla” listesine kaydediyorsunuz ve ortamdaki sesleri duyabiliyorsunuz.

Bunun yerine göre ne kadar doğru ve etik bir davranış olacağı ise şüpheli. Dolayısıyla güvenlik endişesi ile yapılmadığı sürece bu tip bir dinleme ahlaki ve yasal açıdan şimdi veya gelecekte başınızı ağrıtabilir, canınızı yakabilir.

Tabi bu senaryoları çoğaltmak mümkün, uygulamanın kullanım alanları sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda sınırlandırılmış durumda. Unsigned (sertifikalandırılmamış) olarak sunulan uygulamayı N82 ile test ettik. Henüz çok yeni olan uygulama şu anda os9.1 ve os9.2 cihazlarda çalışabiliyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

:: Uygulama hakkındaki düşüncelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İster Cevapla, İster Reddet! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İster Cevapla, İster Reddet! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İster Cevapla, İster Reddet! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "